שמונה חודשי שבי והחיים שאחרי' מאת מנחם ברקאי. הוצאת 'סער'. כתבה: רונית קיטאי

בתקופה בה עושים מאמצים רבים ומופלאים, שעולים לא פעם בחיי אדם, להחזרת השבויים, אין כמו מסע אל העבר ולתקופה בה מנחם ברקאי שגדל כקיבוצניק בדגניה ב', מתאר את השבי שלו בכלא הסורי,וההתעללות הפיזית והנפשית שעבר שם בתחילת מלחמת יום כיפור, אוקטובר 1973

פורסם ב: 16/02/2024 14:09

שמונה חודשי שבי והחיים שאחרי מאת מנחם ברקאי. הוצאת 'סער'
שמונה חודשים עברו על מנחם ברקאי בכלא הסורי, אחרי נפילת מוצב החרמון בראשית מלחמת יום כיפור, באוקטובר 1973. חלקו הראשון של הספר הוא עדות מפלחת שקשה לקרוא ולהפנים את הסבל המחריד שעב שם. תקופה בה הימים והלילות מתערבבים והוא לא יודע איזה יום היום בכלל.

הראש שלו נתון בתוך שק שחור 24 שעות ביממה, וכך עוברים הימים הארוכים והקשים מנשוא. ללא אור יום וללא תאורה מלאכותית, הוא וחבריו לכלא מנסים לשמור במאמץ עילאי על רוח איתנה ושפיות תחת העינויים שהם עוברים. זעקות הכאב שלהם מפלחות את החלל.

אין להם שום אמצעי בידור ולא משחק כלשהו, אז התושיה והמוח היהודי ממציא לנו פטנטים. כך הם אספו ושמרו את עטיפות הגבינה שהוגשה בתא , שמוכר לכל אחד בעולם בשם הצרפתי 'לאבאש קירי' וכך הם יצרו מהן לוחות דמקה,
שח, וכלי משחק תואמים. מנחם ברקאי מתאר כיצד הוא וחבריו לשבי, חשו לאחר שהחקירות והעינויים הסתיימו, מה הבינו כאשר נוצר הקשר הראשוני עם הצלב האדום, ומה עשו בחבילות שהגיעו אחר כך מהארץ וכל כך הרבה זמן המתינו עבורם עד שסוף סוף זכו לקבל אותם.

חלקו השני של הספר מתאר את המסע שעבר מנחם ברקאי לאחר שחרורורט מהשבי, מקיבוץ דגניה ב' ועד לארה'ב, קנדה, הודו ואוסטרליה, כאשר תמיד חזר אל נוף הולדתו הקיבוצי. שיא המסע הוא בנייה הדרגתית של היכולת להיפתח לקשר אינטימי זוגי, וגם הנסיון לשכוח את הכשלונות שהיו בדרך כולל עם 'חרדת נטישה' שעבר עד לסוף הטוב והמרגש.

בקיץ 2012 כאשר באלומות, הסתיימה בניית ביתה של בת זוגו, נפרד מנחם ברקאי מביתו בקיבוץ דגניה ב', הוא עבר לגור איתה ומשפחתה קיבלה אותו באהבה אין קץ ונכדיה הפכו לנכדיו. 'סבא מנחם' הם קראו לו. זה הסוף הטוב והמרגש כל כך.

מה חשבה על ספרו פרופ' זהבה סולומון שהובילה מחקר חשוב וייחודי בתחום פדויי השבי?

'זה עתה סיימתי את קריאת ספרך, אותו קראתי בנשימה אחת. הספר, שחושף בכנות רבה את תמצית חייך, מרגש ומעורר מחשבה. כל כך שימח אותי החלק האחרון האופטימי והמעודד'.

בין ים התודות לא שכח מנחם ברקאי להודות למו'ל חנוך סער 'שהאמין שלזכרונותצי יש מקום על מדף הספרים', ליונה דורון 'שבסבלנו רבה קראה כל אות, מילה ופסיק וערכה את זכרונותי'.

'לתוספת המופלאה והאהובה למשפחתי ב-12 השנים האחרונות, דרי אהובתי, שתמכה, עודדה ושרדה את שהותי הארוכה ליד המחשב, לשתי בנותיה קורל ולי, לחתנה שגיא ולשלושת ילדיהם: נכדיי עמית, יובל ונועם, שקיבלו אותי באהבה רבה'.

הספר הוקדש לאחיו נדב ברקאי ז'ל.

עיצוב כריכה: סיוון לב-איל

186 עמודים - 84 ש'ח. הוצאת הספרים 'סער'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   כשפילון שומע לא by Dazzle Ng -When an Elephant Hears...
*   'שלך, טום ווייטס של היהודים' מאת נורית...
*   מה-ה-ה קורה כשניתאי סופר כבשים מאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים