רמב'ם הוא בין בתי החולים עם הכי פחות ניתוחים קיסריים ספונטניים בארץ. כתבה: רונית קיטאי. צילום: ניצן זוהר

על פי הנתונים, 'רמב'ם' הינו בית החולים השני בארץ, שמוביל בצמצום מקרי ניתוח קיסרי ספונטני ועידוד לידות טבעיות גם בתנאים מאתגרים, ובפער גדול מבתי חולים רבים אחרים, כאשר לפניו בטבלת הדירוג נמצא רק 'איכילוב' שבמרכז הארץ

פורסם ב: 11/07/2023 16:21

קבלת יולדת ברמב'ם. צילום: ניצן זוהר
רק 1.21% מהלידות שהגיעו לרמב"ם במהלך 2022, התפתחו לניתוח קיסרי, כך עולה מנתוני התנועה לחופש המידע, אשר התפרסמו הבוקר (יום ג, ה-11.7). מתוך למעלה מ-4,100 לידות שהתרחשו במרכז הרפואי הגדול בצפון בשנה שעברה, רק ב-50 מקרים נאלצו צוות המערך להריון ולידה ברמב"ם להעביר את היולדות לחדר הניתוח ולסיים את הלידה בהליך כירורגי.

מסביר פרופ' זאב ונראה, מנהל מערך ההריון והלידה של רמב'ם: 'אנחנו מתמקדים בעידוד לידות וגינליות גם במצבים שבהם ישנה נטיה להעביר לחדר הניתוח, כמו לידות עכוז, לידות מרובות עוברים, לידות חוזרות לאחר ניתוח קיסרי ועוד. הצוות הסיעודי והרפואי שלנו, מהטובים שיש, ומיומנים היטב בתרחישים שונים. כך אנחנו מצליחים לאפשר ליולדות שלנו ללדת באופן טבעי, יותר ויותר. המספרים מדברים בעד עצמם'.

לדבריה של שחף, שילדה בלידה ראשונה ברמב'ם בשבת האחרונה, זה בדיוק מה שהיא חוותה בחדר הלידה: 'ביום שבת בערב הגעתי עם ירידת מים לביה'ח רמב'ם. הצוות קיבל אותי בצורה אדיבה, ממש נתן לי הרגשה שזה הבית שלי לשעות הקרובות. בסופו של יום המיילדת מאיה, יחד עם ד'ר ויטנר נלחמו עלי כדי שלא אגיע לניתוח קיסרי ואכן כך היה. הן היו סבלניות, מעודדות ומקצועיות וילדתי את ילדי בזכותן וללא ניתוח. צוות המלאכיות גרם לי לעבור את הלידה כחוויה מדהימה ונעימה שלא אשכח לעולם. אומרת כל יום תודה שהגעתי לרמב'ם שכלל לא מרגיש בית חולים בכדי לתת חיים חדשים'.

מומחים זמינים 24/7, מאפשרים יותר לידות אפידורל

גם בתחום לידות האפידורל, רמב"ם מוביל בטבלה הארצית, כשהוא ממוקם בחמישיה הפותחת עם נתון של 64.04% מכלל הלידות בשנה שעברה. הדבר מתאפשר הודות לזמינות קבועה של מרדים המיומן בפעולה עבור היולדות, ועם זמני המתנה קצרים יחסית לביצוע הפעולה.

מסביר פרופ' ויינר: 'אנחנו מאפשרים ליולדות אצלנו להישען על צורך לפי תפיסת חוויות הלידה השונות שאיתן הן מגיעות וכמובן בהתאם להתפתחויות. אנחנו מתגאים מאוד בעובדה שברמב'ם עובדים מומחים מהשורה הראשונה, שמעניקים ליולדות שמגיעות אלינו את כל מעטפת התמיכה שהן זקוקות לה'.

(דגנית קניג)

.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רמב'ם: חזית צפונית עלולה לאלץ אותנו...
*   רפא'ל היא כיפת הברזל של המרכז הרפואי...
*   פרופ' וליד סליבא מונה כמנהל החדש של...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים