רופאים מרמב'ם היו במשלחת הומניטרית לאדיס אבבה,אתיופיה. מה קרה כאשר באמצע הניתוח נפל החשמל? כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

הישראלים ידועים בתושיה שלהם. הרופא המנתח המשיך לאורו של המכשיר הסלולארי. 'חשמל הן חלק מהחיים במדינות הללו', אמר ד'ר יותם שקדי מנהל היחידה לכירורגיה ראש-צוואר ברמב'ם

פורסם ב: 03/07/2023 23:05

חברי משלחת רמב'ם לאתיופיה . מימין לשמאל: ד'ר ניר חייא, ד'ר יותם שקדי, אביבית ניטקה וד'ר וסילה ראצ'ה. צילום: באדיבות הקריה הרפואית רמב'ם
משלחת הומניטרית מרמב'ם פעלה בשבוע שעבר באדיס אבבה, בירת אתיופיה, שם טיפלו חברי המשלחת בתושבים המקומיים. במהלך שהותם בבית החולים, בזמן שביצעו ניתוח להוצאת גידול מלועה של פעוטה בת 3, התרחשה הפסקת חשמל שהטילה חשיכה מוחלטת על חדר הניתוח, מבלי שהגנרטור שאמור לגבות את המערכת במצבים כאלה יתחיל לעבוד.

ד'ר יותם שקדי מנהל היחידה לכירוגיה ראש-צוואר ברמב'ם שהוביל את המשלחת אמר: 'אנחנו רגילים להמשיך לקבל את אספקת החשמל ממערכות הגיבוי. במקרה הזה זה לא קרה והיינו צריכים להסתגל במהירות כיוון שהילדה שכבה על מיטת חדר הניתוח באמצע ההליך'.

בתוך שניות ספורות המשיך הניתוח לאור פנס הראש של ד'ר שקדי, ומסכי הפלאפונים של כל מי שעמד מסביב למיטת המטופלת. את העבודה של מכונת ההנשמה שעובדת על חשמל, החליף צוות ההרדמה המקומי, בסיועו של ד'ר וסילה ראצ'ה, סגן מנהל מחלקת הרדמה ברמב'ם, שביצע את הפעולה באופן ידני. הניתוח נמשך כך במשך למעלה מרבע שעה, עד שחזר החשמל לפעול. הניתוח, שנמשך גם לאחר מכן, הסתיים בהצלחה.

לדברי ד'ר יותם שקדי: 'יש הרבה מחשבות על תנאי עבודה במדינות עולם שלישי, כשיוצאים למשלחות כאלה,אבל לעבוד בחדר ניתוח ללא חשמל לא עברה בראשי. לשמחתי לא נשקפה למטופלת שלנו סכנת חיים כתוצאה מהתקלה וסיימנו את המשימה בהצלחה'.

שיתוף הפעולה בין רמב'ם לבית החולים 'סנט פיטר'ס' שבבירת אתיופיה, החל לפני כשנה. אז נסע ד'ר שקדי לבית החולים האפריקאי לטובת פעילות הומניטרית בתחום ניתוחי ראש-צוואר. לפני כשלושה חודשים הגיעה לרמב'ם משלחת בכירה מאותו בית החולים, לביקור גומלין וסיכום המשך שיתופי פעולה בין הגורמים.

לפני כשבוע יצאה משלחת מתנדבים נוספת מרמב'ם אל בית החולים האתיופי, במסגרתה הורחבה הפעילות לניתוחי ראש-צוואר וטיפולים גינקולוגיים שונים, כאשר על חברי המשלחת נמנו ד'ר שקדי, ד'ר ראצ'ה, ד'ר ניר חייא מנהל היחידה הגניקולוגית ברמב'ם ואביבית ניטקה אחות מתאמת ראש צוואר. במהלך שהותם באדיס אבבה, טיפלו חברי המשלחת בעשרות מטופלים מקומיים וביצעו למעלה מעשרה ניתוחים.

מסכם ד'ר יותם שקדי: 'יש לנו הרבה אהבה למקצוע שלנו, אבל יציאה מהשגרה היומיומית למציאות אחרת, כזו שמצריכה הרבה פעמים חשיבה מחוץ לקופסה או ניתוח לאור פנס ראש, נותנת לנו פרופרציה והרבה סיפוק, בעיקר כשמסיימים עוד ניתוח בהצלחה ונותנים סיוע למי שזקוק לו'.

בתמונה חברי משלחת רמב'ם לאתיופיה . מימין לשמאל: ד'ר ניר חייא, ד'ר יותם שקדי, אביבית ניטקה וד'ר וסילה ראצ'ה. צילום: באדיבות הקריה הרפואית רמב'ם

(דגנית קניג)
ניתוח בחושך בחדר הניתוח של בי'ח 'סנט פיטר'ס' באתיופיה .צילום: ד'ר וסילה ראצ'ה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מפגש מרגש התקיים בין נטלי לייכט שילדה...
*   מדריכי מגן דוד אדום בפריז קיימו הדרכת...
*   'כללית' מעניקה מעטפת טיפולית בקהילה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים