בוגרי הטכניון היום הם מנהיגי המחר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

הטכניון העניק בטקס חגיגי תעודות תואר ראשון ל-1,869 הבוגרות והבוגרים של מחזור צ'ג את הטקס הנחתה דיקנית הסטודנטים פרופ' אילת פישמן. כ-40% מהמסיימים הן נשים. מי הם האחים לתוםאר?

פורסם ב: 04/07/2022 12:39

הפקולטות המובילות במספר הבוגרים הן הפקולטה למדעי המחשב ע"ש טאוב (362 בוגרות ובוגרים) והפקולטה להנדסת חשמל ומחשבים ע"ש ויטרבי (345). 99 סטודנטים סיימו את התואר הראשון בהצטיינות ראויה לשבח ועלו לבמה וקיבלו את התעודה מנשיא הטכניון. שאר הסטודנטים קיבלו את התעודות בטקסים הפקולטיים שהתקיימו לפני הטקס המרכזי או אחריו.

נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון: 'כל אחת ואחד מכם, הבוגרות והבוגרים של מחזור צ'ג, עשה הרבה מאד על מנת להגיע אל היום הזה.אתם כאן, מלאים גאווה, ובצדק. הטקס היום הוא אמנם סוג של חגיגת סיום, אבל יותר מכך זוהי מסיבה של התחלה. התואר בוגר טכניון הוא כרטיס הכניסה שלכם אל השלב הבא . הזמנה להצטרף לחבורה מובחרת ומפוארת של מי שחלמו, יזמו והגשימו עבור עצמם ועבור המדינה והאנושות כולה.

המטען שאתם יוצאים אתו מכאן יסייע לכם להיות אנשי מקצוע מעולים, אבל בעיקר, כך אנחנו מקווים, אנשים טובים יותר קשובים לצרכיו של האחר ונכונים להושיט יד ולסייע בחיזוק המדינה, החברה והקהילה שבה אתם חיים. היו קשובים לצרכים ונכונים לפעול ולהנהיג באומץ על מנת לפרוץ דרכים חדשות ולרתום את המדע והטכנולוגיה לרווחת כולנו'.


דיקן לימודי הסמכה פרופ' חוסאם חאיק אמר לבוגרים: 'אתם מסיימים את הלימודים כשאתם מצוידים בחוכמה אינטלקטואלית ויצירתיות לא מתפשרת, שתאפשר לכם לזרוע באדמה מציאות רעננה תוך שמירה על מרחבי דמיון שימשיכו להניע אותכם. אני מקווה שעם הידע והמדע שרכשתם בטכניון תשתלו עמוק בתוך האדמה זרעים הנישאים מתוך כושר ההמצאה האינדיבידואלי והקולקטיבי שלכם: זרעי ידע ואמת. זרעים של קהילה וכבוד; זרעים של שינוי'.

בשם הבוגרים דיבר בטקס קרלוס ניג'ם מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית: 'בשמי ובשם חברי אני מבקש להודות לטכניון ולסגל המרצים על השנים הטובות שלמדנו יחד. המסע היה קשה ולא פשוט, אבל למרות הקשיים עלינו לקחת איתנו דווקא את הרגעים הקטנים של האושר, אותם רגעים שהחזיקו אותנו עם הראש מעל המים בתקופות הקשות ביותר, כמו למשל למצוא חנייה ליד הפקולטה ולגלות שלא קיבלנו דו'ח בסוף היום, לקבל את המבחן מהמשגיחה ולגלות שאחת השאלות הופיעה כבר במבחנים קודמים, להבריח כוס קפה לאולם ברבין מבלי שאחראי הבניין יצעק עלינו, או להגיש ערעור והוא יתקבל נגד כל הסיכויים. חברים, תיהנו מהדרך. כסף בא והולך אבל חוויות החיים מלוות אותנו בכל מקום. תשתדלו ליהנות מהחיים'.

יוקר אגודת הסטודנטים בטכניון (אס'ט) ליבי מנש אמרה : 'עכשיו אתם יודעים שהעבודה הקשה השתלמה. קיבלתם בדרך ציונים שהיו דומים למידות נעליים. לפעמים נאלצתם להגיש עבודה בלי שותפים ולפעמים שכחתם שהייתה בכלל הגשה. כעת אתם בוגרי הטכניון, ועם כוח גדול באה אחריות גדולה. ההישגים שלכם תלויים רק בשאלה כמה רחוק הדמיון שלכם יכול להגיע'.


יו'ר ארגון בוגרי הטכניון דותן בר נוי סיפר: 'יושבת מולי קבוצת הבוגרים האיכותית ביותר בארץ , ובטופ העולמי. התקבלתם לטכניון בזכות מצוינותכם, וכאן נהייתם עוד יותר מצוינים. כאן קיבלתם כלים להיות מנהיגים, כל אחד בתחום שיבחר בו. בעתיד, כשתסתכלו לאחור על התקופה הזאת בטכניון תראו שזו הייתה התקופה היפה בחייכם'.


פרופ' עודד רבינוביץ, המשנה הבכיר לנשיא הטכניון, קרא את הכרזת ההסמכה: "על דעת סנט הטכניון הריני מעניק לסטודנטיות ולסטודנטים את התארים מוסמך למדעים, בוגר למדעים, מוסמך לארכיטקטורה ומוסמך לאדריכלות נוף. ברצוני לברך אתכם לרגל קבלת התואר. עלו והצליחו."

אחים לתואר: האחים מור ואיתמר ברטל קיבלו בטקס את תעודות הבוגר שלהם, אחרי ארבע שנות לימוד. מור (27) סיימה בהצטיינות תואר בהנדסת מכונות ואחיה איתמר (30) קיבל את התואר בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית. לאור העובדה שלפני הטקס הכללי התקיימו טקסים נפרדים בפקולטות אמרה מור בהומור: 'אמרתי להורים שיילכו לטקס של הילד המועדף עליהם'.

אולם לאמיתו של דבר, האחים ברטל מפרגנים זה לזו ולהיפך, ושניהם כבר הוכיחו את מצוינותם גם מעבר לתואר הראשון; מור עושה חייל בתפקיד מעניין בתעשיות הביטחוניות ואיתמר מצטיין בלימודי התואר השני בהנדסת מכונות.
את השיעור הראשון שלהם בטכניון למדו ביחד.

מספרת מור ברטל: 'ישבנו יחד בכימיה כללית ושלחנו סלפי לאמא. זה היה מרגיע להתחיל את התואר בידיעה שיש לך עם מי לשבת ועם מי ללמוד'.

בנוסף לתמיכה ההדדית ולחוויות הדומות מציינים השניים מקור תמיכה משמעותי נוסף: סבתא לאה. למזלם היא מתגוררת בקרבת שער הטכניון וביתה שימש אותם כמקום מפגש, לימוד ורגיעה.'מבחינתנו מגיע לה תואר של כבוד מהטכניון'," הם מסכמים יחד בחיוך רחב.

מבחינתה של מור ברטל , הבחירה ללמוד הנדסה בטכניון הייתה טבעית. 'תמיד הייתה לי אוריינטציה ריאלית. בתיכון למדתי אלקטרוניקה ופיזיקה ובצבא מילאתי תפקיד טכני בחיל הים. ידעתי שאהיה מהנדסת כשאהיה גדולה'. לאחר שהתלבטה בין הפקולטה להנדסה ביו-רפואית להנדסת מכונות בחרה באפשרות השנייה.

איתמר ברטל , לעומתה, לא חשב בתקופת התיכון על לימודי הנדסה בטכניון או בכלל. 'הייתי תלמיד הומניסטי. הגברתי בתיכון ערבית והיסטוריה וממש לא הייתי בעניין של מספרים, אבל בזכות החשיפה לאתגרים טכניים בזמן השירות הצבאי בחיל הים הבנתי שזה תחום שארצה ללמוד'.

את התואר הוא התחיל בהנדסת בניין אבל באמצע המסלול בחר לשנות כיוון ולהתמקד בהנדסת מים, בעיקר בגלל הרצון לעסוק יותר בטכנולוגיה ובחדשנות.

במובן מסוים עונה משפחת ברטל להגדרה 'משפחה טכניונית' כי בנוסף לשני הבוגרים הטריים, אחותם הצעירה מסיימת בימים אלה שנה ראשונה בלימודי רפואה, דודתם ד'ר סמדר שולמי היא חוקרת בטכניון (בפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון) והאֵם היא בוגרת הטכניון בהנדסת מכונות, בדומה למור.

מור ברטל מציינת כי כאשר החלה את הלימודים בטכניון, רבע מהסטודנטים החדשים בפקולטה היו נשים: אמא שלה , לעומת זאת, הייתה אחת משתי סטודנטיות בכל המחזור בפקולטה.

ביום קבלת התעודות התפצלה המשפחה, בטקסים הפקולטיים, בין שני האחים: אמם של מור ואיתמר הלכה עם מור לפקולטה להנדסת מכונות, שם למדה גם היא, ואביהם הלך עם איתמר לטקס בפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית.


בוגרת ראשונה בתוכנית 'הדס'

הדס בן עטייה היא הבוגרת הראשונה של תוכנית המצטיינים של הפקולטה להנדסה ביו-רפואית. התוכנית נקראת 'הדס' והיא מציעה למשתתפיה תכנים עשירים, מלגות, התנסות במחקר, הנחיה אישית, פעילויות חברתיות ועוד.

הדס בן עטייה הצטרפה למסלול בשנה השנייה של התואר הראשון. לדבריה: 'במבחני הקבלה לתוכנית התבקשנו ללמוד מאמר פורץ דרך בתחומי העיסוק של הנדסה ביו-רפואית. זו הייתה הפעם הראשונה שבה התנסיתי בחקר תחום חדש השונה מתוכנית הלימודים של הטכניון. זו הייתה התנסות ראשונה בקריאת מאמר בצורה ביקורתית ומחושבת ובשימוש בכלים הבסיסיים הדרושים בעולם המחקר והפרויקטים'.

במהלך הלימודים בתוכנית התנסתה הדס בפרויקטים מגוונים, תחילה במעבדתה של ד'ר לימור פרייפלד, שם התנסתה בפן המעבדתי ובפיתוח אלגוריתמים, ובהמשך במעבדתה של פרופ' יעל יניב, בפרויקט שעסק באנליזה של אותות ביולוגים לטובת חקר הפרעות בקצב הלב.

לדבריה :'הפרויקט איפשר לי ללמוד כלים חדשים, להתנסות בעיבוד אותות בצורה פרקטית ולממש כלים שלמדתי בקורסים עבור נתוני אמת. התוכנית כולה אפשרה לי להתנסות במחקר בתחומים שונים, לממש עקרונות שלמדתי במהלך התואר הראשון ולקדם את הידע מהתיאוריה לפרקטיקה. בתוכנית ניתנה לי ההזדמנות להתעמק בעולם עיבוד האותות הרפואיים וכך מצאתי את תחום המחקר שמעניין אותי ובו אני עוסקת כיום'.

כיום לומדת הדס לתואר שני במעבדתו של ד'ר מוטי פריימן בפקולטה להנדסה ביו-רפואית. לדבריה: 'במהלך הדרך רכשתי כלים שמאפשרים לי להתמודד בצורה מיטבית עם אתגרים שאני פוגשת בעבודתי כמהנדסת אלגוריתמים'.
נשיא הטכניון פרופ' אורי סיון מברך את הבוגרים. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

פרופ' עודד רבינוביץ, המשנה הבכיר לנשיא הטכניון, קרא את הכרזת ההסמכה. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

קרלוס ניג'ם מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית שדיבר בשם הבוגרים בטקס. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

דיקן לימודי הסמכה פרופ' חוסאם חאיק נושא דברים בטקס. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

יו'ר אגודת הסטודנטים בטכניון (אס'ט) ליבי מנש. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

יו'ר ארגון בוגרי הטכניון דותן בר נוי. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

האחים מור ואיתמר ברטל. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

הדס בן עטייה. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

הבוגרים בטקס. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

הבוגרים בטקס. צילום: שרון צור דוברות הטכניון

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   מלון 'המלך דוד' ירושלים אירח את קבלת...
*   קבוצת מג'ד אל כרום יצאה לטורניר כדורסל...
*   נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו עו'ד...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים