'על שופטים וגלגלים' מאת: אברהם טננבוים.עורך: חיים פסח. הוצאה לאור של ספרות משפטית מבית החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין. כתבה: רונית קיטאי

הספר מתאר את עולמו של שופט תעבורה והוא מספק אין ספור סיפורים משעשים על 'תרוצים' שונים, מוזרים וגם דמיוניים מצד לא מעט נאשמים. ב'אחרית דבר' כתב על ספרו של ד'ר אברהם טננבוים, שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר ריבלין שכיהן כמשנה לנשיאת בית המשפט העליון

פורסם ב: 10/01/2020 10:37

ד'ר אבי טננבוים וספרו 'על שופטים וגלגלים' מעולמו של שופט תעבורה. צילום אלבום פרטי
במשך חצי שנה כתב השופט לשעבר ד'ר אברהם טננבוים את הספר המביא גם עורכי דין 'יצירתיים' וטיעונים בלתי אפשריים. הספר מיועד לכל מי שיושב ליד ההגה ונמצא לא מעט בדרכים , וכולם יזדהה עם הסיפורים שלו הכתובים בשפה קולחת ועשירה. הוא מבקר אך בדרך של נועם והבנה, מגלה חוש הומור שכל כך דרוש למי שישב בבית המשפט לתעבורה בירושלים במשך 18 שנים הוא ומיטיב לתאר היטב את מה שהיה מקום עבודתו במשך השנים הללו.


ד'ר אברהם (אבי) טננבוים הוא מולטי טאלנט. הוא בוגר הפקולטה למשפטים ובוגר מדעי המחשב ומתמטיקה בפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים. בנוסף לכך הוא בוגר מדעי הרוח והחברה באוניברסיטה הפתוחה,בעל תואר דוקטור בקרימינולוגיה במחלקה לקרימינולוגיה, אוניברסיטת מרילנד, ארה'ב.השופט טננבוים גזר את דינם של לפחות 80 אלף נאשמים ולא מעט משפטים עסקו בתחום המחשבים ואינטרנט, תחום בו הוא שולט ללא עוררין.הוא נולד בעפולה בשנת 1960 ויש לו עוד שתי אחיות ואח שעזבו את העיר ה'גרעינית' ואף אחד מהם לא נשאר בעפולה חוץ מהוריו ז'ל.


ד'ר אברהם טננבוים דן בתיקיהם של עשרות אלפי אנשים. פגש אלפי שוטרים ומאות מומחים. נאלץ לקרוא מאות אלפי מסמכים הכוללים בקשות, טענות ומענות, אך בעיקר שמע סיפורים. יכולת ההקשבה וההכלה שלו הביאה אותו לא רק לשפוט כהרף עיין אלא להקשיב לסיפורים אמיתיים ופחות סימפטי כי בצד זה האזין גם לאין ספור סיפורים מופרכים, ויש גם סיפורים מצחיקים וסיפורים עצובים.

היו גם לא מעט מרתקים מרתקים , לצד משעממים וגם הזויים. נכון שיש גם סיפורים מציאותיים אך הוא נתקל גם בסיפורים מסוג 'לא יאומן כי יסופר' אך הביאו לו הוכחות שהם אכן התרחשו במציאות.

סיפוריו הקצרים, אשר כולם התרחשו במציאות, מתארים פסיפס מרהיב של טיפוסים וקשת רחבה של התנהגויות אנושיות - מוזרות ושגורות, מכמירות לב ומכעיסות, טראגיות וקומיות ותמיד אמיתיות. סיפורים אלה מוכיחים שוב ושוב כי המציאות עולה על כל דמיון. זהו בית משפט השונה מיתר בתי המשפט. כי לבית המשפט לתעבורה יכול להגיע כאמור כל מי שאוחז בהגה וגם מי שלא אך מגיע בתור עד.


.ה'נאשמים' הם אנשים הגונים שאינם מואשמים בעבירות פליליות. זהו בית משפט שוויוני לחלוטין, שאליו מגיעים כולם : נשים וגברים, זקנים וצעירים, חרדים וחילוניים, בני כל הלאומים , פרופסורים באקדמיה ופועלים קשי יום, רופאים בכירים ומלצרים צעירים, שומרי חוק ופורעי חוק. דיני התעבורה הם החוקים והתקנות הנוגעים ביותר לחייו של כל אזרח. כיום יש למעלה מארבעה מיליון בעלי רישיונות נהיגה בישראל וכולם 'לקוחות פוטנציאליים' של בתי המשפט לתעבורה.

מעטים הנהגים שלא נעצרו והואשמו בידי שוטר, בעבירת תעבורה זו או אחרת. למעלה ממיליון דו'חות נרשמים כל שנה. מספר תיקי התעבורה בישראל הוא בערך פי 3.5 ממספרם של התיקים הפליליים כולם. כל נהג או נהגת וכל מי שמבלה זמן על הכביש, ימצא בספר עניין. ניתן ללמוד ממנו רבות על בית המשפט לתעבורה, על דיני התעבורה, על הליכים הנהוגים בעולם, על מה שניתן וצריך אולי לשפר, ואפילו על עתיד משפט התעבורה בעידן המכוניות האוטונומיות.

מחבר הספר ד'ר אברהם (אבי) טננבוים כיהן כאמור במשך 18 שנים בבית המשפט השלום בירושלים, ונחשב כבר-סמכא בנושאים רבים הקשורים לתעבורה. בין פסקי הדין שלו היו כמה פסקי דין ראשוניים שקיבלו הדים רבים וחלק מהם מאוזכרים ונלמדים עד היום. חלק מהמלצותיו הפכו לחקיקה ראשית ומשנית.

במקביל לעבודתו השיפוטית עסק תמיד בהוראה, במחקר וכתיבה אקדמית. פירסומיו כוללים עשרות מאמרים אקדמאיים ומאות רשימות שהתפרסמו בבמות שונות ומגוונות בארץ ובחו"ל. ספרו 'על שוטרים וגנבים: סוגיות בקרימינולוגיה' יצא לאור במסגרת האוניברסיטה המשודרת.

את עיר הולדתו עפולה עזב כאשר נסע לירושלים כדי ללמוד בישיבה תיכונית 'נתיב מאיר'. אביו המנוח ניהל את בית הספר התיכון הדתי 'יהודה' בעפולה. מאז שלמד בירושלים התאהב בעיר הבירה, בה הוא מתגורר עד היום עם רעייתו ד'ר תמר טננבוים שהיא רופאה ויזמית העובדת בחברת הייטק, ולהם שלושה ילדים בוגרים.


מה כתב ב'אחרית דבר' של ספרו השופט בדימוס של בית המשפט העליון אליעזר ריבלין ?

'את ספרו של ד'ר טננבוים קראתי בשקיקה, וכמה טעמים לדבר: שפתו הצחה, מבטו הבוחן - מבט של שופט עתיר ניסיון. ובצד כל אלה חוש ההומור דק אך מפותח, השזור בין השורות ומחפה על החשיפה הרגישה לקושי ולמצוקה האנושית הנחשפים בבית המשפט'.

הספר מונה 280 עמודים ומחירו 85 ש'ח. הוצאה לאור של ספרות משפטית מבית החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין.

לאתר שלו הקליקו כאן:

www.abrahamtennenbaum.org
על שופטים וגלגלים מעולמו של שופט תעבורה מאת אברהם טננבוים. הוצאה לאור של ספרות משפטית מבית החברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   דמיונות מאת גיא רזניק. הוצאת 'סער'
*   המאפיה המדהימה של פרדי 2 מאת הריט ויטהורן.מיועד...
*   'השדון שלי' מאת אלון ומיכל גבע. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים