נפטר יעקב שחם, לשעבר הבעלים והעורך הראשי של 'ידיעות חיפה ומאנשי התקשורת הבולטים בעיר. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

סיפור היכרות אישית רבת שנים עם יעקב שחם ז'ל , עוד כשהייתי בראשית דרכי בעיתונות וגם הוא היה עדיין שכיר אמביציוני במשרד פרסום שלימים הפך לשותף בו

פורסם ב: 17/04/2023 23:51

יעקב שחם ז'ל. צילום: רונית קיטאי
היה זה דובר עיריית חיפה אלירן טל שהודיע לעיתונאים על מותו של יעקב שחם שכונה יענק'לה בפי כל מכריו. לי באופן אישי היו לי הרבה מאוד שנות היכרות איתו ותקצר היריעה לפרט כאן. עוד כשעבד בפרסום 'שפי' עם זכריה פריליך ז'ל. הוא ידע שחמי אליעזר קיטאי ז'ל , אביו של בעלי יבל'א, אורי קיטאי, הקים את ראשוני משרדי הפרסום בארץ, 'פרסום קיטאי'.

לימים כאשר חלה אליעזר קיטאי ז'ל והתקשה לעבוד, הציע לו זכריה פריליך ז'ל באצילות רבה, כי את הלקוחות שלו במשרד הפרסום יעביר אליו, וכל מודעה שתתקבל מהם, יועברו אליו אחוזי הרווח המגיעים לו. כך הצליח אליעזר קיטאי המנוח לכלכל את עצמו ואת רעייתו עד יומו האחרון ואותו סידור המשיך גם עם אלמנתו שרה ז'ל.

לא היה בעיני כל פלא כאשר זכריה פריליך ז'ל היה הראשון שהציע לי לעבוד בעיתון החדש שעמד להקים עם יעקב שחם ועם איז'ו שהיה בעל חברה מצליחה בתחום המסחרי. פריליך התאכזב כאשר סירבתי בנימוק שאני עובדת במקומון מתחרה ומאוד אוהבת את עבודתי בו. לימים הצעה דומה הגיעה אליי גם מיעקב שחם וגם הוא זכה לאותה תשובה.

השינוי קרה כעבור שנים רבות, כאשר המקומונים בהם עבדתי ('כרמלתון', נו'שתון') נמכרו לאחרים ,וכאשר יעקב שחם היה הבעלים שלהם, הכתבים בו היו עובדי שבועון 'ידיעות חיפה' בלבד. היחידה שהיתה 'יבוא' מבחוץ היתה אני. יענקל'ה התקשר והציע לי להמשיך שם את רוב המדורים שכתבתי, והפעם נעניתי בשמחה והתרגשות בלתי מוסתרת. הערכתי זאת כל כך.

יענקל'ה שהיה אתי בקשרי עבודה שנים כה רבות מאז שהייתי 'צוציקית' בתחום העיתונות, כאשר היה עדיין פרסומאי ב'שפי', הכיר לי באותם ימים רחוקים מספר לקוחות שלו שרצה שאפרסם אותם. הוא בחר את המעניינים ביותר וזה בהחלט היה ווין-ויין.

חלפו שנים רבות ולימים יצא שישבנו חדר מול חדר במערכת 'ידיעות תקשורת'. הוא ניהל (במשותף) את מערכת 'ידיעות תקשורת' בעיר מגוריו , ואני הייתי כתבת של ארבעה ממקומוני רשת 'ידיעות תקשורת' ,ועבדתי בו זמנית גם במספר עיתונים ארציים ובמקומון פרטי.

מחדרי שמול חדרו שמעתי הכל, ושחם אמר לי תמיד שאני בשבילו כמו 'בור בטחון'. את שומעת הכל ולא מעבירה מילה לאף אחד ולכן אני סומך עליך מאוד', הצהיר לא אחת.

כאשר איחר מאוד הצלם שהוזמן לתעד בחתונת שי שחם, בנם של מאירה ז'ל ויעקב שחם ז'ל , הגיעו מפורסמים רבים. הגעתי מוקדם, לא רק עם שיק כמתנה מבן זוגי וממני, אלא גם חמושה כתמיד עם המצלמה שלי. צילמתי בלי הכרה כל מי שהיה בין האח'מים. כשהצלם הגיע, מרבית המפורסמים כבר 'התאיידו' בחתונה בה התקיימה הפרדה בין המינים.

מאירה ז'ל לא הפסיקה להודות לי על הצילומים ויענקל'ה שחם ביקש ממני להעביר לו אותם. העליתי את כל הצילומים שביצעתי על גבי הדיסק והעברתי אליו למערכת. הוא כבר היה עורך 'ידיעות חיפה' ששכנה ברחוב הנביאים בשכונת הדר: 'אני רוצה לשלם לך על הצילומים. כמה מגיע לך?' תשובתי המהירה היתה: 'יענקל'ה תעזוב אותי עם כסף, אני מעבירה לך אותם במתנה'.

מאירה המנוחה לא שכחה לי זאת במשך שנים רבות אחרי האירוע המשפחתי המשמח כאשר כבר היו להם נכדים. גם יענק'לה לא שכח. אז נכון שלא לא הסכמתי לעבוד בעיתון כאשר פנה אליי בבקשה כזאת כי עבדתי במקומון מתחרה אך הוא ביקש ממני שאסכים להעביר אליו צילומים שביצעתי והוא רוצה בהם, כדי לפרסם אצלו. עם קרדיט כמובן. מעולם לא הסכמתי לקבל כסף על אף צילום שביצעתי.

מותו היה לגבי פתאומי כל כך. הלם. יהי זכרו ברוך.

***

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם: 'אנחנו נפרדים הערב בצער ועם הרבה דמעות מיעקב שחם, שהיה במשך שנים מאנשי התקשורת הבולטים והחכמים בחיפה ובישראל. יש לי שעות רבות עם שחם, שאתו שמרתי על קשר עד ימיו האחרונים. תמיד נהניתי לשמוע את דבריו, את ניתוחיו לסוגיות שונות ואת תבונתו הרבה. שולחת חיבוק חם למשפחה.
יהי זכרו ברוך'.
מאירה ויעקב שחם ז'ל . צילום: רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   אלף תלמידי כיתות ד' שרו היום במרכז...
*   פרויקט 'מטרונית' חיפה מערב וטירת כרמל...
*   בחיפה הצדיעו לחיילים הבודדים באירוע...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים