מה לדיקור באוזן ולהקלה אדירה בכאבים? כתבה: רונית קיטאי. צילום: עצמי

שיטת 'דיקור בשדה הקרב', שפותחה ע'י צבא ארה'ב, מבוצעת במרכז הרפואי 'בני ציון' וכבר סייעה לקצין צה'ל ביחידה מובחרת,שנפצע בעזה במהלך פעילות מבצעית בעת חשיפת פירים, וטופל ב'בני ציון' גם באמצעות טיפולי רפואה משלימה במרכז הרפואי

פורסם ב: 17/01/2024 19:36

צילום: עצמי
הקצין בן 33 מחיפה, נפצע ברגלו עם פגיעה מפרקית וגרמית נרחבת אשר גרמה לכאבים עזים במיוחד.

הקצין פונה מעזה לטיפול ראשוני בביח 'סורוקה' בבאר שבע, ואושפז בהמשך במחלקה האורטופדית במרכז הרפואי 'בני ציון' בשל הכאבים העזים בברכו. הוא טופל במשככי כאבים בעירוי דרך הוריד אולם הכאבים לא פחתו. ד'ר שירה גינסברג , רופאה בכירה בפנימית ב' ומומחית בראומטולוגיה שרכשה נסיון רב בשיטות לא תרופתיות להקלת כאב, הציעה לקצין טיפול בדיקור באוזן בשיטה המבוצעת בצבא ארה'ב בפצועים ונתגלתה כיעילה להפגת כאב.

השיטה, המכונה 'דיקור בשדה הקרב', פותחה על ידי הצבא האמריקאי בשנות ה-2000 בצל מגפת התמותה מתרופות ממשפחת המורפיום, כדי להפחית את השימוש בתרופות אלו בקרב חיילים פצועים.

מספרת ד'ר שירה גינסברג: 'רמת הכאב של הקצין לפני הדיקור היתה 8 מתוך 10. הוא לא הצליח לתפקד, ולא ישן בלילה. לא מצא תנוחה שאיפשרה אפילו הקלה מינימלית. כבר לאחר שעתיים מקבלת הטיפול, הקצין דיווח על ירידה משמעותית ברמת הכאב לדרגה 2 מתוך 10 ואחרי יומיים הכאב ירד ל-1. הוא הצליח לישון והדבר המדהים ביותר היה שהוא לא נזקק למשככי כאבים ונגמל מהם לחלוטין'.

הקצין עצמו סיפר כי ההשפעה של הדיקור הייתה כמעט מיידית: 'כמו קסם הכאב פחת עד שנעלם כמעט לחלוטין. לפעמים בלילה אני לוקח כדור אקמול אם יש לי קצת כאבים, אבל זה ממש נדיר'.

שגיא גבריאלי מרכז תחום רפואה סינית במרכז הרפואי 'ציון', הסביר כי הדיקור באוזן משפיע על אזורים במוח שאחראים על תפיסת הכאב: 'מחקרים הראו כי הדיקור בשיטה זו מפחית את רמת הכאב ומסייע להחלמה מהירה יותר'.

הדיקור באוזן הוא טיפול בטוח ויעיל לטיפול בכאב. הוא אינו גורם לתופעות לוואי ויכול לסייע בהפחתת השימוש בתרופות נרקוטיות. הדיקור נעשה בעזרת מחט מיוחדת שנשארת באוזן בין חמישה ימים לשבוע ונופלת לבד.
במרכז הרפואי בני ציון קיים מערך רפואה משלימה ייחודי בעולם בראשותם של פרופ' אלעד שיף וד'ר שמואל אטיאס שמטמיע גישות מעולם הרפואה המשלימה בטיפוליים במאושפזים. דיקור בשדה הקרב הינו רק אחד מהכלים הטיפוליים שבאמצעותם אנשי צוות רפואי יכולים להקל על כאבים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים