ב'כרמל' בוצע ניתוח נדיר ומשולב בארובת העין של מימי לוי מכרמיאל אשר החזיר לה את הראייה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון וירון חזן

ד'ר ינון שפירא מנתח ממחלקת עיניים ב'כרמל' יחד עם ד'ר ג'ני ג'רבשיאן מנתחת ממחלקת א.א.ג ניתחו את מימי לוי (75) שלאחר מכן חזרה לראות ואין נרגשת ממנה

פורסם ב: 27/03/2024 18:05

ד'ר ינון וד'ר ג'ני . צילום: אלי דדון וירון חזן
'אין לי מילים להודות לצוות של כרמל אתם החזרתם לי את האור לחיים ועכשיו הודות לכם אני יכולה לראות את העולם ואת הנכדים שלי'.


חודשים ארוכים סבלה מימי לוי מכרמיאל מירידה משמעותית באיכות הראיה. היא ניסתה טיפולים שונים אבל ללא הועיל. 'הרגשתי שכל העולם נהיה לי שחור ואני לא מצליחה לראות כמעט כלום וזה ממש הפחיד אותי', מספרת מימי לוי אשר אובחנה ע'י צוות המומחים של המרכז לטיפול במחלת TED במחלקת עיניים של בי'ח 'כרמל', כסובלת ממחלת עיניים בבלוטת התריס (thyroid eye disease, TED). מחלה שהתקדמה מאוד וגרמה ללחץ מסוכן על עצב הראייה של מימי עד כדי סכנת עיוורון.

מסביר ד'ר שפירא, מומחה ארובת העין ומקים השירות לטיפול במחלת TED: 'מדובר במחלת עיניים הקשורה לבלוטת התריס. הפרעות בתפקוד בלוטת התריס (התירואיד) יכולות להוביל ללחץ על עצב הראיה של החולה. הלחץ שנוצר בארובת העין יכול לגרום לפגיעה קשה ומשמעותית בעצב הראייה, עד כדי עיוורון של החולה'.

צוות המומחים של המרכז לטיפול במחלת TED 'כרמל' ניסה להימנע מניתוח, ומימי טופלה באמצעות סטרואידים והקרנות של ארובת העין אך מצב המחלה היה כבר מתקדם מידי והטיפול לא הועיל.

'לאחר שניסינו פתרונות תרופתיים והקרנות ללא שיפור, ניתוח דקומפרסיה של ארובת העין סביב עצב הראייה היה הפתרון והמוצא האחרון שיכולנו להציע. הצענו אותו למימי והיא הסכימה', מספר ד'ר שפירא.

מדובר בניתוח מורכב, שכן על מנת להפחית ביעילות את הלחץ על עצב הראייה יש צורך בהסרת עצמות הנמצאות עמוק בארובת העין אשר מקיפות באופן צפוף את עצב הראייה. כל זאת בקרבה למוח ולכלי דם חשובים. לכן לא מדובר בניתוח דקומפרסיה רגילה של ארובת העין שהוא הליך פחות מורכב ויותר שכיח.
הוחלט שהניתוח הארובתי יבוצע בגישה אנדוסקופית (עם מצלמה זעירה דרך מעברי האף ללא חתך חיצוני) בשיתוף פעולה בין רופאי העיניים לבין הרינולוגים מומחי רופאי האף אוזן וגרון. צוות המומחים של כרמל ביצע צילומי סיטי מפורטים של אזור הארובה על מנת לתכנן את הניתוח.

ד'ר ג'ני ג'רבשיאן רינולוגית ומנתחת א.א.ג בכירה ב'כרמל' מסבירה : 'גישה לחלק האחורי של ארובת העין מתאפשרת בצורה בטוחה בגישה אנדוסקופית דרך מעברי האף והסינוסים מבלי לבצע חתכים חיצוניים בפני המטופל. בניתוח אנחנו מסירים בעדינות את קירות העצם בחלק האחורי של ארובת העין ומשחררים לחץ מעצב הראייה תוך שימוש במצלמה זעירה וכלים מיוחדים'.

לאחר הניתוח שוחררה מימי לוי לביתה למנוחה, והצוות חיכה מספר ימים להתאוששות ולבדיקה של העצב הראיה.
'לשמחתנו תוך מספר ימים ראינו שיפור מצוין בראיה של מימי, ללא כל סיבוך מהניתוח', מספרים ד'ר שפירא וד'ר ג'רבשיאן,שהוסיפו: 'חדות הראיה שלה השתפרה פלאים והיא חזרה לראות ראיית צבעים מלאה, מה שאבד לה לפני הניתוח. לפני הניתוח ראינו סימנים ברורים שעצב הראיה נפגע וכעת אנחנו רואים שהוא משתקם יפה וחוזר לתפקוד מלא'.

ניתוח הדקומפרסיה סביב עצב הראייה בארובת העין של מימי בגישה אנדוסקופית (דרך האף) נעשה לראשונה בכרמל והוא מהבודדים מסוגו בצפון שנעשה תוך שיתוף פעולה הדוק בין מנתחי העיניים למנתחי הא.א.ג.

ד'ר ינון שפירא: 'בזכות מרכז ה- TED החדש שלנו אנחנו רואים יותר ויותר מקרים מורכבים, ואנחנו שמחים להעניק את השירות והטיפול המתקדמים ביותר לחולים שלנו'.

מימי לוי:'ליוו אותי צוות של מלאכים, כל הרופאים והאחיות הצוות הסיעודי כולם היו אנושיים וטיפלו בי מכל הלב, בכרמל החזירו לי את האור לעיניים ואין לי מילים להודות לכם על כך'.
ד'ר ינון והמטופלת מימי לוי בעת בדיקה ב'כרמל'. צילום: אלי דדון וירון חזן

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כיצד חזרו חיי החברה לנערה חיפאית בת...
*   איך בונים קהילה של מטופלים? עם יוצרי...
*   לראשונה בישראל: שימוש בבלון חדשני...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים