היום הוקרן הסרט 'בלאגה לומדת לקח' בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-39 חיפה, בנוכחות הבמאי -מפיק- תסריטאי סטפן קומנדרייב. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

Stefan Komandriev שהיה במקצועו הקודם .. רופא, מגיש סרט רגיש ומרתק עם משחק נפלא. 'בלאגה לומדת לקח' זוכה פרס הסרט הטוב ופרס השחקנית בפסטיבל קרלובי וארי הוא סרט מתח דרמטי שמכעיס את הצופה לגלות את אי הצדק החברתי. משחק מופלא מגישה השחקנית אלי סקורצ'בה כאלמנה בת 70 שנפלה קורבן לתרמית טלפונית בה איבדה את כל כספה. הנחתה פנינה בלייר נשיאת פסטיבל הסרטים חיפה

פורסם ב: 02/10/2023 16:39

Blaga's Lessons - סטפן קומנדרייב והמנחה פנינה בלייר נשיאת פסטיבל הסרטים חיפה. צילום: רונית קיטאי
The movie Балага ломдать легка бабимоюю шл. Stefan Komandriev

את התסריט כתב סטפן קומנדרייב במשך שלוש שנים לדבריו והוא רצה להביא את דור ההורים שלו ועל אנשים שהפכו לקורבן של הקומוניזם .

כואב הלב לראות כיצד אלמנה שהיא מורה בפנסיה נופלת לתרמית טלפונית ולא נותר לה כסף לקבור את בעלה. בנה היחיד שחי בארץ אחרת רותח מכעס על השטות שעשתה אמו ותוהה כמו עיתונאים ששמעו אותה ודיווחו שהיא כנראה סנילית. הוא מציע לאמו לפזר בתוך כד את אפרו של אביו . היא מסרבת ומתעקשת על קבורה כראוי אך בשל העוקץ הקשה שעברה נותרה חסרת כל, חוץ ממכונית ישנה ומקרטעת של בעלה המנוח שמשמשת אותה לאחר מכן ל'עבודה' מפתה כביכול אך חשודה שמסבכת אותה היטב וגם את העלילה אך לא נעשה ספויילר.

בימוי: סטפן קומנדרייב בולגריה- גרמניה 2023. אורך הסרט 114 דקות והוא דובר בולגרית עם תרגום לעברית ולאנגלית.

נציג בולגריה לפרס ה'אוסקר' - הסרט המעולה 'בלאגה לומדת לקח' מביא את גיבורת הסרט בלאגה בת השבעים, אישה עם עקרונות מוצקים, ידע ורגישות. עם כל העובדה שהיא אינטיליגנטית היא נופלת קורבן לתרמית טלפונית בה היא נדרשת לאסוף את כל הכסף בביתה ולשים אותו במעטפה בתוך הפריזר של המקרר וגם את טבעת הנישואין שלה וגם מצווה לזרוק את השקית דרך החלון ולהתכופף. כך היא לא רואה מי הנוכלים שאוספים את כל כספה וכתוצאה ממעשה הנוכלות מאבדת את כל חסכונותיה. אין לה כסף לקבור את בעלה כפי שרצתה ואין דרך לקבל חזרה את הכסף שאבד. היא על סף ייאוש כשהיא מקבלת הצעה מפתה וחשודה.

מה קורה כשהיא יורדת למספר דקות כדי לקנות משהו בעוד תלמידה הפרטית שהפכה זה עתה לאזרחית בולגרית ממתינה לה ליד השולחן בביתה? המתח אדיר וכמובן לא נגלה לכם את סוף העלילה, רק שהבמאי -תסריטאי-מפיק סיפר כי השחקנית הצעירה היא מ...ארמניה.

הבמאי הבולגרי סטפן קומנדרייב ממשיך לבחון את נשמתה ומצפונה של האומה הבולגרית, עיסוק בו החל ב"העולם גדול והישועה מעבר לפינה" (פסטיבל חיפה 2008).

Lessons Blaga's זוכה פרס הסרט הטוב ביותר ופרס השחקנית בפסטיבל קרלובי וארי

הקרנת הסרט התקיימה היום במעמד הבמאי ובהנחייתה של נשיאת פסטיבל הסרטים חיפה פנינה בלייר.


בימוי סטפן קומנדרייב

הפקה סטפן קומנדרייב, קטיה טריצ'קובה

תסריט סימאון ונציסלאבוב, סטפן קומנדרייב

צילום וסלין חריסטוב

עריכה נינה אלטפארמקובה

מוזיקה קלינה וסילייבה

פסטיבלים קרלובי וארי (פרס הסרט הטוב, פרס השחקנית)

משחק אלי סקורצ'בה, גראדים גאורגייב, רוזליה אבגאריאן, איוון בארנב, סטפן דנוליובוב

מקור הרטיק
סטפן קומנדרייב וסרטו Blaga's Lessons. צילום: רונית קיטאי

בלאגה שניה לפני שהיא זורקת דרך החלון את כל כספה כשהוא נתון בתוך שקית פלסטית. צילום מתוך הסרט: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   פועלים למען הצלחה ישראלית: אירוע גיבוש...
*   'עובדי חברת החשמל פועלים בשטחים שנפגעו...
*   מילת הקוד: סינרגיה. מהפכת ה-AI בבריאות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים