חברת החשמל חתמה היום 11.12.23 על ההסכם למכירת תחנת הכוח אשכול שבאשדוד לחברת אשכול אנרגיות כוח בע'מ. כתבה: רונית קיטאי. צילום: יוסי וייס

בטקס השתתפו קובי בילטשטיין מנכ'ל משרד האנרגיה, שלמה ארביב נציג דירקטוריון חברת החשמל, מאיר שפיגלר מנכ'ל חברת החשמל , יהודה גן אל יו'ר ארגון עובדים ארצי חברת חשמל ,דורון סט יו'ר קבוצת 'דליה אנרגיות', עובד דבי מנכ'ל הקבוצה, ונציגי בנק הפועלים ובנק המזרחי

פורסם ב: 11/12/2023 20:04

צילום: יוסי וייס חברת החשמל
ההסכם שנחתם ע'י מנכל חברת החשמל, מאיר שפיגלר ועובד דבי, מנכ"ל אשכול אנרגיות כוח, קובע כי תחנת 'אשכול' תועבר לידי הרוכשת בתמורה של 9,001,181,818 ₪ שישולמו לחברת החשמל על ידי הזוכה עם סיום הליך הסגירה הפיננסית והעברת החזקה באתר, ביוני 2024.

עם סיום הליך מכירת התחנה, חברת החשמל תחדל להיות מונופול במקטע ייצור החשמל כאשר חלקה יצטמצם לנתח שוק שירד מתחת ל- 40 אחוזים מייצור החשמל במשק.

שלמה ארביב נציג דירקטוריון חברת החשמל: 'מכירת תחנת הכח אשכול של חברת החשמל היא עוגן מרכזי בקידום התחרות במשק החשמל והיא מבטיחה את פיתוחו וקידום התחרות לטובת ציבור הצרכנים, כפי שנקבע ברפורמה במשק החשמל ביולי 2018. מדובר בהישג מדהים, הן מבחינת הניהול המקצועי של התהליך והן מבחינת התוצאה המרשימה בכל קנה מידה. אני מברך את הרוכשים אשר הופכים מהיום לשחקנים משמעותיים במשק האנרגיה'.

מאיר שפיגלר מנכ'ל חברת החשמל: 'מדובר באחד המכרזים המורכבים בשוק האנרגיה והתשתיות שמשלב בתוכו אמונה בחברת החשמל ודבקות בשמירה על האינטרס הציבורי, מקצועיות, נחישות וממלכתיות. מכירת אשכול, התחנה הגדולה ביותר שחברת החשמל מעבירה לשוק הפרטי, מוכיחה שיש על מי לסמוך, שהתחייבויות מקיימים ואמינות רוכשים במעשים. מכירת תחנת אשכול מוסיפה נדבך משמעותי בשוק האנרגיה התחרותי, שהציבור ייהנה מפרותיו. מדובר בתחנת כוח פעילה בעלת פוטנציאל פיתוח נרחב. אני מברך את הרוכשים ומייחל להצלחתם במישור הכלכלי והשירותי, כאחד'.

קובי בליטשטיין מנכ'ל משרד האנרגיה והתשתיות: 'מכירת תחנת אשכול ע'י י חברת החשמל, היא צעד ענק ומשמעותי לחיזוק משק החשמל הישראלי והפיכתו לתחרותי ומבוזר יותר. אני מברך את השותפים על סיום השלמת התהליך. העבודה המרשימה שנעשתה על ידי עובדי חברת החשמל וכלל השותפים, היא אדירה. התמורה מהמכירה תיועד להטבה עם כלל צרכני החשמל ולחיזוק משק החשמל'.

יהודה גן אל יו'ר ארגון עובדים ארצי חברת חשמל: "מכירת אתר תחנת כוח אשכול כוללת בחובה השאלת לא מעט עובדים מקרב משפחת עובדי חברת החשמל ואירוע זה הוא לא פשוט עבורנו. ארגון העובדים מחויב ליישום סעיפי הרפורמה לרבות מכירת תחנת הכוח אשכול, אך מאידך אנו מצפים מהמדינה לעמוד גם היא בכל המחויבויות שלה כפי שעולות מהסכם הרפורמה. אנו נעשה את כל הנדרש על מנת ללוות, לסייע ולתמוך בעובדים לאורך כל תקופת ההשאלה."

עובד דבי מנכ'ל 'אשכול אנרגיות כוח': 'דליה אנרגיות שמחה וגאה לחתום היום על ההסכם להעברת תחנת הכוח של אשכול. לאורך 8 שנות הפעלת תחנת הכוח של דליה בצפית הוכחנו כי אנו מחויבים לייצר חשמל בצורה יעילה, אמינה ובמחיר תחרותי ואטרקטיבי לציבור לקוחותינו וכחלק מכך, אנו נערכים לפעול בשיתוף פעולה מלא עם חברת החשמל על מנת לעשות את כל ההכנות הנדרשות בכדי לקלוט את תחנת הכוח אשכול בצורה חלקה ויעילה ביוני 2024.

'דליה אנרגיות' מאמינה כי, צמיחה ופיתוח של המשק הישראלי, בכלל ופיתוח משק האנרגיה, בפרט הנם התשובה הציונית ההולמת במיוחד על רקע הימים המורכבים בהם אנו מצויים. עם העברת התחנה לידי 'דליה אנרגיות', צפויה החברה לבסס את מעמדה כיצרן חשמל פרטי משמעותי במשק החשמל בישראל, וכמי שתטיב עם כלל צרכני החשמל בישראל באמצעות הוזלת תעריפי החשמל בארץ. 'דליה אנרגיות' תפעל להשבחת תחנת הכוח אשכול ולהקמת תחנת כוח מהיעילות במשק באתר אשכול, תוך יצירת סינרגיות רבות עם הפעילות הקיימת של החברה'.

'אשכול' היא תחנת הכוח הגדולה בישראל הפועלת בגז טבעי עם יכולת מותקנת של כ- 1693 מגה וואט. באתר פועלים שני מחז'מים חדישים (יחידות מחזור משולב), וכן 4 יחידות ותיקות שייסגרו בתוך מספר שנים. בנוסף, במסגרת תהליך המכירה דאגה החברה לקדם אופציה להקמת מחז'מ חדיש בגז טבעי בהספק של עד 850 מגוו"ט בשטח האת.

אשכול היא תחנת הכח הרביעית שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי, במסגרת הרפורמה במשק החשמל. עד כה נמכרו במחירי שיא תחנות הכח רמת חובב בכ- 4.25 מיליארד ש"ח לשיכון ובינוי ואדלטק . תחנת הכח אלון תבור נמכרה בכ- 1.9 מיליארד ש"ח לקבוצת . MRC תחנת הכח חגית מזרח נמכרה בסך של כ- 1.602 מיליארד ש'ח ל'שיכון ובינוי' ו'אדלטק'.

את הליך המכרז בחברת החשמל ניהלו והובילו אמיר ליבנה סמנכ'ל אסטרטגיה חדשנות ושינוי מבני, יחד עם חברי וועדת המכרזים, גילעד חסיד סמנכ'ל הכספים, יוסי רופא סמנכ'ל ייצור ואנרגיה, ומרדכי בן-עמי.הייעוץ המשפטי וניהול ההיבטים המשפטיים במכרז ובהתקשרות היו בהובלת היועץ המשפטי של החברה- עו'ד גרשון ברקוביץ'.

את תהליך המכירה מלווים היועצים הבאים מטעם חברת החשמל : עו/ד ליאור מיימון ממשרד עורכי הדין ש. הורוביץ ושות', מהרן פרוזנפר מאם פקולטי ושמואל גורטלר מגורן קפיטל.

השלמת עסקת מכירת אתר אשכול כפופה להתקיימותם של מספר תנאים מתלים, ובכללם: קבלת רישיונות ייצור מרשות החשמל באישור שר האנרגיה והתשתיות, קבלת אישור מיזוג מרשות התחרות, וכן קבלת אישורים רגולטוריים אחרים כקבוע בהסכם המכר.

בתמונה: עומדים מימין - עובד דבי, מנכ"ל אשכול אנרגיות כוח, קובי בליטשטיין, מנכ"ל משרד האנרגיה, יהודה גן-אל, יו"ר ארגון עובדי חברת החשמל.
יושבים מימין - דורון סט, יו"ר דירקטוריון דליה חברות אנרגיה, מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, שלמה ארביב, נציג דירקטוריון חברת החשמל.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   פועלים למען הצלחה ישראלית: אירוע גיבוש...
*   'עובדי חברת החשמל פועלים בשטחים שנפגעו...
*   מילת הקוד: סינרגיה. מהפכת ה-AI בבריאות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים