הסופר החיפאי סמי מיכאל הלך לעולמו בגיל 97. כתבה: רונית קיטאי. צילום: ויקיפדיה

ראש העיר חיפה יונה יהב על מותו של הפטריוט החיפאי סמי מיכאל יקיר העיר

פורסם ב: 01/04/2024 15:30

סמי מיכאל ז'ל. צילום: ויקיפדיה
יונה יהב ראש העיר חיפה על פטירת סמי מיכאל: 'סמי מיכאל היה פטריוט חיפאי ויקיר העיר.הוא עשה רבות כדי להאדיר את שמה ביצירותיו , והפך לאחד מסמליה. יצירותיו הן נכס צאן ברזל ישראלי, ולא בכדי זכה לפרסים והכרה חובקת עולם.

לא אשכח לו את פעילותו למעני, כאשר הוא, נתן זך וא.ב יהושע התארגנו ופעלו לבחירתי כראש עיר בעת שהתמודדתי לראשונה לתפקיד. מיכאל ייחסר לי ולחיפה מאד. יהי זכרו ברוך'

אנחנו נפרדים היום מיקיר העיר חיפה ומהסופרים הישראלים הבולטים והמוערכים שידעה המדינה. סמי מיכאל היה לא רק סופר דגול, אלא גם אדם יוצא דופן, רודף שלום ואהבת אדם שכל כך אפיינו אותו.

מאז עלייתו ארצה היה סמי מיכאל מזוהה עם חיפה,- העיר אותה אהב ואשר תושביה אהבו אותו. את אהבתו ביטא ברבים מספריו, שהוקדשו לחיפה ולנופיה הטבעיים והאנושיים. מקום מיוחד בליבו היה שמור תמיד לשכונת ואדי ניסנאס, שאת נופיה ותושביה היטיב לתאר בכישרון וברגישות שאין דומים להם בספרו "חצוצרה בוואדי". בשכונה זו הנצחנו את יצירותיו במסלול הנושא את שמו "דרך סמי מיכאל – האדם הוא הנזר".

סמי מיכאל יחסר לי מאוד. לא נשכח את דמותו ואת יצירותיו שלעד ימשיכו להוות חלק חשוב מהפסיפס התרבותי והאנושי של העיר. יהי זכרוך ברוך''.

**
סמי מיכאל נולד בעיראק בשם כמאל סלח מנשה ב-15 באוגוסט 1926 . הוא היה סופר, מחזאי, מתרגם ופעיל חברתי ישראלי. כיהן כנשיא האגודה לזכויות האזרח בישראל. ספריו של מיכאל תורגמו לשפות רבות וזכו בעשרות פרסים ספרותיים בישראל וברחבי העולם. חלקם עובדו גם לתיאטרון, לטלוויזיה ולקולנוע.


זוהי בהחלט אבידה גדולה לעולם התרבות הישראלי וסמי מיכאל היה בין הסופרים המעוטרים בישראל: בין היתר זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, פרס נשיא המדינה לספרות, פרס עגנון, פרס ברנר, עיטור אנדרסן לספרות ילדים, ועיטורים בינלאומיים ומקומיים רבים נוספים. סמי מיכאל השאיר אלמנה , רחל יונה מיכאל (אחותו של הסופר פרופ' יוסי יונה. ר.ק.) , ושני ילדים מנישואיו הראשונים: אמיר ודקלה. אחותו היא נדיה כהן, אלמנתו של 'האיש שלנו בדמשק', המרגל הידוע אלי כהן ז'ל.

יהי זכרוך ברוך.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מבזקים :
*   פרופ' עודד בז'ה, פרופ' בני פודבילביץ'...
*   פצוע אנוש ופצוע קשה בפיגוע דקירה בקניון...
*   שליח הערוץ לארה'ב יגאל רביד המצטרף...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים