הטכניון העניק בטקס חגיגי תעודות תואר ראשון ל-1,770 בוגרי מחזור צ'ד. כתבה: רונית קיטאי. צילום : רמי שלוש ושרון צור, דוברות הטכניון

כשליש מהמסיימים הן נשים. 64 סטודנטים סיימו את התואר הראשון בהצטיינות ראויה לשבח. נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון על הטכניון שפתח את הכיתה הראשונה בחורף 1924 עם 16 סטודנטים וסטודנטית אחת. מה אמר פרופ' חוסאם חאיק לבוגרים? הבוגרת שהיתה עד לאחרונה מנכ'לית מוערכת במשרד חשוב ביותר, הבן ואמו שקיבלו יחד תעודת בוגר טכניון ועוד

פורסם ב: 11/07/2023 09:11

'אתם, הבוגרים, תיבחנו לא רק בהישגיכם הטכנולוגיים אלא גם בשינוי החברתי שתחוללו', הציבו להם רף גבוה.

עוד נתונים על בוגרי המחזור הנ'ל: שמונה מהמסיימים השלימו שני תארים במקביל. הפקולטות המובילות במספר הבוגרים הן הפקולטה למדעי המחשב ע'ש טאוב (371 בוגרות ובוגרים) והפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע'ש ויטרבי (315). 64 סטודנטים סיימו את התואר הראשון בהצטיינות ראויה לשבח ועלו לבמה כדי לקבל את התעודה מנשיא הטכניון פרופ' אורי סיון. שאר הסטודנטים קיבלו את התעודות בטקסים הפקולטיים שהתקיימו לפני הטקס המרכזי או אחריו.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון : 'מאז פתח הטכניון את הכיתה הראשונה בחורף 1924 עם שישה עשר סטודנטים וסטודנטית אחת, במסלול יחיד להנדסה בנאית, עברנו דרך ארוכה ודי להתבונן סביבכם כדי לחוש את העוצמה. בתשעים ותשע השנים שחלפו מאז פתיחת שעריו מיצב הטכניון את עצמו כאוניברסיטה מחקרית מובילה עולמית עם קמפוסים אקדמיים בסין ובארה'ב ועם כמאה אלף בוגרים שהניחו את התשתית להקמת מדינת ישראל, לביטחונה, לשגשוגה הכלכלי ולחוסנה החברתי.

אתם מצטרפים למשפחה גדולה ונפלאה זו, לחוליה חשובה נוספת בשרשרת ארוכה של מהנדסים, מדענים, רופאים, מחנכים ואדריכלים. אנחנו מצפים מכם להצטיין ולהוביל לא רק במישור המקצועי אלא גם במישור הערכי. זיכרו את שנותיכם בטכניון והֱיוּ גאים במורשת המפוארת שלנו. עלו והצליחו – ועשו טוב'.

את הטקס הנחתה פרופ' עדי זלצברג סגנית נשיא הטכניון לגיוון והכללה. פרופ' עודד רבינוביץ המשנה הבכיר לנשיא הטכניון, קרא את הכרזת ההסמכה: 'על דעת סנט הטכניון הריני מעניק לסטודנטיות ולסטודנטים את התארים מוסמך למדעים, בוגר למדעים, מוסמך לארכיטקטורה ומוסמך לאדריכלות נוף. ברצוני לברך אתכם לרגל קבלת התואר. עלו והצליחו'.

דיקן לימודי הסמכה פרופ' חוסאם חאיק אמר לבוגרים: 'הרקליטוס אמר כי השינוי הוא הדבר הקבוע היחיד בחיינו, ואכן, יכולת ההסתגלות היא גורם קריטי בהצלחה בחיים והיא שמאפשרת ליחידים לתמרן בין אתגרים ולנצל הזדמנויות. בעולם הדינמי של ימינו זוהי מיומנות מבוקשת המשפיעה לא רק על הצלחת הפרט אלא גם על הצלחתם של הארגון והחברה כולה. זכרו שבתוך גבולות המחסור מונחים אוצרות של הזדמנויות, ושלמאמציו של האדם יש אפקט של אדווה המפיח חיים בקהילה. חישבו מחדש על ההתפתחות הטכנולוגית ועל כוחה לשפר את חיינו. גם אתם, הבוגרים, תיבחנו לא רק בהישגיכם הטכנולוגיים אלא גם בשינוי החברתי שתחוללו'.

בשם ארגון בוגרי הטכניון דיברו שניים הילה חדד-חמלניק, בוגרת הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל ועד לאחרונה מנכ'לית משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה ויו'ר ארגון בוגרי הטכניון דותן בר נוי.


הילה חדד-חמלניק אמרה לבוגרים בטקס: 'הרגע הזה הוא רק תחילתו של מסע ארוך, המסע של כל אחד ואחת מכם בדרך לקריירה בתעשייה, באקדמיה או בכל מקום אחר. התואר מהטכניון הוא תו איכות שיוביל אתכם בדרך הזאת, והקולגות שלמדו לצדכם הם הצֵידָה שלכם לדרך. לבוגרות : אתן כבר פרצתן תקרת זכוכית בעצם ישיבתכן כאן, אולם למרות ההתקדמות שהושגה בטכניון ובאוניברסיטאות אחרות, חלקן של הנשים בעולם הטכנולוגיה עדיין מוגבל ל-30%. התוצאה היא שבעיות של נשים נחקרות פחות, נשים מקבלות טיפול פחות טוב ופחות מוצרים מותאמים להן. הֱיוּ נושאות הדגל כדי שנוכל, כנשים, לפרוץ קדימה ולצמצם את השוויון בעולם'.


יו'ר ארגון בוגרי הטכניון דותן בר נוי: 'איש לא יכול לנחש אילו מסעות מאתגרים ומעניינים משלכם תעשו, אבל דבר אחד בטוח: בוגרי הטכניון אחראים למעמדה הטכנולוגי של מדינת ישראל, על הצמיחה ועל החדשנות במשק הישראלי כולו. אתם חייבים להיות חלק מהעשייה האדירה הזאת. אתם שייכים לקבוצת הבוגרים האיכותית ביותר בארץ'.

יו'ר אגודת הסטודנטים בטכניון (אס'ט) איתי ישראל : 'ריצת משוכות היא ריצה המערבת קפיצה מעל מכשולים מרובים המכונים משוכות ומוצבים במרווחים מדויקים לאורך מסלול הריצה. את המשוכות אני ממשיל כאן לקורסים הקשים בטכניון, לבחינות, לקושי המנטלי ולכל שאר המכשולים שנדרשתם להתאמץ כדי לעבור. והנה סיימתם את הריצה בהצלחה והגעתם לכאן, ליום הזה, כדי לקבל את המדליה, התואר שעליו חלמתם. אתם ללא ספק ראויים לכך. עלו והצליחו'.

בשם הבוגרים דיברו שי מוגליאנסקי בוגרת הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון ונועה ניסים בוגרת הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית.

שי מוגליאנסקי אמרה שבחרה בפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון מתוך רצון להשפיע על העולם ולשנותו. 'לכן הקמתי יחד עם עמיתים נוספים את קהילת הפודטק בטכניון. לאורך התהליך מצאתי תמיכה, גיבוי ועידוד מהפקולטה והטכניון דבר אשר מראה על הפתיחות והנכונות של הטכניון לקדם יוזמות סטודנטיאליות מסוג זה. עם קבלת התואר אנחנו נכנסים לעולם חדש שהוא מרגש, מפחיד ומאתגר. בואו נצא מהמקום הזה לא רק כאנשי מקצוע אלא כשגרירים של שינוי. נשאף ליצור עולם שבו חדשנות וחמלה הולכים יד ביד, שבו הגבולות של מה שאפשרי נדחפים כל הזמן, ושבו לכל אדם יש הזדמנות שווה לשגשג'.

נועה ניסים בוגרת הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית סיפרה על החששות בתחילת הלימודים בטכניון, על השתתפותה בנבחרת המחול של הטכניון, שבמסגרתה ייצגה את הטכניון בחו'ל, ועל המתרגלים והמרצים שהשקיעו בה ובשאר הסטודנטים.

כך אמרה נועה ניסים: 'הייתה לי הזכות לתרגל בפקולטה וכך חידדתי יכולות הדרכה, קידמתי תחומים שקרובים ללבי ויצרתי שינוי בתור רכזת הקיימות באגודת הסטודנטים, רכשתי מיומנויות נוספות במרכז היזמות והתמחתי בהן כחלק מהתואר. בשם מחזור צ'ד אני רוצה להודות לסגל ולצוותים האדמיניסטרטיביים שליוו אותנו ונתנו לנו מענה אם רק ביקשנו, למשפחות שתמכו בנו ברגעים השמחים וברגעי השבירה, לחברים שהיו שם איתנו במסיבות וגם בשעות הקטנות של הלילה לסגור הגשות, בלעדיכם החוויה לא הייתה אותה החוויה. ואחרונים לנו הבוגרים ניתן לטפוח על השכם שעם כל הקושי והאתגרים לא וויתרנו, פיתחנו חוסן אמיתי, יכולות לעתיד, ומפה הדרך הלאה כבר סלולה. כל הכבוד, עשינו את זה!'

הבן ואמו קיבלו יחד תעודת בוגר טכניון: משפחת מחלב מיהוד הגיעה לטקס בהרכב מיוחד, הכולל אורחים מחו'ל. ההורים חגית ודוד, הם בוגרי הטכניון. שניהם עשו את התואר במסגרת העתודה. היא בפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות (תעשיה וניהול לשעבר), הוא בפקולטה להנדסת חשמל ע'ש ויטרבי (מצטיין נשיא). דוד מנהל קריירה ארוכה בעולם ההייטק ואילו חגית בחרה בשירות קבע ממושך בתחומי האחזקה והלוגיסטיקה, שאותו סיימה בדרגת סא'ל. רועי מחלב, בנם של חגית ודוד, קיבל בטקס את התואר 'בוגר הטכניון' לאחר שהשלים את לימודיו בפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע'ש ויטרבי.

חגית קיבלה בטקס החגיגי תעודת בוגר טכניון בפעם השנייה בחייה, הפעם בעקבות סיום הלימודים בתוכנית 'מבטים'. תוכנית ייחודית זו נועדה לקדם ולשפר את החינוך המדעי, הטכנולוגי וההנדסי בישראל באמצעות הכשרת בוגרי הטכניון במסגרת תואר ראשון נוסף.

חגית מודה בחיוך שהסיבה הראשית לבחירתה בתוכנית 'מבטים' היא : 'רציתי כדי להיות קרובה לילדים שלי שלומדים כאן ולאכול איתם יחד צוריים פעם בשבוע. עם זאת, הייתה סיבה נוספת .חיידק ההוראה שדבק בי לפני שנים ספורות. אחותי אומרת שכבר בילדות הייתי מורה, אבל מעולם לא הלכתי לכיוון הזה. לפני כמה שנים פגשתי בחור צעיר, יוצא סיירת 'אגוז', שלא האמין ביכולתו ללמוד באוניברסיטה בגלל דיסלקציה חמורה. כאשר שאלתי אותו אם סיים בגרות הוא כמעט צחק. אמרתי לו: אני לא מורה מוסמכת אבל בוא ננסה.

ככה, במשך שלוש שנים, נפגשנו פעמיים בשבוע וחנכתי אותו, ממתמטיקה של בית ספר יסודי ועד להכנה לבגרות. הוא סיים בציונים מעולים, וזה עורר בי תחושה נהדרת ואמונה שאני יכולה לעשות טוב. השראה נוספת קיבלתי ממנהל בית ספר לשעבר ומורה בהווה, שמעון גרינהויז, שפרש מההוראה בימים אלה בגיל 93. הבנתי שההוראה תיתן לי עצמאות, חברה, אתגר אינטלקטואלי וכמובן סיפוק עצום, ובסוף הקיץ אתחיל ללמד בתיכון ביהוד'.

רועי מחלב, בנם של חגית ודוד, קיבל בטקס את התואר 'בוגר הטכניון' לאחר שהשלים את לימודיו בפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי. הוא הגיע במיוחד מקורס הקצינים שבו הוא נמצא כרגע. חברתו, תמימה שרה רכבוך, קיבלה גם היא תעודת בוגר לאחר שסיימה את הלימודים בפקולטה להנדסת מכונות. תמימה עלתה לבדה מדרום אפריקה בגיל 18, פגשה את רועי בטכניון, וכעת, כאמור, היא תחגוג איתו את סיום התואר. בעקבותיה עלו לישראל אחותה וסביה. ההורים, שנשארו בדרום אפריקה, הגיעו במיוחד לטקס.

דר, אחותו הבכורה של רועי, באה לטקס כאורחת, שכן את לימודיה בטכניון סיימה כבר מזמן, כעתודאית, בפקולטה למדעי הנתונים וההחלטות. אחיהם עידו עדיין לא קיבל את התואר, שכן הוא בחר בלימודי רפואה ויותר מכך – במסלול המשולב והמאתגר MD Bsc. מסלול זה, המיועד לסטודנטים מצטיינים ומקנה למסיימיו תואר דוקטור ברפואה (MD) ותואר בהנדסה ביו-רפואית (Bsc), נמשך תשע שנים.לדברי חגית: 'הבן הצעיר איל בוחן את דרכו, ויש סיכוי שיבצע תפנית מהמסלול המשפחתי. יש למה לצפות'.

הסופרפוזיציה של אליענה: אליענה רות ולך-וולף, בת 25, התחילה את לימודיה בטכניון בגיל 20 אבל את הטכניון הכירה עוד מילדותה, שכן הוריה מרים ונתן ולך, שניהם בעלי תואר דוקטור, השלימו את כל תואריהם המתקדמים בטכניון. אמה קיבלה את תואר הדוקטור ממש לאחרונה, אחרי שלימדה כאן אלגברה במשך 25 שנה.

'כילדה הגעתי לטכניון המון ואני זוכרת איך השטתי סירות נייר במזרקה מול הפקולטה לכימיה. הלימודים בטכניון היו חלום ילדות, וזה היה חלק משמעותי במוטיבציה שלי להשקיע ברצינות בלימודים בתיכון', סיפרה אליענה שגדלה במורשת, יישוב קהילתי דתי-לאומי בגליל התחתון. הוריה עלו מארצות הברית בגילאי ה-20 ומאז נולדו להם 11 ילדים.אליענה היא השלישית. את לימודיה התיכוניים עשתה באולפנת בהר'ן בגדרה, שם למדה במגמות כימיה, ביולוגיה ומחשבים. את הבגרות במתמטיקה סיימה בכיתה י' במסגרת תוכנית של אוניברסיטת בר אילן וגם לטכניון הגיעה במסגרת תוכניות הנוער. את עבודת הגמר בביולוגיה עשתה במכון ויצמן, והיא זוכרת כמה היא הייתה משמעותית עבורה. 'הייתי בת 17, עם לא מעט ספקות לגבי האמונה הדתית שלי, אבל ההתעסקות בעולם החי הבהירה לי את המורכבות העצומה של העולם ורק חיזקה את האמונה שלי'.

את התארים הראשונים בפיזיקה ובכימיה היא עשתה במסגרת תוכנית הטכניון למצוינים, שהיא לדבריה 'מסגרת מעולה שפותחת את הראש למחקר ולתחומים שונים כבר בתואר הראשון, דוחפת לעבודה קשה ולמצוינות ויוצרת קשרים בין-אישיים משמעותיים מאוד'. במהלך התואר הראשון החלה לעבוד במחקר עם פרופ' יובל שגם מהפקולטה לכימיה ע'ש שוליך, שמנחה אותה כיום בתואר השני. במסגרת מחקר זה זכתה השנה במקום הראשון בתחרות הפוסטרים ביום המחקר בפקולטה לכימיה ובמקום השלישי ביום המחקר הכלל-טכניוני למשתלמים על שם ג'ייקובס.

מאחר שלא רצתה לוותר על שתי אהבותיה, כימיה ופיזיקה, היא מצאה לדבריה את 'הסופרפוזיציה של שניהם' במחקרה הנוכחי, התוקף סוגיות כימיות בשיטות פיזיקליות. הסוגיה הכימית שמעסיקה אותה היא כיראליוּת , תכונה הקשורה לסימטריה של מולקולות וההקשר הפיזיקלי הוא הכוח הגרעיני החלש השובר את הסימטריה הזו. קשר זה כבר הוסק על סמך שיקולים תאורטיים, אולם עד כה לא נמדד בניסוי, וזה האתגר הגדול של אליענה וקבוצת המחקר במעבדה.

(דורון שחם)
בוגרי מחזור צ'ד בטקס. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

בוגרי מחזור צ'ד בטקס. צילום: רמי שלוש ןשרון צור דוברות הטכניון

בוגרי מחזור צ'ד בטקס. צילום: שרון צור ורמי שלוש

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון נואם בטקס. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

שולחן הנשיאות. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

פרופ' חוסאם חאיק. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

הילה חדד-חמלניק. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

יו'ר אס'ט איתי . צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

נועה ניסים בוגרת הפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

דוד מחלב, חגית מחלב ורועי מחלב. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

אליענה רות ולך-וולף. צילום: רמי שלוש ושרון צור דוברות הטכניון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   קבוצת 'בל יזמות' בבעלותה של היזמית...
*   לוריין עבוד עובדת המעבדה ההמטולוגית...
*   בשל מיקומו וחשיבותו האסטרטגית, במכון...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים