לבית חולים רמב'ם הובאה אשה בשנות ה-40 לחייה במצב קשה עקב חשיפה לאלכוהול מזויף. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

האשה המתגוררת באזור חיפה, פונתה לפני מספר ימים אל הקריה הרפואית רמב'ם כשהיא סובלת מנזק נוירולוגי עקב צריכת אלכוהול מזויף. מצבה של האשה, אשר מאושפזת מאז הגעתה לרמב'ם במחלקה לטיפול נמרץ פנימי, מוגדר קשה

פורסם ב: 02/10/2023 11:14

צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
יש לציין כי עם הגעתה של האשה לרמב'ם עלה החשד כי מדובר במקרה של חשיפה לחומר שאינו אלכוהול המותר לשתייה.לאחר התייעצות עם הטוקסיקולוג במרכז הארצי למידע בהרעלות שברמב'ם, היא טופלה מיידית בהתאם. רק לאחר קבלת תוצאות מעבדה, שבחנו את החומר ממנו שתתה, נמצא כי מדובר במתנול , חומר רעיל ומסוכן מאוד לצריכה, אשר יכול לגרום לעיוורון, פגיעה במערכות נוספות, ואף למוות אפילו במינון נמוך. מתנול פוגע במערכת העצבים המרכזית, אך גם תהליך הפירוק שלו בגוף מהווה סכנה נוספת לאלו הצורכים את החומר.

מסביר ד'ר אסף מילר, מנהל מחלקת טיפול נמרץ פנימי ברמב'ם, שם מטופלת האשה: 'על פניו התסמינים מאוד מבלבלים ויש קושי גדול לאבחן מקרים כאלה, ללא בחינת החומר עצמו.פער בין רמת אלכוהול נמוכה בדם לתסמינים שמתאימים למצב של שכרות או הרעלת אלכוהול, יכולים להעיד על צריכת אלכוהול מזויף. גם תסמינים המעידים על כשל בכליות, בעיות בראייה, או נזקים נוירולוגים נוספים, יכולים להצביע על הכיוון הזה, אך ללא הוכחת מעבדה מדובר באבחון חמקמק. במקרה הזה המטופלת הגיעה אל חדר המיון עם הבקבוק ממנו שתתה'.


עם קבלת תוצאות המעבדה אודות המצאות מתנול בבקבוק אלכוהול מסוג ברנדי שנמכר באזור חיפה, דווח המקרה למשרד הבריאות ולמשטרה. במקביל הופצה אזהרה לחדרי המיון באזור, על מנת שיגבירו את ערנותם לאפשרות שיגיעו אליהם מקרים נוספים.

לדברי ד'ר יעל לוריא מנהלת המכון הארצי למידע בהרעלות ברמב'ם: 'ישנו חשש שהחומר המסוכן הופץ באמצעות בקבוקי אלכוהול באזור הצפון: מדובר במקרה בודד כרגע, אך מידי פעם אנחנו נתקלים ברצף מקרים כאלה באזורים שונים בארץ. ספקים של אלכוהול מזויף שמפיצים את מרכולתם באזור מסוים וגורמים לנזקים קשים, לעיתים בלתי הפיכים לצרכני אלכוהול לא זהירים.

צרכני אלכוהול צריכים להקפיד על רכישת בקבוקים ממותגים מוכרים, במקומות המיועדים לממכר אלכוהול, שמכסה הבקבוק חתום, ושהמחיר תואם את ערך המוצר ולא זול באופן מחשיד. עם זאת קשה לזהות בקבוקים מזויפים. יש לציין כי לא ניתן לאתר מתנול על פי ריח, טעם או צבע בזמן השתייה וכי לצערנו הרב, הדבר מתברר רק לאחר מעשה'.

.
הקליקו כאן כדי לצפות ב ד'ר אסף מילר, מנהל טיפול נמרץ פנימי ברמב'ם,המספר על הסכנות שבצריכת אלכוהול מזויף .

–https://youtu.be/i6uwENjiFBk?si=hqQy0c7T7iErGYfs

צילום וידאו: הקריה הרפואית רמב'ם

(דגנית קניג)

בתמונה: בקבוק האלכוהול המזויף איתו הגיעה האשה לרמב'ם. המקרה נמצא כעת החקירה. משום כך טושטשו פרטים מזהים המופיעים על הבקבוק.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   צוות מיון נשים של בי'ח 'כרמל' זכה במקום...
*   'אני נלחמת'. הפגישה המרגשת בין חלי...
*   מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים