אירוע מרגש ויוצא דופן התקיים הערב באולם הכנסים של עיריית חיפה במלאת 50 שנה לפטירת אבא חושי ז'ל. לשעבר ראש העיר חיפה כתבה וצילמה: רונית קיטאי

את האירוע הנחתה מזכיר (ת) העיר חיפה ברכה סלע , שעשתה זאת בכשרון רב , כדרכה ועם הרבה רגש וידע בלתי נדלה . ברכה סיפרה על אבא חושי ז'ל כאיש של אנשים ויכולת להקשיב וללמוד. מי השתתף בפאנלים ומי בא להאזין?

פורסם ב: 30/10/2019 22:53

שלושת האחים לבית לין. מימין לשמאל ד'ר שי לין, עו'ד אורנה לין, ד'ר ועו'ד רן (רני) לין. צילום :רונית קיטאי
ברכה סלע מזכירת העיר חיפה איחלה לראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם הצלחה במשימות שהיא צריכה לבצע, 'כי זו תהיה הצלחה של כולנו', בטרם העבירה את המיקרופון לברכתה ראש העיר ד'ר עינת קליש רותם שסיפרה מה ששמעה מפי דודתה על מכתב התנצלות שכתבו תלמידי בית ספר שובבים לראש העיר אבא חושי ז'ל והסיפורים הללו נחרטו אצלה היטב.מי היו בין המשתתפים בפנאל שהנחה דן שילון ומי היה בין המוזמנים?

בין המשתתפים בשני מעגלים שהנחה העיתונאי דן שילון היו ד'ר רן לין שהוא גם עורך דין תושב רחוב דרך הים בכרמל המערבי בחיפה, בנם של ד'ר רות (חושי) לין ועו'ד וח'כ לשעבר אמנון לין ז'ל, נכדו של ראש העיר לשעבר אבא חושי ז'ל. האחים של ד'ר רן לין הם ד'ר שי לין ועו'ד אורנה לין וכולם נכחו שם. אגב רני לין ושי לין למדו בבית ספר 'רמז' ברח' מסדה (שגם הוא כבר נסגר זה מכבר. ר.ק.) ולימים לימדה שם אמם ד'ר רות לין ז'ל,

על הערב המיוחד שהיה הצלחה מרשימה מאין כמותה היו אמונות מזכירת העיר ברכה סלע, מנהלת טקסים ואירועים רשמיים אורטל קטרי, גלית סרור מזכירת טקסים ואירועים רשמיים, רונית בן סימון ראש ענף טקסים ואירועים רשמיים.

בין המשתתפים בשני הפאנלים שהנחה דן שילון היו הח'כ לשעבר וראש העיר לשעבר עו'ד יונה יהב שהגיע בחברת רעייתו הפסיכולוגית הקלינית פרופ' רבקה יהב שהדיקן שלה בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה היה ד'ר שי לין.. יונה יהב היה היחיד שלא היה לו קשר אישי עם אבא חושי, אלא רק באמצעות סיפורים עליו אך הוא היחיד שחלם וסיפר מילדות עוד בבי'ס ליאו בק שם למד, כי הוא רוצה להיות ראש העיר חיפה וגם הגשים זאת וכיהן בקדנציה ארוכה ומרשימה בת 15 שנים. בין המשתתפים היו הח'כ לשעבר אמל נסארלדין , אב שכול ואח שכול בשירות צה'ל, אשר שיעשע עם הסיפור כיצד הדרוזים הצילו את חייו של אבא חושי ז'ל אשר נמלט מאימת הבריטים שרצו לחסל אותו והגיע עד לעוספיה.הדרוזים הלבישו אותו בלבוש אישה מסורתית והוא ישב בין הנשים הרבות שהיו בחדר.

לבריטים שהגיעו הסבירו כי יש מסורת של צניעות ודת וכי נשים מסורתיות לא אמורות להיות בחדר אחד עם גברים וכך חלפו הבריטים ביעף על פניהן ולא שמו לב שאחת מהנשים היתה מאוד גברית ולא קראו לה אמא אלא דווקא אבא... את דן שילון שגוייס לשמש כדובר עיריית חיפה ע'י אבא חושי, שיעשע שמו הפרטי של הבוס שלו, והיה לו קשה זמן רב לקרוא לו בשמו, אבא, כי אבא בדרך כלל יש רק אחד. לא לכולם מסתבר.

לפני שנים רבות התקשרו ממערכת המעגל של דן שילון לצורך הכנת תוכנית ופנו לעיתונאי והעורך דאז של 'כל הצפון' מבית 'ידיעות תקשורת' גואל בנו וכיום כתב 'ידיעות אחרונות'. הם ביקשו לדעת איזה סקופ הוא יכול לתרום להם כמרואיין או מרואיינת מרתקים.. גואל בנו סיפר להם שכותבת שורות אלה (רונית קיטאי) הכינה כתבה על יוצרת נעליים סנדלרית מנהריה. הוא סרב לתת פרטים והפנה אותם אליי. כאשר נדהמו הוא השמיע פירגון שלא רבות זוכות לו והסביר שיש לי את כל הזכויות להחליט מה אני משתפת ומה לא. הם התקשרו אליי ישירות באמצעותו וכך 'שידכתי' להם את ליאת אלון אחותו של הקבלן והטייס בעל חברת הבנייה תורג שלימים מצא את מותו בתאונת מטוסו הפרטי. ליאת הופיעה בתוכנית, ריתקה וכבשה את לב הצופים. הוא הזכיר את שמי ואת שם העיתון בתוכנית והחשיפה הזאת הביאה את הכתבה עליי ב'תיק תקשורת'. בקיצור צריך מזל לעורכים מפרגנים ואנושיים, ותודה לאל בורכתי.

(אגב, ד'ר רן לין וגואל בנו שירתו יחד במרפאה של חיל הים בחיפה. באותה תקופה הכתב של 'ידיעות אחרונות' גואל בנו היה חובש בכיר ואחראי המחלקה).

באחד הפאנלים ישבו המלחין והיוצר אפי נצר, יו'רים הכנסת לשעבר פרופ' שבח וייס ודן תיכון, השר לשעבר משה שחל , העיתונאי דודי זילברשלג ועוד. כל אחד מהדוברים סיפר על הקשר שהיה לו לאבא חושי ז'ל והאזינו להם בין היתר כמובן גם נכדיו וניניו של אבא חושי המנוח. נשמעו כל כך הרבה קוריוזים משעשעים, אנושיים ומרתקים. ישבנו שם משעה 16.30 עד שעה 19.00 ולא שיעמם אפילו לדקה וזה נדיר.

היו כל נכדיו של אבא חושי ז'ל מילדיו ד'ר רות לין וד'ר דן חושי שהיה מתכנן אוניות מצליח ובין היתר תיכנן אוניית דייג לחברת 'סומרפיין' עבור חברת הדייג ותעשיית השימורים 'יונה' שלא קיימת כבר. המנכ'ל שלה היה אריה ולנר ז'ל יליד פולין ולימים קיבוצניק בנוה ים ואחר כך הפך לחיפאי כמו יתר המנהלים ומנהל חברת 'חירם' לספנות היה מרדכי ארליך ז'ל שהיה הדוד של הזמר והיוצר בני ברמן ז'ל. ע'ש הזמר קרוי רחוב בנתניה שם נולד וגדל ומנהל 'פרי משק' בן ציון כגן, אביה של רחלי רהב רעייתו של ד'ר שימי רהב תושבי הכרמל המערבי.

על הפקת האירוע מזכיר העיר ברכה סלע ומחלקת טקסים ואירועים רשמיים בניהולה של אורטל קטרי עם רונית בן סימון. ברכה סלע סיפרה על איש אחד ועל שנים של חזון ועשייה שדאג להפוך את חיפה לעיר בה חיים בני כל הדתות ביחסי שכנות טובה וכך קיים כבר שנים רבות מאוד.


היא מנתה את הפרוייקטים הגדולים שהגה וביצע והם כל כך רבים ואי אפשר להזכיר את כולם והכוונה בין היתר להקמת אוניברסיטת חיפה, תזמורת הנוער העירונית,הבאת סופרים ומשוררים, הקמת התיאטרון העירוני חיפה,חינוך מקצועי עם הקמת בי'ס מקצועי בבת גלים, בית ספר החקלאי 'כפר גלים', הקמת אוניברסיטת חיפה, תערוכת הפרחים, יסוד קופת 'חסך' לחיסכון לחינוך גבוה, הקמת מרכזים קהילתיים בעיר וביניהם בית הגפן, הקמת האודיטוריום בחיפה, פיתוח התעשייה ומרכז תעשיות מדע (מת'מ) ועוד. היא הזכירה את כל הפרויקטים הקרויים על שמו כמו בית אבא חושי, רחוב אבא חושי ועוד.

אגב מנהלת מחלקת החינוך בעיריית חיפה בתקופת אבא חושי וגם לאחר מכן היתה טובה בן דב ז'ל, דודתו של מנכ'ל בי'ס הריאלי ד'ר יוסי בן -דב.רק מהסיפורים שנשמעו אפשר להכין כמה פרקים לספר. אגב ספר, כל מוזמן לאירוע המכובד והמיוחד הזה קיבל עם צאתו ספר בשם 'אבא חושי איש חיפה' שכתב העיתונאי צדוק אשל ז'ל בהוצאת משרד הבטחון. צדוק אשל המנוח היה גיס של עו'ד יצחק גורי, בשל היותו אחיה של רעייתו מרים ('פונצ'יק) גורי.


על המסך הוקרן סרטון בו סיפרו קוריוזים על אבא חושי ז'ל ובין הדוברים בסרט שעשה מיקי מ'בית מילר' נראו ברוך זלץ לשעבר מזכיר ההסתדרות בחיפה , עו'ד רני פינגרר שגדל בילדותו ברח' ירושלים בסמוך לביתו של אבא חושי ז'ל שהתגורר ברח' ירושלים 15. אביו היקה עו'ד אדולף פינגרר ז'ל הזהיר את בנו לבל ירעיש בין השעות 2-4 כי זהו 'שלאף שטונדה' וראש העיר ישן' .בין הדוברים בסרטון שהקרן שנכח באירוע היה גם איש העסקים אלי חכים (בדי 'מקסים' ברח' הרצל.ר.ק.) , בנו של מנחם חכים ז'ל, שקרא לבנו ע'ש אחיו, אליהו חכים ז'ל שנידון למוות בתלייה במה שמכונה 'עולי הגרדום' בעכו. הבניין בבעלותו של אלי חכים נמצא ברח' ירושלים 3 בהדר. על שם הדוד שלו יש בכרמל הצרפתי חיפה רח' חכים אליהו.


דודי זילברשלג שחזר לגור בחיפה וליתר דיוק ברמת ויז'ניץ, לאחר 50 שנים בירושלים, סיפר כי מספר הרכב של אבא חושי ז'ל היה כ-1. הוסיף דן שילון: 'האוטו שלו היה אמריקאי ובגודל של...אוניה'.

הגיעו ישראל סביון בעבר הרחוק מנכ'ל עיריית חיפה עם רעייתו אריאלה סביון, ברכה בריל בעבר הרחוק דוברת עיריית חיפה (בתקופת כהונתו של עמרם מצנע כראש העיר. ר.ק.) ובן זוגה שופט הכדורגל הבינלאומי לשעבר אברהם קליין, לילי עציון שפעם עבדה במחלקת טקסים ואירועים בעיריית חיפה. ליתר דיוק היא עזבה את מקום עבודתה לפני 26 שנים בדיוק ולאירוע הגיעה בחברת בעלה איש העסקים ובעל סוכנות הביטוח 'עציון' לשעבר. החברה נמכרה זה מכבר ובני הזוג עקרו לזכרון יעקב לאחר 20 שנים בהם התגוררו בארה'ב. לשניהם ילדים ונכדים מנישואיהם הקודמים. לה יש שני ילדים. לשמוליק יש שלושה. היו עו'ד משה יונאי, משה מנו נשיא חברת 'מנו ספנות', חולדה גורביץ' עד לשנים האחרונות תושבת דרך הים בכרמל המערבי עד שעברה לדיור מוגן והיא מכונה במשך שנים 'אם הפצועים' בשל פועלה למען החיילים הפצועים המאושפזים ברמב'ם ועוד.

דודי זילברשלג הזכיר בפאנל בין יתר דבריו את הרב מרכוס ז'ל וזהו הסבא של הקרדיולוג ד'ר מוני (שלמה) עמיקם החיפאי. על שם הרב מרכוס יש רחוב בהדר לא הרחק מעיריית חיפה. יש גם רחוב ישראל עמיקם על שם אביו של ד'ר מוני עמיקם.


הזכירו גם את לינדנשטראוס הפוליטיקאי ולטר לינדנשטראוס ז'ל (אביו של מבקר המדינה לשעבר ונשיא בית המשפט המחוזי לשעבר השופט מיכה לינדנשטראוס ז'ל.ר.ק.) שהיה פעיל במפלגת הציונים הכלליים ואח'כ בגח'ל וכיהן מטעמם במועצת עיריית חיפה וגם ניסה להיות ראש העיר חיפה אך לא הצליח. על שמו יש רחוב לינדנשטראוס בחיפה.

בין המאזינים נראו פיני קרן מקריית ביאליק, ציפי סגל (איצקוביץ') בת דודתו של איש העסקים החיפאי צביקה שורק, אריאלה ואיש העסקים אורי מונטג יליד חיפה ותושב העיר גם כיום. אורי מונטג למי שלא יודע הוא אח של עטרה מונטג ומרים (מיקי) מונטג. .חנה חושי ז'ל דודתם נקראה חנה מונטג לפני שנישאה והיא אחות של אביהם. מיקי מונטג מוכרת כמיקי מיכאלי, אלמנתו של פרופ' דן מיכאלי ז'ל, אחיה של רבקה מיכאלי, שהוזכרה באירוע כמי שקיבלה דירה שכורה מאבא חושי ז'ל, רק כדי שתגיע להתגורר בחיפה, כי ראש העיר עודד שחקנים, אנשי תיאטרון, סופרים וציירים לבוא לעירו כדי להביא שפע של תרבות לעיר. ומי לא זוכר את ספרה של יהודית הנדל 'רחוב המדרגות'? כן. הוא נכתב בדירתם של הצייר צבי מאירוביץ ז'ל שנפטר בגיל 63, והיא כתבה את הספר בדירתם השכורה ברחוב ירושלים שהיו בה מדרגות רבות עד שהגיעו לקומת המגורים שלהם. זהו בית יפהפה שנועד לשימור.

אפי נצר שאבא חושי ז'ל הזעיק אותו בין היוצרים, ביקש לקבל דירה וסיפר ל'ראש' כי הוא נשוי טרי. אז אבא חושי הודיע לו : אתה הרי חיפאי! אז ברור שהוא לא קיבל דירה שכורה על חשבון עיריית חיפה, כך סיפר בפאנל, בין יתר הסיפורים המשעשעים שנשמעו שם.

היו חברת מועצת עיריית חיפה חדוה אלמוג לשעבר סגנית ומ'מ ראש העיר חיפה יונה יהב, אשת החברה ויבואנית היינות לשעבר שחיסלה את עסקיה ונהנית להיות גימלאית וזוהי סימה בן-נון ,אמה של עורכת דין אביטל בן-נון . סימה
ישבה בחברת אמירה שוקרי ארבל, נכדתו של חסן שוקרי ז'ל, ראש העיר הראשון של חיפה שגם היא כמו ד'ר רן לין מתגוררת בדרך הים בכרמל המערבי בחיפה וזו תופעה נדירה ששני נכדים של ראשי ערים בתקופות שונות מתגוררים באותו רחוב.

אגב מרים גורי ('פונצ'יק) היתה בצופי הריאלי ואחר כך בפלמ'ח בחטיבת יפתח ביחד עם בועז עמיקם ז'ל, אחיו של ד'ר שלמה (מוני) עמיקם יבל'א. בועז עמיקם ז'ל נפל בנבי יושע וד'ר מוני עמיקם פוגש אותה באזכרות בי'א באדר בנבי יושע, מצודת כ'ח ולעיתים הם נפגשים בככר דוד הכהן בשכונת אחוזה שם היא גרה.

על שמו של ראש העיר הראשון בחיפה קרוי רחוב חסן שוקרי ושם ממוקם בניין עיריית חיפה. אגב, צפורה הכהן, אמה של אמירה ארבל (שוקרי) שהיתה אשתו השלישית של חסן שוקרי, נישאה לימים לדוד הכהן שהיה פציינט של... ד'ר שלמה (מוני) עמיקם. עולם כל כך קטן!

באירוע ישבו אמירה ארבל וסימה בן-נון כה צפופות בין הקהל עד שלא היתה שום אפשרות לצלם אותן, אז ארבתי להן כאשר נכנסו לאוטובוס . עליתי עליו ושם הנצחתי אותן... מי אמר שאין בידור בעבודה?

נראו סגן ומ'מ ראש העיר חיפה נחשון צוק, עוזריה של ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם, ניר שובר ומשה וינוקור,מדוברות עיריית חיפה היו עו'ד רוני גרוסמן וגיל מלר. דן תיכון שהשתתף בפאנל,הגיע בחברת רעייתו לודמילה תיכון וסיפר כיצד הציקו ונידו אותם בקריית חיים מה שהיקשה מאוד על פרנסת אביו שהיה בעל בית קפה מסעדה בקריית חיים, עד שהגיע לשם חברו אבא חושי ז'ל וסידר את העניינים והכל החל לזרום וחסל חרם עליהם.דן תיכון אז דן סרדניק מתגורר כיום בסביוני דניה אך בחלק ששייך לעיר נשר ושכנה שלו במרחק שני בתים לידו היא סימה בן-נון שהזכרתי קודם לכן.

היו בתו של ד'ר רן לין, דנה לין-ברנט מהנדסת חלל שבאה בחברת ילדיה, אלי דבי יו'ר 'לנצח אחי', מאבטח האח'מים ראובן פריזי שהיה צמוד לצלם העיתונות ג'ו לוציאנו (יוסף הירש בתעודת הזהות),דודי רוזנפלד פעיל חברתי ב'יד לבנים', דודי מור שהוא מעבד מוזיקלי שניגן בגיטרה וזימרה את השיר 'בגליל בתל-חי' שכתב... אבא חושי ז'ל ללחן עממי, לא אחרת מאשר עובדת עיריית חיפה ואז זמרת להקת חיל הים חיה ארד, כיום חיה ארד יונאי.
מימין לשמאל אלי דבי ודודי רוזנפלד. קיצונית בשורה לודמילה תיכון. צילום: רונית קיטאי

דנה לין ברנט מהנדסת חלל , בתו של ד'ר רן לין וילדיה. צילום רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי.

מימין לשמאל ג'ו לוציאנו ומאבטח האישים ראובן פריזי. צילום: רונית קיטאי

שני הח'כים לשעבר עו'ד יונה יהב ראש העיר חיפה לשעבר ויו'ר הכנסת לשעבר דן תיכון. צילום: רונית קיטאי

מימין לראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם נראה ד'ר רן לין ומשמאלה הדוד שלו ד'ר דן חושי.. צילום: רונית קיטאי

השכן לבית עו'ד רני פינגרר שהפך לאחד מעורכי דין המוערכים ביותר. צילום :רונית קיטאי

נכבדים דרוזיים הגיעו לאירוע וביניהם הח'כ לשעבר אמל נסארלדין. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל אמירה שוקרי ארבל וסימה בן-נון. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל נחשון צוק סגן ומ'מ ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש, עו'ד אורנה לין, מאבטח האישים ראובן פריזי. צילום :רונית קיטאי

גיל מלר ממשרד דוברות עיריית חיפה. צילום רונית קיטאי

עובדת בעיריית חיפה היא הזמרת חיה ארד יונאי יוצאת להקת הנח'ל ומימין לשמאל אפי נצר ועו'ד משה שחל. צילום רונית קיטאי

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם. צילום :רונית קיטאי

ברוך זלץ לשעבר מזכיר ההסתדרות בחיפה גם הוא היה בין הדוברים בסרטון שהוקרן:. צילום רונית קיטאי

דן שילון וד'ר רן לין. צילום : רונית קיטאי

ברכה סלע ונשיא מנו ספנות משה מנו. צילום :רונית קיטאי

אורטל קטרי וד'ר רן לין. צילום :רונית קיטאי

אריאלה וישראל סביון. צילום: רונית קיטאי

ברכה סלע וד'ר רן לין. צילום :רונית קיטאי

משתתפים בפאנל בהנחיית דן שילון. צילום: רונית קיטאי

ברכה סלע מזכירת העיר חיפה פותחת את האירוע.. צילום : רונית קיטאי

בסרטון נראים על המסך מימין אלי חכים ומשמאל עו'ד רני פינגרר. צילום רונית קיטאי

ד'ר שי לין ופרופ' רבקה יהב. צילום :רונית קיטאי

החיפאים אריאלה ואורי מונטג האחיין של חנה חושי ז'ל. צילום :רונית קיטאי

השתתפו בפאנל.צילום : רונית קיטאי

המעבד המוזיקלי דודי מור תושב חיפה מראה משהו בנייד שלו לחולדה גורביץ' שכונתה שנים רבות בשם 'אם הפצועים'. צילום :רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

הזמרת חיה ארד יונאי ומימין לשמאל אפי נצר ועו'ד משה שחל. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל אפי נצר, ברכה בריל, אברהם קליין ודן תיכון. צילום :רונית קיטאי

חיה ארד יונאי ודודי מור בשיר 'בגליל בתל חי' שכתב את מילותיו אבא חושי עפ'י לחן עממי.. צילום: רונית קיטאי

עוזרי ראש העיר חיפה ניר שובר ומשה וינוקור. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל העיתונאים רונית קיטאי, דן שילון. סוכן הביטוח שמואל עציון. צילום: לילי עציון

חדוה אלמוג ליד חלק משלושת נגני התזמורת הסימפונית חיפה.צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל שמואל עציון ,לילי עציון, דן שילון. השלושה הם שכנים בזכרון יעקב וגם חברים טובים מאוד. צילום: רונית קיטאי

המוזיקאי דודי מור ליד צילום דיוקנו של אבא חושי ז'ל וספר שנכתב על פועלו. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל רונית בן סימון ואורטל קטרי. צילום: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   'מדיטק' ומוזיאון העיצוב חולון, ערכו...
*   משפחות שכולות נפגשו עם נשיא המדינה...
*   ארגון 'פתחון-לב' זכה בפרס עיריית שדרות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים