שיטה מתקדמת לטיפול בפציעות עור החוסכת השתלת עור מיושמת במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

השיטה יושמה בבי'ח 'כרמל' בהצלחה בטיפול בחיילים ובפצועים שהגיעו לכרמל משדה הקרב ומהאירוע הקשה ברעים. פרופ' ירון הר- שי מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית ב'כרמל': 'ניתן ליישם את השיטה בכל בתי החולים בארץ עם שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד'

פורסם ב: 26/11/2023 09:59

מאז פרוץ המלחמה מופנים אל בתי החולים נפגעים רבים עם פציעות חודרות בעור עקב ירי ורסיסים וכן פצועים רבים מנפילות טילים ופגיעות בעורף .

פרופ' ירון הר שי מנהל המחלקות לכירורגיה פלסטית במרכזים הרפואיים 'כרמל' ו'לין' של 'כללית' ומי שנחשב כבעל שם עולמי בתחום הטיפול בבעיות ופציעות בעור מעדכן: 'במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי 'כרמל' יישמו לאחרונה בהצלחה שיטת טיפול המבוססת על התכונות הויסקואלסטיות של העור על מטופלים שנפצעו במסיבה ברעים ובקרב בעוטף עזה אשר סבלו מפצעי ירי שגרמו לחסר ברקמה רכה ועור בגפיים התחתונות.

לעור ישנן תכונות ויסקואלסטיות המאפשרות למתוח אותו לסגירת פצעים עם חסר עור. על ידי הפעלת מתח קבוע ניתן לקרב את שולי העור ולסגור את הפצעים באופן ראשוני ללא צורך בהשתלות עור.

את הטיפול מבצעים מנתחים פלסטיים בחדר ניתוח בהרדמה כללית לאחר הטריית הפצעים וקבלת רקמה בריאה. במהלך הניתוח הקצר יחסית מוחדרים משני צדדי החסר לתוך רקמת העור חוטי פלדה (K-WIRE) שמטרתם להפחית את המתח על שולי העור בעת התפירה, ואשר קורבו אחד לשני על ידי תפרים אשר חובקים את חוטי הפלדה עד לסגירה מלאה של חסר העור. בסיום הניתוח חוטי הפלדה הוצאו והתפרים הוסרו לאחר כשלושה שבועות.

לשיטה יתרונות רבים עבור הפצועים והנפגעים כי זה מקצר את זמן האשפוז, מאפשרת שיקום מהיר יותר, מונע את הצורך בהשתלת עור וצלקת בשטח תורם העור והתוצאה האסתטית טובה מאד. בכל בית חולים ישנם חוטי פלדה שניתן להשתמש בהם לניתוח זה ומנתחים פלסטיים בעלי הכשרה ומיומנות יכולים להטמיע שיטה זו.

פצועי המלחמה שטופלו ב'כרמל' בשיטת המתיחה והתפירה החלימו בהצלחה ושוחררו להמשך טיפול בקהילה ובבית עם תוצאות אסתטיות טובות מאוד ושביעות רצון רבה. שיטה זו מיושמת שנים רבות במרכז הרפואי 'כרמל' לצורך סגירת פגמי עור כתוצאה מתאונות, הסרת גידולים ועוד . כעת ניתן ליישם זאת בפציעות מלחמה וירי והיא טובה במיוחד לטיפול בחסרי עור קטנים ובינוניים ולעיתים גם גדולים במידה וישנו עודף עור סביב לפגם. השיטה ניתנת ליישום מהיר בכל בית חולים בארץ על ידי מנתחים פלסטיים, הציוד קיים ועלותו נמוכה, זמן חדר הניתוח יחסית קצר ושיעור ההצלחה גבוה מאד'.

הסבר לתמונות: חסר עור בשוק בחלקו המרוחק. החדרת חוטי פלדה לעור משני צדדי הפגם, ביצוע קירוב של שולי הפגם בעזרת תפרים החובקים את חוטי הפלדה. כעבור שלושה שבועות התפרים הוסרו עם תוצאה אסתטית טובה מאד ללא צורך בהשתלת עור.
פרופ' ירון הר שי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

פרופ' ירון הר שי בחדר ניתוח. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   צוות מיון נשים של בי'ח 'כרמל' זכה במקום...
*   'אני נלחמת'. הפגישה המרגשת בין חלי...
*   מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים