תינוקת במשקל 500 גרם? הפגה אילה, בתם של חני ויוסי קליין , בני זוג חרדים מחיפה, היא בפירוש נס. כתבה: רונית קיטאי. צילום: ירון חזן

הפגה אילה שנולדה בבי'ח 'כרמל', שוחררה לביתה בגיל שלושה שבועות מתוקן (שלושה שבועות לאחר תאריך הלידה המקורי) במשקל 3 קילו 200 גרם, כשהיא נושמת בכוחות עצמה והיא ניזונה מחלב אם בלבד

פורסם ב: 14/01/2024 10:08

צוות הפגייה עם חני קליין והתינוקת אילה . צילום: ירון חזן דוברת בי'ח כרמל
הפגה אילה נולדה בביה"ח כרמל בשבוע 23 במשקל 515 גרם, ועם סיכויי ההישרדות כמעט בלתי אפשריים. בעזרת מאבק וצוות מקצועי של פגיית בית החולים ובשילוב חוזק ואמונה בלתי מתפשרת של הוריה . השבוע אחרי 135 ימים של טיפול מסור בפגייה הצליחה הפגה אילה הקטנה לצלוח את הכמעט בלתי אפשרי והיא השתחררה לקול מחיאות כפיים של כל צוות הפגייה ובשמחה גדולה הביתה.

זה היה קרב עצום על חייה של הפגה וכולם היו נחושים להצליח בו. הפגה אילה שנולדה בכרמל במשקל 515 גרם ואפילו ירדה למשקל של 410 גרם. השבוע כאמור היא השתחררה אל ביתה בשעה טובה לביתה לכל מחיאות הכפיים של כל צוות פגיית כרמל יחד עם ההורים המאושרים.

הכל התחיל בטיול ערב רגיל בחיפה לפני מספר חודשים, חני קליין (37) מחיפה שהיתה בשבוע ה-23 להריונה, יצאה לסיבוב עם משפחתה, כשלפתע היא חשה פתאום בצירים ושהיא נמצאת בתחילתו של תהליך לידה. חני שזה לה כבר היריון שביעי הבינה שמשהו לא תקין מתרחש. 'הבנתי שסימנים כאלה בשבוע 23 זה משהו חריג והתקשרתי לחדר הלידה של בית חולים 'כרמל' והם אמרו לי להגיע דחוף לחדר הלידה'.

ד"ר ראובן קידר מנהל חדרי הלידה של כרמל שקיבל את חני ביצע מספר בדיקות והודיע להורים כי התינוקת נמצאת בסכנה גדולה על גבול החיות וצריך לשקול אולי הפסקת היריון.

מנהלת הפגייה ד'ר קרן לביא נבו מעדכנת כי סיכויי ההישרדות של פגים שנולדו בשבוע 23 הם קלושים ביותר ועומדים רק על 8.7% . בישראל רק 4 פגים שרדו מתוך 47 פגים שנולדו בשנת 2021 זאת על פי נתוני מכון גרטנר, המכון לחקר ומדיניות בריאות בישראל. לדבריה 'הסכנה הגדולה בפגים קטנים מדי היא בחוסר בשלות של כל מערכות הגוף וביכולת הפג לשרוד כתוצאה מסיבוכים שונים שמתפתחים משנית לחוסר בשלות'.

לאחר ששמעו את המלצת הרופאים , החליטו חני ויוסי קליין, חרדים המשתייכים לקהילת סערט ויז'ניץ שבחיפה, להתקשר ולהתייעץ עם הרב המנחה אותם הרב יעקב דויטש. לאחר שורת התייעצויות שהוא קיים עם רבנים ומומחים רפואיים נוספים, המליץ הרב דויטש לזוג שחני תלד את התינוקת ולא שתבוצע בה הפסקת היריון. 'אנחנו אנשים מאמינים, ולהפסיק חיים של תינוק זה לא בידיים שלי. האמנו באמונה שלימה שבעזרת ה' ובעזרת הצוות המדהים של כרמל הכל יהיה בסדר', היא מספרת בהתרגשות.

לאחר שחני קיבלה את ההחלטה היא הועברה לחדר ניתוח שם טיפל בה ד'ר קידר שביצע את הניתוח הקיסרי הדחוף ווהפגה שנולדה במשקל 515 גרם בלבד הועברה מידית ליחידה לטיפול נמרץ פגים שבפגיית בית החולים.

ד'ר קרן לביא נבו מספרת: 'חיברנו את הפגה למכונת הנשמה, היא קיבלה הזנה תוך ורידית וטיפול אנטיביוטי היא ירדה למשקל של 410 גרם ובימים הראשונים לחיים היתה בסכנת חיים ממש, אבל עם צוות הפגייה המסור שטיפל בה 24/7 עם מסירות אין קץ של הצוותים הצלחנו לייצב אותה ואט אט היא הצליחה להתחזק.

לאחר חודש לאחר שנגמלה מההזנה לווריד, עברה הפגה אילה להזנה מחלב אם. ולאחר חודשיים של טיפולים מסורים הצליחה הפגה אילה להכפיל את משקלה לקילו ו 100 גרם'.

מנהלת הסיעוד של הפגייה האחות ליאור שקד : 'הצוות הסיעודי שלנו עטף את הפגה ואת המשפחה בהמון חום ואהבה, הם היו משפחה מקסימה ומיוחדת לאורך כל הדרך ונוצר ביננו ועם כל הצוות קשר מיוחד. כולנו שמחים בשמחתם הפרטית ושמחים שהצלחנו להציל עוד פג קטן ולהביא אושר למשפחה'.

השבוע לאחר קרוב ל- 4 וחצי חודשים ארוכים ורצופים וכשהיא שוקלת כבר 3 קילו ומאתיים גרם,השתחררה הפגה אילה לביתה, כשכל צוות הרופאים ואחיות הפגייה מלווה אותם בדמעות של התרגשות, ברכות ובמחיאות כפיים.

ד"ר קרן לביא נבו מנהלת הפגייה,: 'הטיפול באילה הקטנה שהיא מהפגות הקטנות ביותר שנולדו עד היום אצלנו ב'כרמל' היה אתגר גדול לכולנו. אילה סבלה ממחלת עיניים של פגים (ROP) וטופלה באופן מקצועי ומסור ע'י צוות רופאי עיניים של בית חולים 'כרמל'. אנחנו שמחים שהצלחנו ומאחלים לחני ולכל המשפחה מזל טוב והמון אושר'.

בפגיית כרמל מתקבלים כ 360 תינוקות בשנה, מחציתם פגים (תינוקות שנולדו מתחת שבוע 37) וכבר 6 שנים ברציפות שהיא זוכה כפגייה המצטיינת בישראל על פי מדדים של משרד הבריאות .


ד'ר לביא נבו : 'המצוינות הזו היא תוצאה של טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יחד עם יחס אישי למטופלים ולמשפחות שלהם, יחסי עבודה מעולים בין הצוות הרפואי סיעוד והפארא-רפואי, תוך עבודת צוות מעולה עם המחלקות המשיקות מחלקת נשים וילדים'.


הפעוטה אילה קליין תעבור מעקב התפתחותי במרפאת התפתחות פגים הייחודית של פגיית 'כרמל' הכוללת רופאת פגים התפתחותית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ודיאטנית וכן תמשיך להיות במעקב מרפאת עיניים של הצוות בכרמל.

האם המאושרת חני קליין: 'ילד בריא זו מתנה משמיים, המסר שלי הוא לא לוותר, אין לי ספק כי המעטפת האנושית המושלמת של 'כרמל' יחד עם האמונה שלנו הם אלו שעזרו לנו לעבור את התקופה הקשה. הרגשתי שלא רק התינוקת שלי מטופלת כאן אלא גם אנחנו כהורים ומשפחה מקבלים טיפול ומעטפת מיוחדת. 'כרמל' היו בשבילנו המלאכים בלבן וכולנו מודים לצוות הנהדר כאן מכל הלב'.
הפגה אילה בטיפול בפגיית 'כרמל'. צילום: ירון חזן דוברות בי'ח 'כרמל'

ד'ר לביא, ד'ר מעיין ,חני ויוסי קליין, וד'ר ראובן קידר. צילום: ירון חזן דוברות בי'ח 'כרמל'

ד'ר קרן לביא, חני ויוסי קליין. צילום: ירון חזן דוברות בי'ח 'כרמל'

האימא חני קליין ומנהלת הסיעוד ליאור שקד. צילום: ירון חזן דוברות בי'ח 'כרמל'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים