טיפול נדיר של מומחי האלקטרופיזיולוגיה בבי'ח 'כרמל' הציל את הדס (40) החיפאית. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

ד'ר אסף דנון וד'ר חורחה שליאמסר על ההליך שבוצע

פורסם ב: 02/06/2024 09:42

ד'ר חורחה וד'ר דנון בחדר הצנתורים. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
הדס שסובלת מאפילפסיה החלה לחוות פתאום גם הפסקות דופק שסיכנו את חייה תוך כדי התקף אפילפטי.
בטיפול נדיר מהבודדים שנעשו כמותו בעולם, צרבו מומחי 'כרמל' את צמתי הקשרים בלב שלה, לכיוון המוח, והצליחו להחזיר את הדס לחיים רגילים.

ד'ר אסף דנון רופא בכיר מנהל המעבדה לאלקטרופיזיולוגיה ב'כרמל': ' לא מצאנו בכל הספרות העולמית טיפול כזה שנעשה בחולי אפילפסיה, אני שמח שהצלחנו לעזור ולהחזיר את הדס לחיים נורמליים'.

הדס תושבת חיפה היא אם לשלושה העובדת במשרה מלאה בהייטק ונחשבת כמלאת אנרגיה. בגיל צעירהיא חלתה באפילפסיה , וזה התבטא בהתקפים קלים מידי מספר שבועות שטופלו ואוזנו בהצלחה ע'י טיפול תרופתי. המחלה לא הפריעה להדס לקיים חיים רגילים בהחלט עד שלפני כשנה התווספה להתקף האפילפטי הרגיל תופעה חדשה שסיכנה את חייה .

מסביר ד'"ר אסף דנון: 'בבדיקות מתקדמות שעשינו להדס בבית החולים גילינו כי פרט להתקפי האפילפסיה הופיעה אצלה תופעה חדשה של הפסקות ארוכות ועצירה מוחלטת של הדופק במהלך ההתקף האפילפטי. הפסקות הדופק גרמו להדס לעילפון מיידי עם סכנה של נפילה וחבלה חמורה. הסכנה היתה כמובן ברורה ומיידית'.

מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה ב'כרמל' ד'ר חורחה שליאמסר מעדכן כי הצוות הציע להדס שתי אפשרויות טיפול.
'האופציה הראשונה הייתה השתלת קוצב אך להשתלת קוצב בגיל צעיר יחסית יש השלכות של החלפת הקוצב בכל מספר שנים, סכנה לתקלות טכניות , סכנה לזיהומים ועוד. אנחנו הצענו להדס בנוסף גם את אופציית הצריבה הנדירה והדס הסכימה'.

לאחר טשטוש וכשהיא בהכרה נכנסה הדס לחדר הצנתורים לביצוע הצריבה שככל הידוע לפי הספרות העולמית לא בוצע בעולם טיפול צריבה כזה לסוג כזה של בעיית אפילפסיה נוירולוגית.

לאחר הדמיות CT וצילומים מיוחדים נכנסו בחדר הצנתורים ד'ר דנון וד'ר שליאמסר במדויק לאזור החשמלי בלבה של הדס. הם איתרו וסימנו את קצות העצבים שמגיעים מהמוח ומשפיעים על פעילות הלב ובפעולת אבלציה חשמלית הם צרבו את העצבים המסומנים וניטרלו אותם מפעילות.

לאחר הצריכה בחדר הצנתורים ובאמצעות ציוד טכנולוגי ייעודי בדקו ד'ר דנון וד'ר שליאמסר את הדופק שלה וגילו שהם הצליחו לפגוע במערכת המתווכת את הדופק הנמוך ללב מבלי לפגוע בפעילות הרגילה של הלב.לאחר מנוחה קצרה ולילה בו נשארה להשגחה במחלקה,היא השתחררה לביתה כשהיא במצב טוב.

הדס שנמצאת בקשר הדוק עם ד'ר אסף דנון מעדכנת כי לכל אורך השבועות האחרונים היא אומנם חווה מידי פעם את ההתקפי אפילפסיה הרגילים אבל הפסקות הדופק פסקו לחלוטין, היא כבר לא נופלת ובעצם הטיפול הצליח להחזיר אותה למסלול החיים הרגיל שלה.

היחידה לאלקטרופיזיולוגיה ש'בכרמל' היא חלק בלתי נפרד מהמערך הקרדיולוגי המצטיין של בית החולים. היחידה מציעה ומבצעת את כל מגוון הטיפולים המתקדמים בתחום האלקטרופיזיולוגיה והטיפול בהפרעות קצב החל מאבלציות מורכבות השתלת קוצבים ודפיברילטורים, ועד השתלת הקוצבים החדשניים ביותר ללא אלקטרודות וטיפול בקיצוב פיזיולוגי .

מנהל היחידה ד'ר חורחה שליאמסר מעדכן כי היחידה מציעה ומעניקה שירותים לכמיליון מבוטחי הכללית מכל אזור חיפה והצפון .'אנו פרוסים גם בקהילה: במרפאות המובילות של כללית בעכו, בקריה הרפואית 'זבולון' בקריות, במרכז רפואי 'לין', וגם ביקנעם ובכרמיאל הרופאים שלנו מעניקים רצף טיפולי מלא ואותם רופאים שלנו רואים את המטופל במרפאה בקהילה הם הרופאים שמטפלים בו במקרה הצורך בחדר הצנתורים בכרמל'.

ד'ר חורחה שליאמסר מסכם: 'אנחנו ביחידה ב'כרמל' מאמינים בשירות הטוב ביותר למטופלים שלנו, תוך שימוש ברופאים ובצוות הטוב ביותר ובעזרת הטכנולוגיה המובילה בעולם'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כיצד חזרו חיי החברה לנערה חיפאית בת...
*   איך בונים קהילה של מטופלים? עם יוצרי...
*   לראשונה בישראל: שימוש בבלון חדשני...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים