ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' על חדשנות בטיפול נמרץ .כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

אביגיל בן ארי מרפאה בעיסוק בבי'ח 'כרמל' ויוזמת הפרויקט, נעמה יערי פיזיאותרפיסטית השותפה לפרויקט, על חשיבות הטיפול והרקע שהוביל לחשיבה עליו

פורסם ב: 07/04/2024 09:07

ד'ר אריק עדן. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
יוזמה חדשנית המקלה ומסייעת לחולים קשים המאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי מופעלת בהצלחה במרכז הרפואי 'כרמל'. במסגרת היוזמה החולים צופים בסרטי נוף מרגיעים מתוך מיטת האשפוז שלהם תוך שהם מדוושים ברגליהם ומדמים הליכה בטבע.

מה התגובות של החולים והמשפחות לפרויקט זה?

ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ : 'התגובות והפידבקים שאנו מקבלים מהחולים והמשפחות לפרויקט הן מצוינות. אנו שמחים להציע למטופלים שלנו ביחידה את מגוון הטיפולים והחידושים המתקדמים ביותר כדי לאפשר להם החלמה טובה וחזרה מהירה לשגרה בריאה'.

בדרך כלל ביחידות לטיפול נמרץ בבתי החולים, המאושפזים רגילים לראות סביב מיטת החולה עשרות מוניטורים, מזרקים ממוחשבים, וציוד רפואי מתוחכם. אז עכשיו יש שינוי. לאחרונה ביחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' הצטרפו מול מיטת החולה ציודים ואביזרים ממש לא רגילים לטיפול נמרץ.


ביוזמה ורעיון של צוות היחידה לריפוי בעיסוק במרכז הרפואי כרמל הוצבו בחדרי המאושפזים ביחידה מקרני מולטימדיה משוכללים וכך המטופלים יכולים לצפות על מסך ענק בסרטוני וידאו של נופים מרעננים וטבע ירוק ומלא שמש. המטופלים, ששוכבים על מיטת היחידה, מדוושים ומפעילים את הרגליים והידיים בתנועות של הליכה או רכיבה איטית על אופניים, תוך שהם צופים במסך הענק ומרגישים את הטבע ממש קרוב ואמיתי.

אביגיל בן ארי מרפאה בעיסוק ב'כרמל' ויוזמת הפרויקט מתארת את חשיבות הטיפול והרקע שהוביל לחשיבה עליו: 'אישפוז בטיפול נמרץ הינו חוויה מורכבת למטופל מבחינה גופנית ורגשית ומשפיעה עליו ועל סביבתו הקרובה. בעזרת השימוש במערכת מולטימדיה אפשר להקל במקצת על תחושות אלו ולייצר סביבה טיפולית נעימה יותר. ממש עולם קטן בתוך המחלקה.

מערכת המולטימדיה בטיפול נמרץ פועלת בשלבים שונים של האשפוז: 'חלק מהטיפול יכלול שימוש במכשיר אשר מספק תנועה פסיבית לרגליים, בדומה לדיווש על אופניים, כאשר בו זמנית יצפה המטופל בסרט המדמה נסיעה בטבע או בעיר, כך שהתחושה שתתקבל תהיה של חוויה שלמה מוטורית וחושית אשר תעזור לתהליך השיקומי.

מטופלים בהכרה ירודה יקבלו גירוי של מוזיקה מוכרת או צפייה בתכנים מוכרים על מנת לעודד ערנות, במצב זה נעודד מעורבות בני משפחה על מנת להכיר את המטופל והעולם ממנו הוא בא'.

נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מכרמל השותפה לפרויקט, מוסיפה: " הפרויקט הינו ייחודי בכך שהוא מוסיף מרכיב חושי חשוב מאד במקום בו יש חסרים ועודפים חושיים רבים. דבר זה תורם רבות בתהליכי השיקום ומסייע בהפחתת בלבול, חרדה ודכאון על פי מה שאנו רואות בשטח. הפרויקט חכם , חשוב ובאופן אישי אני שמחה להשתלב בו ".

מירה שטרית, מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' השותפה לפרויקט : 'פרויקט המולטימדיה התחיל והתחזק בתקופת הקורונה עקב האשפוז הממושך של המטופלים שלוותה בתחושת בדידות. המאושפזים ביחידה עוברים בכל יום הערכה של הצוות הרפואי המורחב ולפיה אנו שמים להם את המקרנים. חלק מהמטופלים מתעוררים מהרדמה ממושכת וזה מאוד מרגיע אותם, חלק בהכרה מלאה וזה מעביר להם את הזמן יותר בנעימים. המטופלים והמשפחות מאוד נהנים מפרויקט זה וחלקם מכינים מצגות של המשפחה וסרטונים'.

מומחי בית החולים מעדכנים כי טיפול שיקומי של מקצועות הבריאות בשלב האקוטי בתוך יחידות לטיפול נמרץ נמצא במחקרים שונים כיעיל בהפחתת ימי אשפוז, הפחתת ימי הנשמה, הפחתת דליריום ואשפוזים חוזרים וכן משפר את הפרוגנוזה התפקודית.

ד'ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ מסכם: ' השימוש במערכות המולטימדיה בתוך היחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' באה במטרה לתת מענה לקושי הגדול שחווים המטופלים ולהקל על שהותם ביחידה. הפרויקט נעשה ביוזמה, הובלה ושיתוף פעולה של צוות הריפוי בעיסוק והפיזיותרפיה יחד עם הצוות הרפואי, הסיעודי והסוציאלי של היחידה.

הפרויקט משלים את העבודה הנמרצת של היחידה בפן היותר רך, והוא זוכה לתגובות טובות וחיוביות מצד המטופלים, בני משפחתם והצוות הרפואי והסיעודי, תוך שהוא מאפשר באמצעים נוחים וזמינים טיפול חדשני ומותאם אישית'.
אביגיל ומירה עם מטופל והקרנת המולטימדיה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

בחדר היחידה לטיפול נמרץ. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   יום עיון ארצי וייחודי של החברה לכירורגית...
*   'זה פשוט נס, אתם הצלתם לי את החיים'...
*   לאחרונה התקיים מפגש של הצוות הרב-תחומי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים