מחלקת א.א.ג בבי'ח 'כרמל' בניהולה של פרופ' אילנה דואק, צויידה עכשיו במערכת אנדוסקופית מהמתקדמות בעולם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

המערכת החדשנית נרכשה בסיוע תרומת המשפחה לזכרה של ד'ר סבינה שטנה ז'ל.פרופ' אילנה דואק מנהלת המחלקה: ' אנו גאים להעמיד לטובת מטופלנו ב'כרמל' את הציוד המתקדם בעולם כדי להעניק להם את הטיפול הטוב והמתקדם ביותר'. המערכת החדשנית מאפשרת בדיקה וצפייה בגידולים במערכת האף ודרכי הנשימה תוך שילוב יכולות מתקדמות כמו דגימת ביופסיות וביצוע טיפולים

פורסם ב: 14/05/2023 09:52

ד'ר יואב יניר סגן מנהלת המחלקה מסביר : ' מדובר במערכת מתקדמת הכוללת מעבד של חברת 'אולימפוס' הנחשב מכשיר קצה עליון הטוב מסוגו בעולם. המכשיר החדש מאפשר שימוש במכשור אנדוסקופי מתקדם גמיש וקשיח. יתרונו של המכשיר והאנדוסקופים החדישים שלו הוא ברזולוציה גבוהה במיוחד המאפשרת זיהוי ותיעוד של ממצאים בלוע ובגרון וכן שימוש בטכנולוגיה ייחודית המוטמעת בתוכם (NBI). הטכנולוגיה החדישה משמשת לזיהוי כלי דם זעירים המספקים חמצון לרקמות ממאירות סרטניות וע'י כך מאפשרת זיהוי ומעקב בזמן אמת של גידולים ממאירים'.

עלות מכשיר האנדוסקופ החדש היא 80,000 אירו והוא מוצב בחדר המיון של המחלקה ב'כרמל' ובודק עשרות חולים בכל שבוע וזה כבר מורגש באיבחונים המדויקים יותר ובאיכות הטיפול המצוינת שלו.

אומרת פרופ' אילנה דואק מנהלת המחלקה: 'אין לי ספק כי אנחנו בעליית מדרגה וקפיצה באיכות וברמה הטכנולוגית של יכולות המחלקה.המכשיר החדש יאפשר לנו לתת שירות מקצועי ואיכותי יותר לטובת מטופלי המחלקה בפרט ולטובת כלל המטופלים בחיפה ובצפון בכלל'.

השבוע הגיעה למחלקה משפחתה של ד'ר סבינה ז"ל כדי להשתתף בטכס הסרת הלוט מעל המכשיר החדש. תרומת המשפחה סייעה בקידום רכישת המכשיר עבור המחלקה.באירוע המרגש השתתפו מנהל ביה'ח ד'ר אבי גולדברג ,מנהלת המחלקה פרופ' אילנה דואק ורופאים בכירים.

נציגי המשפחה חשפו את השלט והעלו את סיפור חייה של ד'ר סבינה ז"ל שהתרומה היתה עבור הנצחת שמה.

אמה של ד'ר סבינה ז'ל, תבל'א ברגול מרגריטה, ריגשה את כולם בסיפורה המרגש של סבינה הקטנה שניצלה מהשואה ותמיד חלמה להיות רופאה . ד'ר סבינה עלתה לישראל בשנת 1960 עבדה בחיפה בשלוש משרות שונות בקופ'ח 'כללית' בקהילה בחיפה, בבי'ח 'כרמל' וניתחה והצילה אלפי מטופלים כשהיא עובדת אך ורק במסגרת הציבורית ללא עבודה פרטית בכלל.

נכדתה ענת שקד סיפרה כי סבתא סבינה היתה תמיד מלאת נתינה למטופלים לחברים ולכל מי שהיא יכלה לעזורר: 'היא היתה זמינה תמיד ולעולם לא סרבה לאף אחד ועזרה לכולם מכל הלב'

פרופ' אילנה דואק הודתה למשפחה: 'התרשמנו מדמותה יוצאת הדופן של ד'ר סבינה ז'ל. כבר מהמעט ששוחחנו ניתן היה להתרשם שמדובר ברופאה מזן מיוחד במינו, עם תחושת שליחות וסיפור חיים בלתי שגרתי שאכן ראוי לספרו ולהנציחו. סיפור חייה של ד'ר סבינה שטנה, המתחיל מעקירת המשפחה מעיר הולדתה, מספר את תולדותיה של יהדות מזרח אירופה במאה העשרים. סיפורה ממשיך בהכשרתה כרופאה שהחלה את לימודי הרפואה באירופה שלאחר המלחמה בעודה אם לילדה, עלייתה לארץ ישראל, והשתלבותה כרופאת אף אוזן וגרון בחיפה. התרשמנו מדמות חזקה, עם מסירות ללא פשרות למטופליה ובעיקר מתשוקה אין-סופית למקצוע שלה-שלנו, אותו אף העבירה לדור ההמשך, אתן, המדברות בעיניים נוצצות על העיסוק במקצוע זה. אין ספק כי מדובר בסיפור חיים מעורר השראה'.

מנהל בית החולים 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג הודה למשפחה התורמת: 'ד'ר סבינה ז'ל הצליחה למרות השואה והתקופה הקשה להגשים את חלומה להיות רופאה בישראל ועשתה קריירה חוצת עולם. אני שמח ומודה לכם שבחרתם להנציח את זכרה ואותה כאן אצלנו במחלקה . מחלקת א.א.ג ב'כרמל' היא מחלקה מצוינת המציגה מתמחים ורופאים מצוינים והציוד שעזרתם בתרומתו יעזור לנו להמשיך ולתת לכולם רפואה מתקדמת טובה ואיכותית יותר'.
פרופ' אילנה דואק עם משפחת התורמת והנהלת 'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

פרופ' אילנה דואק עם האנדוסקופ החדש. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

מימין לשמאל פרופ' אילנה דואק עם ברגול מרגריטה ונכדתה. צילום :אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   כלבות טיפוליות ברמב'ם,הפכו את תהליך...
*   בי'ח 'כרמל' - מרכז על לצנתורים מורכבים...
*   לראשנה בבי'ח 'כרמל' תתקיים קבוצת תמיכה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים