'נהג התקדם' מנהיגות ויוזמה בשדה הקרב ובעסקים מאת חיים דנון שכתב את ספרו עם יניב מגל. הוצאת הספרים 'מטר'. כתבה: רונית קיטאי

כל כך אקטואלי עד שזה מצמרר . תקופה שהיתה לפני 50 שנה אך כאילו זה קרה היום. 'נהג התקדם' הוא סיפורו של חיים דנון (כיום בעלים ויו'ר חברת 'קומסקו'.ר.ק.) כמג'ד בלב הקרבות של מלחמת יום כיפור בגולן, כשכישלון או הצלחת חטיבתו לאחוז במחנה נפח יקבעו את גורל המערכה בצפון. בזמן שלמעלה מ־1,000 טנקים פלשו לרמת הגולן בתחילת המלחמה, עמדו מולם פחות מ־200 טנקים ישראליים. דנון היה מאותם מעטים ששינו את גורלה של המדינה כולה

פורסם ב: 30/10/2023 08:33

נהג התקדם מאת חייים דנון. נכתב עם יניב מגל. הוצאת ספרי 'מטר'
'בבת אחת ניגלה לעינינו המראה שחיפשנו. במלוא רוחב העין התגלו מחפורות ובהן או לצדן מאות טנקים ונגמ'שים סוריים. תותחינו החלו להמטיר אש, להשמיד טנקים. לאחר זמן קצר ברק דיווח לי, 'נשארו לי רק תשעה פגזים.' שני טנקים שהתחמושת שלהם אזלה ניצבו לבדם נגד מאות טנקים ונגמ"שים סוריים, וגם מול פלא שהתרחש בדיוק באותו הרגע'.

חיים דנון הוא התגלמות הקצין הישראלי המעז, מאלתר ומוצא דרך לניצחון בממלכת אי־הוודאות וכנגד כל הסיכויים. מתוך ימי הקרב והשנים בצבא, לקח דנון את ניסיונו אל תוך עולם העסקים והתקדם מתפקיד זוטר בחברת הציוד ההנדסי 'קומסקו' ועד להיותו בעל השליטה. זהו ספר על המשמעות העמוקה ביותר של מנהיגות, נטילת יוזמה, ניצול הזדמנויות ורוח לחימה.

חיים דנון הוא איש עסקים, בעלים ויו'ר חברת 'קומסקו'. הוא נולד וגדל בתל אביב ולמד בבית הספר 'הריאלי' במסגרת הפנימייה הצבאית בחיפה. התגייס לשריון והיה למפקד פלוגה וממקימי גדוד 53 בחטיבה 7 בסיני. הוא נמנה עם מקימי יחידת הניסויים בטנקי הצ'יפטיין בישראל. במהלך מלחמת ששת הימים שירת כסגן מפקד פלוגה בכיבוש נבי סמואל, תל אל־פול ורמאללה, ובמלחמת יום הכיפורים נלחם כמג"ד בחטיבה 679 בקרבות הבלימה בנפח, סינדיאנה ורמת'ניה ברמת הגולן ובהבקעה לתוך סוריה בחאן ארנבה, תל שער, תל קורין, כפר נאסג' ואל-עדס במובלעת הסורית.. ב־1982 מונה לסגן מפקד חטיבה 679, תפקיד אותו מילא עד 1995. דנון משמש כיו'ר עמותת חטיבה 679.

המצויינות שלו היא לא רק בשדה הקרב אלא גם בפן המשפחתי כאשר נלחם על שיקומה של אשתו, אהבת חייו רוח'לה. בעוד הרופאים מציינים בפניו על 'טיפולי חמלה' בבית, הוא מביא צוות שיקום שהופך את חייה מסיעודית לאישה מתפקדת. אפשר בהחלט להצדיע לו גם על כך ובגדול.

בגב הכריכה ציטוט של הסופר חיים סבתו: 'דנון נשאר רק עם עוד כלי אחד. איזה אומץ למפקד הזה ואיזה כוח. אותה שעה חשבתי לי, מי בכלל ידע פעם על האנשים האלה ועל מה שעשו'.

את הספר הקדיש חיים דנון : 'לאשתי אהובתי רוח'לה, שותפתי לכל ולוחמת שכמותה אין עוד. לילדינו ערן, אפרת וענבר, לכלתי דנה, לחתניי אהרון ושי, ולנכדינו עמרי, איתי, יותם, יהלי, יואב, טל, גפן, ירדן, גלי ואלון, היקרים לי מכל ומקור גאוותי.

לצוות המסור שצועד איתי ב'קומסקו' עשרות שנים והפך אותה למה שהיא, מובילה ומוערכת.

למשפחות השכולות היקרות מחטיבה 679 שנושאות בעול האובדן מזה 50 שנה.

לכל המפקדים והלוחמים בגדוד 57 שהיו לצדי לפני יובל שנים בנפח, בסינדיאנה, ברמת'ניות, בחאן ארנבה ובתל קורין, ומסרו את נפשם'.עריכת לשון: רותי חזנוביץ'

עימוד הספר: גרינהויז, הרצליה.

280 עמודים - 118 ש'ח. 'מטר' הוצאה לאור.
רחל וחיים דנון חוגגים 50 שנות נישואין. צילום מתוך הספר 'נהג התקדם'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   דמיונות מאת גיא רזניק. הוצאת 'סער'
*   המאפיה המדהימה של פרדי 2 מאת הריט ויטהורן.מיועד...
*   'השדון שלי' מאת אלון ומיכל גבע. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים