חיות ודלתות מאת הלנה ברג. הוצאת 'אופיר ביכורים'

בעת פינוי דירת אמה, אישה מוצאת כתב יד של דודתה, שחושף מידע שנשמר בסוד. כמו שברי קליידוסקופ, כותבת הווידוי מלקטת ומעלה על הכתב פיסות זיכרון והרהורים שמתגבשים במהלך הקריאה לכדי דיוקן אישי ומשפחתי.זהו הרומן הראשון של הלנה ברג , כותבת, מתרגמת ומורה לאנגלית המתגוררת בתל אביב

פורסם ב: 08/10/2023 09:31

'חיות וחלונות' מאת הלנה ברג. הוצאת 'אופיר ביכורים'
ממבט ראשון הבנתי שלא מדובר בכתב-יד מסוג הספרים שכתבה, אלא משהו אוטוביוגרפי. מכיוון שידעתי כל-כך מעט על הרקע של אימי ודודתי, חשתי התרגשות מתוחה וסקרנות.

הרומן הקצר שכתוב באופן לא כרונולוגי, מתאר בשפה מתבוננת, צלולה ותמימה את מערכת היחסים בין בני המשפחה וכן בין הגיבורה לסביבתה, בשנות הילדות והבגרות.

הגיע היום והראשנים ניתרו כצפרדעים מחוץ לקערה. גם אני עברתי לחדר ילדות משותף עם אחותי לחדר שינה משלי, חדר קטן בקצה הבית ששימש עד אז כמשרד. החדר פנה לחצר האחורית ובדיוק מתחת לחלון הייתה בריכת דגי-זהב קטנה עם צמחי מים שאבי בנה. קרקורי הצפרדעים בלילה מחוץ לחלון חדרי, צאצאי הראשנים מהתעלות, ששנים אחר-כך כוסו במדרכות, פלשו לשקט של הלילה, לעיתים אף החרישו אוזניים וכיסו על האנחות של אבי שנע עליי בכבדות.

התיאורים הכנים, נטולי רגשנות, נכתבים בהקשרם לחיות, לחפצים, לאנשים וגם לדמויות מהמיתולוגיה היוונית:

יחד עם הסיפור המרכזי מתגלה מערכת היחסים המורכבת של האישה עם אמה המנוחה וההשפעה שיש לגילוי עליה. 'אני מתהלכת בדירה במסלולים מעגליים ואומרת לעצמי, או מנסה לומר, שאיני יכולה לשפוט את ההחלטה של אימי לא לשתף אותי בכתב-היד של אחותה. זאת מי שאימי הייתה, מצבור של רגשות עזים, חנוקים במעטפת של רשמיות ומעשיות. פתאום המוות שלה צורב ומעציב אותי יותר'.

שלומית ולר: 'הספר מעניין מפתיע. מזעזע מאד בחלקיו הקשים ומצליח לתת מכה בבטן'.

127 עמודים - 58 ש'ח. להשיג בחנויות הספרים המובחרות, וברשתות 'סטימצקי' ו'צומת ספרים'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   בין לבין מאת אל-עד קניגסברג כהן. ליווי...
*   כסף איך לנצח את המשחק מאת ניסן בן טורה...
*   שמונה חודשי שבי והחיים שאחרי' מאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים