בזמן הנכון, במקום הנכון היתה שם מיכל קפלן-גבאי, אחות אחראית במחלקת ניתוחי לב,והצילה את אלי פצ'יסקר (42) שהתמוטט בחוף הים. כתבה: רונית קיטאי

מיכל קפלן-גבאי, אחות אחראית במחלקת ניתוחי לב ברמב'ם, רגילה לטפל באנשים שהלבבות שלהם זקוקים להחלמה. לאחרונה היא המשיכה את העבודה שלה גם כשהיא לא בתפקיד. מיכל קפלן-גבאי שנקלעה, ממש במקרה, לחוף של קריית ים, בזמן שאדם שעבר באזור, התמוטט עקב אירוע לבבי, והצילה את חייו

פורסם ב: 11/02/2024 14:12

צילום: באדיבות המצולמים
זה מה שקרה ביום שבת בבוקר.באותו זמן היתה מיכל קפלן-גבאי יחד עם בעלה בחוף, כפי שהם נוהגים לעשות בסופי השבוע. אלי פצ'יסקר, בן 42, מקריית מוצקין קיים באותה השעה פעילות ספורטיבית לאורך הטיילת הסמוכה, כמו שהוא אוהב כשמזג האוויר מאפשר זאת.

משחזרת מיכל קפלן-גבאי: 'ראיתי פתאום התקהלות של אנשים. זמן קצר לאחר כך שמעתי קריאות עזרה לרופא והבנתי שמשהו קרה'. בתוך שניות ספורות גייסה קפלן-גבאי את האחות שבה והתייצבה במרכז ההמולה. על הרצפה שכב אלי פצ'יסקר שהתמוטט והיה לדבריה ללא דופק, הכרה או נשימה:

מוסיפה מיכל קפלן-גבאי: 'התחלתי מיד בהחייאה וביקשתי מהאנשים שהיו מסביבנו להזעיק נט'ן (ניידת טיפול נמרץ.ר.ק.) ולברר אם יש באזור דפיברילטור. היה ברור לי שהוא סבל מהפרעת קצב קטלנית. מד'א הגיעו בתוך דקות ספורות והמשיכו בטיפול, לרבות מכות חשמל'.

גם אחרי שפינתה את מקומה לאנשי מד'א, המשיכה קפלן-גבאי להתמקד בהצלת חייו של האיש הזר שהפך מכורח הנסיבות למטופל שלה:

'ראיתי שהוא גבר צעיר, וחשבתי שאולי יצטרך להיעזר ב'אקמו'. מדובר במכשיר שקיים במעט בתי חולים, ויכול לסייע בהתאוששות במקרים כאלה. יצרתי קשר עם אלה ניגל, אחות מתאמת 'אקמו' ברמב'ם וביקשתי ממנה להכין את הצוות להגעתו. במקביל הצגתי את עצמי לצוות של מד'א, הסברתי להם את הסיטואציה וביקשתי מהם לפנות אותו לרמב'ם. לשמחתי בדרך הם הצליחו להחזיר לו דופק והוא הגיע לרמב'ם כשהוא עם סימני חיים'.

אלי לפצ'יסקר יודע כי באותו היום שבו פגש את האחות מרמב'ם זה היה היום שבו נולד מחדש. לדבריו: 'אני לא זוכר כלום מהאירוע עצמו". אני זוכר את ההליכה שקדמה להתמוטטות ואת מה שהיה אחרי שהתעוררתי ברמב'ם. ממה שסיפרו לי, אני יודע שאם מיכל לא היתה שם, הסיפור היה נגמר אחרת. קיבלתי דום לב בגלל הפרעת קצב חשמלי מסוכנת, כך שהיה צורך בהשתלת קוצב, אבל רק בזכותה הגעתי בחיים לרמב'ם. זה שהיא הייתה שם לטפל בי כבר מהרגע הראשון, זה נס. לא פחות'.

כמה ימים לאחר ההתאוששות של פצ'סקר מהאירוע הדרמתי, נפגשו השניים ברמב'ם. אלי מסביר: 'אני לא זכרתי אותה. פתאום היא נכנסה לחדר ואני לא מצאתי את המילים להודות לה. איך אפשר בכלל לתאר במילים הכרת תודה על כך שמישהו הציל את החיים שלך? היא הייתה במקום הנכון ובזמן הנכון, והצילה את מי שהיה צריך עזרה. נכון שזה מה שהיא עושה כל יום, אבל במקרה שלי היא עשתה שעות נוספות', סיכם בחיוך.

גם מצדה של האחות המנוסה, המפגש עם פצ'יסקר היה מרגש במיוחד: 'בפעם האחרונה שראיתי אותו הוא היה שרוע על הרצפה, ונלחמתי על חייו. פתאום אני רואה איש צעיר ומלא חיים, משוחח עם אשתו. סגירת המעגל הזו מעלה המון רגשות'.

המקרה הזה מעיד על חשיבות רכישת מיומנויות מצילות חיים שכל אחד יכול ללמוד. בטיפול באלי לקחו חלק גורמים שונים, אבל באירועים כאלו כל דקה חשובה וכמה שמתחילים לטפל מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים להצלת חיים ולאיכות חיים למטופל. ביצוע עיסויים זה דבר בסיסי וחשוב. לא צריך להיות רופא, או חובש כדי להחזיק במיומנות הזו שיכולה לשנות גורלות. אני קוראת לכל מי שיש לו קצת זמן פנוי להירשם לקורס החייאה דרך אחת מקופות החולים'.


בתמונה: מיכל קפלן-גבאי (באמצע), יחד עם אלי פצ'יסקר ורעייתו, במהלך האשפוז ברמב'ם. צילומים: באדיבות המצולמים.

(דגנית קניג)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כלבות טיפוליות ברמב'ם,הפכו את תהליך...
*   בי'ח 'כרמל' - מרכז על לצנתורים מורכבים...
*   לראשנה בבי'ח 'כרמל' תתקיים קבוצת תמיכה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים