שרות חדש ב'כללית' : מאמני חוסן. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

שירות חדש ופורץ דרך מעניק למטופלים המתמודדים עם מצוקה רגשית אפשרות לאימוני חוסן ממוקדים. המטרה: מתן מענה נקודתי תוך שאיפה לשיפור איכות החיים

פורסם ב: 01/07/2024 12:27

מאמן החוסן מיכאל קומטיאני. צילום: דוברות 'כללית'
אלו ימים מורכבים עבור כולם. אירועי השביעי באוקטובר גרמו לטלטול חייהם של רבים במדינה. רבים מתמודדים מאז עם תחושה כי הקרקע נשמטה מתחת לרגליהם, בשילוב היעדר תחושת ביטחון אישי ומציאות הטומנת בחובה מדי יום שורה של אתגרים כמותם טרם הכרנו עד היום.
חלק עיקרי מהמציאות החדשה שנכפתה עלינו משפיע כאמור גם על היציבות הרגשית בחיינו המשולבת עם תחושות חרדה ובלבול, עד לכדי חרדה של ממש.

בניסיון לספק מענה יעיל ואיכותי מול התרחיש המתואר, 'כללית' השיקה בחודשים האחרונים שירות חדש בדמות 'מאמני חוסן'. מדובר בעובדים סוציאליים ובוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה, אשר עברו הכשרה ייעודית ואינטנסיבית מזורזת על ידי מומחי בית החולים 'שלוותה' לבריאות הנפש מקבוצת כללית. תפקידם נועד לסייע למטופלים להתמודד עם קשיים רגשיים המתעוררים, תוך שאיפה לשיפור איכות חייהם.
השירות מתבצע בעזרת כלים פרקטיים המועברים במהלך 'האימון הרגשי', וכאלו שנועדו לאפשר למטופלים התמודדות מיטבית אל מול הקשיים הרגשיים השונים הניצבים בפניהם.

'אימוני החוסן' כוללים התערבות קצרה וממוקדת הנעשית במסגרת מספר מפגשים בודדים, תוך שימוש ב-19 מודולים מובנים המותאמים אישית לצרכי המטופלים. כך למשל, הם מסייעים בהתגברות על חרדות, הפרעות שינה, תסמיני דיכאון ועומס רגשי. האימונים מתאימים בפועל לכל מי שמתמודד עם קשיים רגשיים 'רכים' כגון: קשיי שינה, תזונה -חוסר תיאבון, עודף תיאבון, מחשבות שליליות, רגשות שליליים, מצוקה נשימתית/ תסמינים גופניים ואחרים ומעוניין לשדרג את איכות חייו, חרף הקשיים הטבעיים הטמונים בימים אלה". מסבירה יפעת אלון, מנהלת השרות לעבודה סוציאלית בכללית מחוז חיפה והגליל המערבי ומרכזת התחום .

מיכאל קומטיאני בוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה העובד במחוז חיפה של 'כללית', הוא אחד מתוך 10 מאמני חוסן ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי. מיכאל מעניק אימוני חוסן במרפאות 'כללית' - טירת כרמל מערב ו'גלי כרמל'.

על תפקידו הוא מספר: 'אני מרגיש זכות גדולה לקחת חלק בתכנית כל כך משמעותית של כללית, שמעניקה מענה זמין עבור הרבה מאוד אנשים שמתמודדים עם מצוקה רגשית ברמה כזו או אחרת. פגשתי עד היום מטופלים שצמאים לידע ולהדרכה ספציפית בתחום. חלקם מצויים בסערת רגשות או בתחושות בלבול. המטרה שלנו היא לנסות ולסייע להם לתפקד בצורה טובה יותר ביום-יום שלהם. עצם המיקוד ותחימת מקור הבעיה הרגשית, מצליחים ברוב המקרים לעשות עבורם את ההבדל. בנוסף, אימוני החוסן מספקים להם כלים מעשיים שנועדו לשפר עבורם את איכות החיים ולתת מענה למצוקות שהם חשים באופן מיידי. אני רואה מהצד עד כמה האימון הרגשי מיטיב עימם. זה ממלא אותי בסיפוק גדול'.

אנסאב חוג'יראת מאמנת חוסן שמתחילה החודש לקבל מטופלים במרפאות כללית בשפרעם, נופית ותל חנן מסבירה למה כדאי להגיע לאימון חוסן: 'אנו נמצאים בתקופה אינטנסיבית רגשית, וחווים רגשות בעוצמה ולאורך זמן. זה מצב שכדאי לתת לו מענה כדי לא להגיע להחמרה במצב הנפשי. טיפול מיידי וממוקד בעת מצוקה רגשית נמצא יעיל לא רק בהתגברות על המשבר הנוכחי אלא גם בלמידה של דרכי התמודדות וכישורי חוסן והסתגלות בעתיד".'


זוהר פיש מאמנת חוסן שתעניק שירות במרפאות 'כללית' ביקנעם עילית (הנוריות) ועמק השלום מוסיפה: 'אנו לא מבקשים מהציבור לדעת לטפל בעצמו אלא להגן על עצמו. להכיר מיומנויות חדשות, להיחשף לשיטות וטכניקות להקלה תסמיני חרדה ודיכאון, וללמוד ליישם אותם על עצמם והסביבה הקרובה שלהם. כך נוצר 'אפקט אדוות הגלים', ההשפעה שיש למטופלים על מי שנוגע בחייהם. במילים אחרות, לפרוץ את החממה של חדר הטיפול ושכל מטופל יוכל להעביר הלאה את מה שלמד ויישם'.

השירות הוא ללא תשלום לחברי כללית ומיועד לציבור הרחב, אלה שבעיקר זקוקים לטיפול מונע או התערבות נקודתית וממוקדת. ניתן לפנות לשירות דרך מוקד ארצי 8703* עם הפניה מהרופא המטפל או צוות המרפאה.

יש לציין כי השירות אינו מתאים למטופלים הנמצאים בטיפול פעיל בבריאות הנפש, הזקוקים בדחיפות לטיפול תרופתי, או ייעוץ פסיכיאטרי, הנמצאים במצב של מסוכנות, אובדנות או שימוש בחומרים ממכרים, ואינם מסוגלים להיצמד לטיפול. חשוב לפנות לעזרה מקצועית אם אתם חווים תסמיני חרדה ודיכאון.

(טלי שרייר-וגנר)
זוהר פיש. צילום: דוברות 'כללית'

אנסאב חוג'יראת. צילום: דוברות 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לראשנה בבי'ח 'כרמל' תתקיים קבוצת תמיכה...
*   בבית חולים רמב'ם מאושפזים שניים במצב...
*   השבוע במרכז הרפואי 'בני ציון'. כתבה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים