מינוי חדש במחלקה הנוירוכירורגית בניהולו של פרופ' ג'אן סוסטיאל במרכז הרפואי לגליל בנהריה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רוני אלברט

ד'ר יובל גרובר, נוירוכירורג בכיר במרכז הרפואי לגליל, נבחר במכרז למנהל שירות תחום ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס הגולגולת

פורסם ב: 25/03/2024 16:07

ד'ר יובל גרובר מנהל שירות ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת במרכז הרפואי לגליל בנהריה. צילום: רוני אלברט
הניתוחים כוללים הסרת גידולים שונים מאזור בלוטת יותרת המוח (היפופיזה) ואזור בסיס הגולגולת. כמו כן מבוצעים תיקונים של דלף נוזל השדרה מאזור בסיס הגולגולת.את הניתוחים מבצע ד'ר יובל גרובר יחד עם ד'ר טל מרשק, מנהל היחידה הרינולוגית במחלקת אף אוזן גרון-ניתוחי ראש צוואר.

ניתוחי בסיס גולגולת מהווים אתגר מיוחד ונחשבים לקשים ולמורכבים ביותר במקצוע, מתוך מגוון ניתוחי מוח המבוצעים במחלקה הנוירוכירורגית.
בסיס הגולגולת נחשב לאזור רגיש ביותר, עליו 'יושב' המוח, ודרכו עוברים כלי דם המזינים את המוח, ואשר ממנו יוצאים עצבים אל איברים כעיניים, לשון ולוע. גידול הנמצא בבסיס הגולגולת מהווה אתגר גדול, מכיוון שהוא עוטף את המבנים התקינים של מערכת העצבים וכלי הדם. בניתוח להסרת גידול בבסיס הגולגולת יש להקפיד לשמור על המבנים האנטומיים שכל כך חיוניים לתפקוד התקין של מערכת העצבים. ניתוחים אלו דורשים משאבים טכנולוגיים רבים ויקרים ביותר, וביניהם מכשור לניווט ניתוחי, מיקרוסקופים ניתוחיים מתקדמים וצוותים מיומנים שעברו הכשרה ייעודית.

השיטה האנדוסקופית (זעיר פולשנית) מבוצעת דרך הנחיריים, תוך שימוש בסיב אופטי זעיר ומכשור ייעודי. היתרונות בגישה זו הם, שהניתוחים נחשבים לבטוחים יותר מבעבר, מכיוון שהם מבוצעים דרך פתח טבעי, ולא דרך הראש או מבנה המוח. בנוסף, זמן ההחלמה קצר יותר.
ד"ר גרובר, בן 50, יצא עם תום תקופת ההתמחות לשנתיים של השתלמות עמיתים (Fellowship) באוניברסיטת וירג'יניה בארה"ב, בתחום ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת.

עם שובו לארץ, בשנת 2014, השתלב בצוות הבכיר של המחלקה הנוירוכירורגית, בניהולו של פרופ' ז'אן סוסטיאל, והקים את השירות החדש, תוך הקפדה על קשר ישיר עם הקהילה. מאז הקמת השירות בוצעו במרכז הרפואי כ-150 ניתוחים אנדוסקופיים לבסיס גולגולת, תוך מתן שירותים לכל אוכלוסיית הצפון.

מנהל המרכז הרפואי לגליל פרופ' מסעד ברהום, בירך את ד'ר יובל גרובר על קבלת התפקיד ואיחל לו הצלחה.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כיצד חזרו חיי החברה לנערה חיפאית בת...
*   איך בונים קהילה של מטופלים? עם יוצרי...
*   לראשונה בישראל: שימוש בבלון חדשני...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים