מחקר גרמני-ישראלי: כיצד לבלום חלבונים סרטניים כתבה: רונית קיטאי. צילם: דוברות הטכניון

חוקרי הטכניון השותפים בפרויקט הם פרופ' אשרף בריק מהפקולטה לכימיה ע"ש שוליך, פרופ' אמיר אורין מהפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט וד'ר דן ברכה מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון. מגרמניה, שותפים לפרויקט פרופ׳ איוון דיקיץ׳ מאוניברסיטת גטה בפרנקפורט ופרופ׳ מרקוס דיפנבכר ממרכז הלמהולץ במינכן

פורסם ב: 27/03/2024 15:58

פרופ' אשרף בריק. צילום: דוברות הטכניון
מחקר גרמני-ישראלי: כיצד לבלום חלבונים סרטניים

התפתחות סרטן קשורה ישירות בהשתלטותם של חלבונים הקרויים אונקו-פרוטאינים על מנגנוני בקרה תאיים והפיכת התא לסרטני. בתאים תקינים, חלבונים אלו מפורקים במהירות על ידי מנגנוני ההגנה של התא, אולם בתאי סרטן מסוימים מתפתחת "עמידות לפירוק" המקנה לגידול עמידות לתרופות אנטי-סרטניות. יציבות מוגברת של אונקו-פרוטאינים אלו היא קריטית לשרידות תאי הסרטן.


במסגרת מחקר בין-לאומי משותף, שלושה מדענים מהטכניון ועמיתיהם בגרמניה יחקרו את המנגנונים המולקולארים המייצבים אונקו-פרוטאינים בסרטן. החוקרים יפתחו גישות חדשות לתקיפת מנגנוני העמידות, כך שחלבונים אלו יפורקו במהירות וריכוזם יחזור לרמות פיזיולוגיות תקינות, דבר שיביא למותם של תאי הסרטן. פרויקט המחקר הקבוצתי זכה במענק של 1.6 מיליון יורו מתוכנית המחקר DIP לשיתוף פעולה מחקרי בין גרמניה לישראל.


(דורון שחם)
פרופ' אמיר אורין. צילום: דוברות הטכניון

ד'ר דן ברכה. צילום: דוברות הטכניון

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   'כללית' במקום השני במדד מותגי הבריאות...
*   136 רופאות ורופאים חדשים קיבלו בטקס...
*   מגן שר הבריאות: הוקרה למתנדבים ב'כללית'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים