סנסציה בארץ ובעולם עם התקדמות פורצת דרך בכל הנוגע לניתוחים לסובלים מפרקינסון. כתבה: רונית קיטאי.צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.

ברמב'ם ביצעו בהצלחה את ההליך הרפואי החדשני שמאפשר למטופלים עם בעיות תנועה, להחזיר את איכות החיים שלהם, בתוך שעות ספורות, ללא פעולה פולשנית במוח. בצילום: מימין ד'ר ליאור לב טוב, ד'ר אילנה שלזינגר וד'ר אלון סיני (משמאל) במהלך טיפול FUS. צפו בסרטון המתאר את הניתוח (בסוף הכתבה)

פורסם ב: 12/02/2024 14:11

ד'ר ליאור לב טוב (מימין), ד'ר אילנה שלזינגר וד'ר אלון סיני משמאל, במהלך טיפול FUS. קרדיט צילום: הקריה הרפואית רמב"ם.צילום: דוברות רמב'ם
טטאינה סבלינה תושבת עכו ניצבה מול המראה במחלקת האשפוז ברמב'ם וסידרה את המטפחת על ראשה. הלכה לכיוון המיטה, לוקחת את התיק, יצאה מהחדר ונפרדה מהצוות, בטרם שחרורה משם אל ביתה.

אחות במחלקה צפתה בפלא הרפואי והגיבה: 'לא להאמין. זה פשוט נראה כמו נס. רק לפני כמה ימים היא ישבה בכיסא גלגלים והייתה צריכה עזרה כמעט בכל פעולה. תראו אותה עכשיו. כאילו כלום'.

טטיאנה סבלינה, עולה חדשה מרוסיה, שחיה עם פרקינסון במצב מתקדם, הפכה לאחרונה לראשונה בישראל שעברה את הפרוצדורה.

לפני מספר שנים, עוד כשהתגוררה ברוסיה, עברה סבלינה השתלת קוצב מוחי (DBS) , טיפול מוכר וידוע להתמודדות עם מחלת הפרקינסון, הניתוח הוביל לסיבוכים, ולפני תשעה חודשים, אחרי שכבר עברה להתגורר בישראל, היא הגיעה לרמב"ם, עם זיהום חמור באזור ההשתלה.

הצוות הרפואי ברמב'ם טיפל בזיהום באנטיביוטיקה, ובתרופות נוספות, במטרה לייצב את מצבה ולשמר את השימוש בקוצב המוחי שסבלינה הייתה תלויה בו באופן משמעותי.

מסביר ד'ר ליאור לב טוב, נוירוכירורג בכיר ואחראי על תחום נוירוכירורגיה תפקודית ברמב'ם, אשר טיפל בה: 'היתה התלבטות גדולה פה. מצד אחד הקוצב מסכן את בריאותה בגלל הזיהום, מצד שני היא תלויה בו לביצוע פעולות. ידענו שאם נחליף את הקוצב הישן בחדש, נאלץ לחזור על הההליך בשלב מסוים, מה שעלול לגרום למטופלת זיהום כרוני מסכן חיים. בהיעדר תגובה לטיפול התרופתי, האפשרויות שעמדו לרשותנו היו מאוד מוגבלות'.

כאשר טובת המטופלת עומדת לנגד עיניהם, החליט הצוות הרפואי ללכת דווקא על פתרון קיצוני,– כזה שכמותו טרם בוצע בעולם: הקוצב הוצא ממוחה לפרק זמן של כמה חודשים על מנת לתת לאזור להתאושש ולהשתלט על התהליך הזיהומי.

בשלב הזה, עקב התלות הגדולה שהייתה לסבלינה במכשור שהוצא ממוחה ולמרות ניסיונות רבים לאיזון על ידי טיפול תרופתי משולב, היא הפכה לסיעודית ועברה להתגורר בדיור מוגן. משמצבה איפשר את המשך הטיפול, חזרה סבלינה לרמב'ם, כדי לבצע הליך של FUS - צריבה על ידי גלי אולטראסאונד ממוקדים תחת ניטור MRI .

בהליך פורץ דרך, שבוצע במספר בודד של מרכזים בעולם עד כה ובפעם הראשונה בישראל, ביצע ד'ר ליאור לב טוב צריבה בחמישה מוקדים שונים במוחה של המטופלת, כדי להשתלט על תסמיני מחלת הפרקינסון: נוקשות, איטיות ורעד גם יחד. אחרי הניתוח חל שיפור עצום במצבה של המטופלת, והיא מתהלכת ומבצעת פעולות שונות בהצלחה, ללא כל סיוע.

אומרת ד'ר אילנה שלזינגר, מנהלת המכון להפרעות תנועה ופרקינסון ורופאה בכירה במחלקת נוירולוגיה ברמב'ם: 'ברמב'ם העזו לעשות משהו שלא עשו קודם. כיום חולים עם מחלת פרקינסון מתקדמת עוברים ניתוחי מוח פולשניים, אבל לתהליך עלולים להיות סיבוכים קשים, כפי שראינו במקרה הזה.

כעת אנחנו מציעים טיפול שלא רק מוריד רעד, אלא מטפל בכל התסמינים של מחלת הפרקינסון, באופן שאינו פולשני. אין קדיחות בגולגולת. אין סיכון לדימום. אין סיכוי לזיהום. במקום ניתוח של שעות רבות, מדובר בניתוח שלוקח בין שעה לשעתיים. אנו עדים למהפך בטיפול בפרקינסון. זו בשורה אדירה למטופלים בארץ ובעולם'.

את המיומנות רכש ד'ר לב טוב בזמן שעבר התמחות במחלקה הנוירוכירורגית בסטנפורד במשך מספר שנים. לדבריו: 'הטכנולוגיה שקיימת כיום מאפשרת לנו לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא עבור מטופלים שבעבר היו נאלצים לחיות עם איכות חיים ירודה.

מדובר בהליך פורץ דרך, שמתבצע במספר מאוד מצומצם של מרכזים בעולם. טטאינה גם הפכה להיות חולת הפרקינסון הראשונה אי פעם בעולם שעברה הליך של צריבה ב- FUS אחרי שכבר בוצעה בה השתלת קוצב מוח. לראות אותה עוברת ממצב של קושי עצום בתפקוד, למצב שבו היא מתנהלת כמעט באופן רגיל, זו נקודת מפנה מרגשת. זה הרגע שבו אתה מבין את הכח שיש לנו לשנות לאנשים את החיים'.

לדבריה של סבלינה, היא לא האמינה לרגע שכך יסתיים התהליך: 'אני כל כך שמחה', היא אומרת בתמציתיות ימים ספורים אחרי שעברה את ההליך.'אין מה להשוות בין מה שהיה קודם לעכשיו, וזו רק ההתחלה', היא אומרת בחיוך.


ניתוח מוח ללא סכין: השמיים הם הגבול: הטיפול ברעד ראשוני או רעד פרקינסוני בעזרת אולטרסאונד (FUS), פותח בישראל כבר לפני מספר שנים על ידי חברת הזנק ישראלית בשם 'אינסייטק והוכנס לשימוש ברמב'ם דרך סל התרופות בשנת 2013.

מדובר בהליך לא פולשני, מונחה MRI, אשר עושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת – קסדה עם יותר מאלף משדרי אולטרסאונד לצורך צריבת אזורים מסוימים במוח, ללא קידוח או פתיחה של הגולגולת, וללא שימוש בסכין מנתחים, על מנת לטפל ברעד. בתום הטיפול, שאורך מספר שעות, נצפה שיפור משמעותי עד העלמות מידית של הרעד. רמב'ם נחשב למרכז המוביל בטיפול בעולם, עם אחוזי הצלחה גבוהים. לאחרונה רמב"ם נבחר להיות המרכז הראשון בעולם להוביל את הדור החדש של מכשיר ה-FUS (EXABLATE PRIME), המהווה קרש קפיצה משמעותי באיכות ובטיחות הטיפול.

כעת, עם הטיפול בסבלינה, הטיפול באמצעות ה-FUS, עלה שלב ומאפשר לבחון את הטיפול במחלות חדשות ובמצבים שבהם לא בוצע בעבר. רמב"ם וחברת "אינסייטק" משתפים פעולה למעלה מעשור בפיתוח הטכנולוגיה, כאשר המרכז הרפואי משמש כבסיס מחקרי וטיפולי בתחום ה-FUS, מהמובילים בעולם.


זה הניתוח שסייע לחולת הפרקינסון לקום מכיסא הגלגלים. צפו:


https://youtu.be/zTgQeE73gfQ

(דגנית קניג)
טטאינה סבלינה, אחרי הטיפול ברמב'ם. צילם: המרכז הרפואי רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כלבות טיפוליות ברמב'ם,הפכו את תהליך...
*   בי'ח 'כרמל' - מרכז על לצנתורים מורכבים...
*   לראשנה בבי'ח 'כרמל' תתקיים קבוצת תמיכה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים