'תמונות עולות בלהבות' מאת עופר מיכאלי. הוצאה 'גלילית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רומי אבני

17 סיפורים קצרים מהווי הקיבוץ להבות הבשן של שנות החמישים והשישים כותב הקיבוצניק עופר מיכאלי. הוא כותב בצורה סוחפת ומצליח לרתק גם את מי שרחוק מהווי הקיבוץ בו נולד. 17 סיפורים קצרים על אנשים, אירועים שונים וסיפורים מרתקים

פורסם ב: 10/04/2023 10:41

עופר מיכאלי ו'תמונות עולות בלהבות' . הוצאה 'גלילית'. צילום: רומי אבני
הסופר הקיבוצניק עופר מיכאלי (73) נשוי לאריאלה (69) שעובדת בביח'ר 'להבות' בו מייצרים מטפי כיבוי אש והם הורים לשלושה. המשפחות של שניהם הגיעו לארץ מגרמניה. אצל אריאלה רק אביה עלה מגרמניה ואילו אמה היא צברית

כאדם בוגר הוא מעלה על הכתב את הסיפורים שחווה כקיבוצניק צעיר שהאמין באידאולוגיה של אותן שנים בקיבוצים ונחשף לסיפורים מדהימים ולעיתים חסרי הגיון ומסוכנים שהם תוצר שלו היחסים המורכבים בין חבר קיבוץ לקולקטיב.

בספרו (השני במספר.ר.ק.) 'תמונות עולות בלהבות' תיהנו מסיפורים אותם הוא מתבל בהומור. כך הוא מאפשר לקורא להכנס לתקופות שונות בחייו, כאשר בכל אחת מהן מתגלה סיפור מרתק אחר. ב'אריקה הערבייה' הוא חושף את סיפורה של אחת ממקימות קיבוץ להבות הבשן, שעלתה לארץ לבדה מגרמניה, ומתוך אידאולוגיה ברחה מהקיבוץ לגור עם בן זוגה הערבי ממנו נכנסה להריון, התאסלמה והתחתנה איתו ולאחר שהוא חוסל ע'י 'ההגנה' היא נמלטה חזרה אל הקיבוץ כשהיא נאלצת להשאיר מאחור את בתה.

ב'רומיאו ויוליה שלנו' הוא מביא את סיפור אהבתם של בת קיבוץ עם אדם כהה שחור שהגיע לגור בקיבוץ, וכיצד הוריה של הצעירה עושים כל שביכולתם על מנת להפריד בין השניים ומפעילים לחצים רבים על מזכיר הקיבוץ, בשלב מסוים גם מצליחים, אולם כנגד כל הסיכויים השניים נפגשים לאחר עשרות שנים בחו'ל ומתחתנים.

עופר מיכאלי, עסק רוב חייו הבוגרים בחינוך ובהוראה. הוא ייסד בית ספר יסודי אזורי והיה המורה היחיד לטבע בארץ שנהג להביא לשיעור בכיתה חיות בר פצועות שמצא בגליל העליון וגם טיפל בהן. כאשר היה בתפקיד מזכיר הקיבוץ הוא עבר תאונת עבודה מחרידה, במהלכה אושפז במשך שלוש שנים בבתי-חולים, נותח עשרות ניתוחים, והוא עדיין נכה שהיה למנהיג של אנשים עם מוגבלות בצפון הארץ. בשנת 2012 קיבל את אות 'יקיר הגליל העליון' על פעילותו למען אנשים עם נכויות ומוגבלויות. על הסיפור הזה מבוסס ספרו הראשון ('מתוק חמוץ בקיבוץ' שמו.ר.ק.)


עופר מיכאלי כותב בפתח הספר:'הספר החדש שלי 'תמונות עולות בלהבות' נכתב מיד לאחר שהתבררה העובדה שספרי הראשון 'מתוק חמוץ בקיבוץ' זוכה להצלחה. החיים בקיבוץ היוו לי כר פורה להשראה, וכל הסיפורים שלי ספוגים בעולם זה, שהלך ונכחד עם חלוף השנים.

כל הסיפורים נכתבו מזכרוני המתעתע והם עיבודים סובייקטיביים של המציאות' וכו'.

'תמונות עולות בלהבות' -197 עמודים - 96 ש'ח. הוצאה 'גלילית'.

עורך אחראי : חיים בלוצרקובסקי (בלוצר)

עריכה: ציפי יבין-לוי

עיצוב ועימוד: נויה קסטוראינו

צילומים: ארכיון השומר הצעיר/יד יערי, יוסי רוכמן ועוד (שזהותם אינה ידועה)

להשיג ברשתות 'סטימצקי','צומת ספרים' ובחנויות הספרים המובחרות.
תמונות עולות בלהבות מאת עופר מיכאלי. הוצאה 'גלילית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   אתם עומדים לקבל החלטה מצוינת! 9 המלכודות...
*   רותי איש כסית בספרה המרתק 'כך היינו'...
*   'סיפורי חישנים' מאת קטי בירמן. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים