סובלים מריפלוקס כרוני? במרכז הרפואי רמב'ם יש להם פתרון ממגנט לכך. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

על הניתוח החדשני מבהיר פרופ' אחמד עסליה מנהל המערך לכירורגיה כללית בקריה הרפואית רמב'ם ומומחה לכירורגיה של מערכת עיכול

פורסם ב: 26/12/2023 13:09

פרופ' אחמד עסליה, מנהל המערך לכירורגיה כללית ברמב'ם. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
עשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מריפלוקס, כך עולה מנתוני ה-CDC בארה"ב. המחלה, שנחשבת לנפוצה במיוחד ומעיבה על איכות חייהם של רבים, מטופלת לרוב בשינוי אורחות חיים או נטילת תרופות, אולם בחלק מהמקרים אלו לא יסייעו וההערכה היא כי 2% מאלו החיים עם מחלת ההחזר הקיבתי-הושטי, יאלצו לעבור ניתוח לטיפול בבעיה.

לראשונה בישראל, בוצעו ברמב'ם ניתוחים לטיפול בריפלוקס, באמצעות טכנולוגיה חדשנית, המערבת שימוש בשרשרת מגנטית ומאפשרת למטופלים פתרון מכני שדומה למנגנון הטבעי שקיים בגופנו. הניתוחים, שלושה במספר עד כה, בוצעו במטופלים בשנות ה-30, ה-50 וה-70 לחייהם, אשר סבלו במשך תקופה ארוכה מריפלוקס שהשפיע משמעותית על איכות חייהם, ללא תגובה לטיפול התרופתי.

לדברי פרופ' אחמד עסליה :'הפתרון התרופתי הוא לא תמיד המיטבי, ובמקרים מסוימים האפשרות הניתוחית היא הטובה ביותר. ישנם רבים שנותרים תלויים בתרופות, במשך שנים רבות, למרות שהן לא משפרות את מצבם. לנטילת תרופות לאורך שנים יש השלכות רחבות, במיוחד במטופלים צעירים. בנוסף, טיפול לא מתאים לריפלוקס יכול להוביל לא רק לפגיעה באיכות החיים, אלא גם להתפתח לסרטן הוושט לאורך זמן'.

כאמור, חלק ממטופלים הסובלים מריפלוקס, מופנים לפתרון ניתוחי. בניתוח שהוצע עד כה לקבוצה הזו, התמקד ההליך הכירורגי בחיזוק הסוגר בוושט התחתון ע"י ניוד חלקה העליון של הקיבה ויצירת קפל של הקיבה (פונדופליקציה) סביב הוושט.

לדבריו של פרופ' עסליה, הניתוח החדש קצר יותר, כרוך בפחות סיבוכים תוך ובתר-ניתוחיים ועם יעילות גבוהה מאד בשליטה על הריפלוקס מיד אחרי הניתוח ולאורך זמן.

'בשיטה החדשה מניחים צמיד המורכב מחרוזים מגנטיים ונועלים אותו סביב הושט התחתון במפגש עם הקיבה', מסביר פרופ' עסליה את האופן שבו ההליך החדשני מתבצע. ' אנו מגבירים את הלחץ הבסיסי בסוגר הוושטי התחתון, דבר אשר מונע את הריפלוקס מבלי להפריע לבליעה. בעת הבליעה, תנועתיות הושט פותחת את הצמיד וברגע שהאוכל או השתייה עוברים לקיבה הוא נסגר בחזרה. הצמיד משמש מעין שסתום ומדמה את התנועה הטבעית שהייתה ונפגעה'.

הניתוחים מבוצעים על ידי צוות רב-תחומי, ובשיתוף פעולה בין מומחי כירורגיה כללית וגסטרו. המנותחים הראשונים שעברו את ההליך החדשני בארץ בשבועות האחרונים, כבר מדווחים על שיפור במצבם. 'מעבודות שאנחנו מכירים במרכזים הרבים שמבצעים את ההליך בעולם, מדברים על אחוזי הצלחה של כ-90% בניתוחים הללו', מציין פרופ' עסליה ומוסיף: 'גם המטופלים שלנו מרגישים מצוין ומראים כבר תוצאות טובות. אנחנו שמחים לאמץ טכנולוגיות שמטיבות עם המטופלים ומציעות להם פתרונות שמתאימים להם ויכולים לשפר את חייהם'.

(דגנית קניג)
פרופ' עסליה בחדר ניתוח. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז רפואי 'כרמל' מוכן לחירום. כתבה:...
*   ראש העיר חיפה יונה יהב השתתף אתמול...
*   במרכז הרפואי רמב'ם התקיים הבוקר תרגיל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים