צבי שטול (85) שניצל כילד מהתופת הנאצית מסייע לניצולי שואה המאושפזים ברמב'ם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלבום פרטי

עם ציון 80 שנה לשואת יהודי הונגריה, צבי שטול, צעיר המשפחה, משחזר איך נמלטו בני משפחתו מן המוות שוב ושוב,כיצד הפך לחלק בלתי נפרד מההיסטוריה הישראלית ומדוע הוא מקפיד להתנדב מידי שבוע ולסייע לניצולי שואה המאושפזים ברמבם

פורסם ב: 06/05/2024 12:02

צבי שטול ורעיתו אורה.צילום : אלבום פרטי
שנה לפני סיומה של מלחמת העולם השניה, כבשו הנאצים את הונגריה ושלחו למעלה מ-400,000 מיהודי המדינה אל מותם. בין הניצולים, היו גם בני משפחת שטול שחייהם ניצלו בזכות עסקת 'סחורה תמורת דם'.

צבי שטול עסוק בעשייה, מתכנן תוכניות ומוצא זמן להתנדב באופן קבוע. מי שנחלץ לא אחת מציפורני המוות, הבין זה מכבר שהחיים הם דבר יקר והוא מנצל כל רגע שאפשר. בין חיי משפחה פעילים, הוא עברו כמהנדס בכיר בחברת 'מקורות' ותרם בעשייתו למדינת ישראל.

צבי שטול המתגורר בחיפה, לא שוכח מאין הגיע ומקפיד להשיב טובה. בשבע השנים האחרונות הוא מתנדב על בסיס שבועי ב"יחידת סגולה" ברמב"ם, אותה מרכזת העובדת הסוציאלית שירי אורן, ומסייע בהנגשת מידע חשוב לאזרחים ותיקים אודות זכויותיהם, בעקבות מצבם הבריאותי ואשפוזם בבית החולים.

לדבריו : 'אני פוגש מגוון אנשים, קולות ותגובות במסגרת ההתנדבות. חלקם גם ניצולי שואה. המטרה היא להסביר להם מה מגיע להם ואיזה זכויות ואפשרויות עומדות לרשותם. הרבה פעמים אני מקבל תודות מרגשות, מאנשים שאני מדבר איתם. לפעמים קללות וכעסים. יש הכל מהכל. זו החברה שלנו, אך אני מאוד נהנה מהעשייה'.

לישראל עלה צבי שטול כנער, בשנות ה-50 המאוחרות של המאה הקודמת. פלישתה של גרמניה הנאצית אל עיר ילדותו, סגד, העיר השניה בגודלה בהונגריה בשנת 1944 היא זיכרון ברור עבורו, למרות שהיה ילד באותה העת: 'הקהילה היהודית בסגד היתה גדולה ומשגשגת. סבי ואבי היו דמויות מוכרות בקהילה וחיי היהודים תחת השלטון ההונגרי ששיתף פעולה עם הנאצים עד לפלישה, היו טובים יחסית לקהילות במדינות אחרות.אני זוכר את היום שהגרמנים עברו ברחוב של סגד במרץ של אותה השנה. הייתי בן 6. אני זוכר כיצד העבירו אותנו לגטו בעיר שלנו, יחד עם 20,000 יהודים, ולפתע הכל השתנה'.

עם פלישת הגרמנים להונגריה, החלה שואת יהודי המדינה שעד לאותו זמן לא נשלחו למחנות השמדה. ב-1944, כשמידע על גורלם של יהודים תחת השלטון הנאצי ברחבי אירופה כבר היה ידוע, נעשה ניסיון להציל חלק מהאוכלוסייה היהודית בהונגריה, במסגרת עסקה שנרקמה בין נציגי הוועדה לעזרה והצלה בבודפשט, ישראל קסטנר ויואל ברנד, לנציגי ה-אס.אס, אדולף אייכמן וקורט בכר. העסקה, שזכתה לכינוי 'סחורה תמורת דם', התבססה על הצעתם של נציגי הוועדה לגייס עבור הגרמנים עשרת אלפים משאיות וסחורות בעלות חשיבות עבר הצבא הנאצי, בתמורה להעברתם של יהודי הונגריה אל מחוץ לשטחי הכיבוש הגרמני.

העסקה השנויה במחלוקת לא יצאה לפועל וקרוב לכ-440,000 מיהודי הונגריה נרצחו באושוויץ, אך במהלך המשא ומתן, כאקט של רצון טוב מצדו של אדולף אייכמן, כ-21,000 יהודים נשלחו למחנה העבודה שטרסהוף, שהוקם בסמוך לווינה שבאוסטריה, ורובם שרדו. ביניהם היו גם שטול ובני משפחתו המורחבת.

משחזר צבי שטול: 'העבירו אותנו לשטרסהוף. המתנו לעסקה שתצא לפועל, אך זה לא קרה. בשלב מסוים רצו להעביר גם אותנו לאושוויץ. פעמיים. כדי להרוג אותנו. פעם אחת כבר עלינו לרכבת. ובגלל שבנות הברית הפציצו את המסילות, הרכבת לא יכלה להתקדם והחזירו אותנו. פעם שניה המתנו לרכבת לאושוויץ, והרכבת עצמה הופצצה. היו אלה שני מקרים, שממש כמו שאומרים, כמעט נהרגנו. ובתור ילד אני זוכר הפצצות כבדות ביותר, הרבה באזור הרכבת, ואמא שלי שכבה עליי באיזו תעלה שם ביער, בשביל להציל אותי, וגם היא ניצלה. עברנו את התקופה ההיא, בעיקר בזכות סבא וסבתא שהיו איתנו, ושאר בני המשפחה המורחבת. אבא שלי לחם באותן השנים בצבא ההונגרי. כל הגברים גויסו. לא ראיתי אותו במשך שלוש שנים, עד שבאפריל 1945, הגיע הצבא הרוסי ושחרר אותנו'.

עם תום המלחמה, שבו בני משפחת שטול שניצלו מן השואה, בחזרה אל סגד שבהונגריה. מכ-4,000 היהודים שחיו בעיר בעבר, נותרו רק מחצית, ובית כנסת שעומד עד היום כגל-עד להיסטוריה היהודית של העיר לדברי שטול: 'היה בית ספר יהודי ובית כנסת שנחשב לאחד המפוארים בעולם, זו היתה קהילה יהודית מאוד מפותחת. היהודים היו הטופ של הטופ של העיר. מי שראה את בית כנסת אומר וואלה זה, אלפיים, איך בנו בית כנסת כזה? עד היום יש קהילה יהודית בעיר. אני ביקרתי שם פעם אחרונה לפני שנה, עם הנכדים, לסיור שורשים'.

אחרי המלחמה סבו של שטול מחזיק את המשפחה שנותרה, ומשמש כדמות מרכזית בקהילה בעלת מספר תפקידים, ביניהם: חזן ושוחט, גובה מיסים ועוד. המציאות החדשה של המשפחה נמשכת כך, עד 1953, אז סביו וסבתו של שטול מקבלים רשות לעלות לישראל. שלוש שנים לאחר מכן, בחסות ההפיכה הקומוניסטית במזרח אירופה, בורחים הוריו של שטול ובני המשפחה הנותרים מהונגריה אל לאוסטריה, ומשם לישראל.

כך הוא מספר: 'הוריי התיישבו בשיכון ברכסים, ומאז בעצם מתחילה הילדות שלי. למדתי באולפן, אחר כך בטכניון וב-1962 הפכתי למהנדס בתחום איכות המים. עבדתי בדימונה, ב'מקורות', ושימשתי בין תפקידי, גם כמהנדס הראשי של המוביל הארצי ושותף להקמת פרויקט הסינון באתר אשכול, אשר הקדשתי לו כעשר שנים. הייתי באירוע הנחת אבן הפינה וחנוכת המתקן, אבל מאז הדור התחלף'. גם בחייו האישיים זכה שטול לנחת. הוא נשא לאישה את אורה, ילידת הארץ לה הוא נשוי מזה 62 שנים ונולדו ארבעה ילדים שהביאו להם 1 נכדים, אליהם הם קשורים מאוד.

בשנים האחרונות מגיע צבי שטול מידי שבוע למרכז הרפואי רמב'ם כדי לעסוק בעבודת התנדבות שכולה מוקדשת לבני הגיל השלישי. במסגרת פעילותו ב'יחידת סגולה', מיזם הפועל ב-20 בתי חולים בתמיכה של המשרד לשוויון חברתי ומעמד האישה, הוא מבצע מעקב אחר אזרחים ותיקים שאושפזו ברמב'ם, ומסייע להם במידע רלוונטי אודות זכויותיהם הנגזרות ממצבם הרפואי וקישורם למרכז מיצוי זכויות של המשרד.

'איכשהו התגלגלתי לזה' והוא מדגיש שאת עבודת ההתנדבות לא נטש גם בתקופת הקורונה או במלחמה הנוכחית: 'כשהתחלתי ,ביקשו מאיתנו להתחסן בשלוש זריקות. זה לא מזיז לי. קורונה? הייתי כל הזמן. אני לא מחסיר אף שבוע, אלא אם אני נוסע לחופש או סידור חשוב אחר. המשימה הזו חשובה ואני נהנה ממנה. יש המון יופי במיזם הזה, והוא בעל ערך גדול לאוכלוסיה הזו, שהרבה פעמים לא יודעת מה מגיע לה.

כמה הכרתי בשבע השנים שאני מתנדב ברמב'ם אנשים איתם שוחחתי וסייעתי להם. יש תודות ויש תגובות קשות, לפעמים מקבלים גם בשורה מרה על אדם שנפטר ולפעמים הכרת תודה מרגשת. לפני כמה שנים נתקלתי במקרה, בשיחה כזו, באישה שהיתה בעבר חברה טובה של אשתי ובעלה עבד איתי יחד ב'מקורות'. שוחחנו בקצרה, נתתי לה את המידע החשוב, ולצערי היא נפטרה בתוך פרק זמן קצר לאחר מכן. אחרי כל מה שעברנו, אנחנו יודעים היטב, זה חלק מהחיים, כל המציאות. לטוב ולרע. זה חלק מהחיים'.

(דגנית קניג)
עם בני משפחתו צבי שטול בטיול שורשים בבית הכנסת שבסגד, הונגריה. צילום: אלבום פרטי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לראשנה בבי'ח 'כרמל' תתקיים קבוצת תמיכה...
*   בבית חולים רמב'ם מאושפזים שניים במצב...
*   השבוע במרכז הרפואי 'בני ציון'. כתבה:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים