'קוצים של סברס' מאת דגן שדה. הוצאת 'סער'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: חנוך סער

דגן שדה יליד קיבוץ צובה שגדל בקריית גת, כתב על נער ישראלי טיפוסי ושמו יונתן, על רקע מלחמות שונות שבהם השתתף יונתן כלוחם. את ספרו כתב במשך ...עשר שנים

פורסם ב: 10/06/2022 16:30

דגן שדה וספרו 'קוצים של סברס' בהוצאת 'סער'. צילום: חנוך סער
יונתן הוא נער ישראלי טיפוסי שנולד באמצע שנות החמישים, סמוך להקמת המדינה. הוא גדל באושר בעיירת עולים דרומית ואת ימי החופש הגדול וחופשת הפסח העביר מידי שנה במושב עובדים, אצל סבא וסבתא, אנשי העלייה השלישית. התבגרותו :בבית, בבית הספר, בחוג החברים ובתנועת הנוער, משקפת את ההוויה הישראלית של סוף שנות השישים, שנות השבעים ותחילת שנות השמונים, על רקע מלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון הראשונה, שנטל בה חלק כלוחם.האירועים משפיעים עליו כמו על רבים מחבריו שהלכו באותו נתיב של התבגרות במדינה הצעירה. השירות הקרבי מאתגר את גבול היכולת והסבל ומפגיש את הלוחמים עם המוות ,המחיר הנורא שגובה המלחמה.

הספר מביא את אירועי התקופה המרכזיים לצד אירועים שהיו יכולים להתרחש, ומשקף את המחיר הרגשי והנפשי שתהליכי ההתבגרות המורכבים האלה גבו ועדיין גובים מהנערים ומהלוחמים שחלקו את מוראות המלחמה. אין זה מסמך דוקומנטרי או תיעוד היסטורי, אך הוא מציג נאמנה את רוח הדברים בשנים הללו ואת העובדות ההיסטוריות הבסיסיות.

דגן שדה, נשוי ואב לשלושה הוא בוגר לימודי עיצוב תעשייתי ב-HIT ובעל תואר שני ב-Pratt Institute, ניו יורק.
הוא נולד בשנת 1956 להורים צברים, ובקריית גת הרגיש שהוא גדל בכור ההיתוך של החברה הישראלית המתגבש ושם העביר את תקופת הילדות עד שירותו בצה'ל. הוא שירת כצנחן והשתחרר ב-1978 כמ'מ והמשיך לשרת במילואים עד שנת 2003. דגן שדה עשה זאת במגוון תפקידים, כולל אירועי מלחמת לבנון הראשונה ותקופות מילואים ארוכות בשלוש השנים שאחריה, בקו העימות בשטח לבנון. במקביל הוא פיתח קריירה ניהולית בארץ ובחו'ל בתחומי הפלסטיקה וההייטק.

הורים ילידי הארץ אמרנו. אז ליתר דיוק אביו נולד בפתח תקווה ולחם בחטיבת יפתח-פלמ'ח. אמו ילידת באר טוביה שלמדה בבית הספר החקלאי 'עיינות' והצטרפה לגרעין ההתיישבות בקיבוץ ארז.

לאחר שעזבו את קיבוץ צובה , היתה למשפחת שדה תקופת מעבר קצרה במושב בבאר טוביה שם גרו סבו וסבתו מצד אמו.

מספר לי דגן שדה: 'הוריי קבעו את ביתם בקריית גת מסיבות אידאולוגיות והשתלבו בחיי עיירת הפיתוח, אבי עבד שנים רבות בחקלאות ולאחר מכן בתעשיית הטקסטיל בעוד אמי לימדה וחינכה דורות של תלמידים. אני גדלת ובגרתי בקריית גת כשהאקלים הערכי שספגתי בבית כולל את ערכי הציונות, אהבת האדם והמדינה.


הייתי חבר בתנועת הנוער 'מחנות העולים' שם העבירו לנו בעיקר את היעוד של התיישבות בארץ. התגייסתי בשנת 1974 תשעה חודשים לאחר מלחמת יום הכיפורים וחודשים בודדים מתום מלחמת ההתשה בסוריה. תחילת שרותי היה בחיל האויר ולאחר חצי שנה עברתי ביוזמתי לצנחנים שם הייתי חייל, מ'כ וגם עברתי קורס קצינים.

בשנת 1978 השתחררתי וצורפתי לחטיבת המילואים הדרומית של הצנחנים שם שירתתי עד שנת 2003 במגוון תפקידים כולל בתפקיד מ'מ מג'ד. במהלך שירות המילואים השתתפתי באירועי מלחמת לבנון הראשונה כולל תקופות מילואים ארוכות בשלוש השנים שאחריה בקו העימות בתוך לבנון וכן באינתיפדה הראשונה. שתי תקופות אלו היו אינטנסיביות ודרשו ממני תעצומות נפש והקרבה אישית עילאית.

בחיי האזרחיים למדתי עיצוב תעשייתי ב- HIT בחולון בסוף שנות השבעים/תחילת שנות השמונים ובהמשכם עשיתי תואר שני בניו-יורק ב- Pratt Institute והתמחיתי בתיכנון בעזרת מחשב, לימודים אותם סיימתי בהצטיינות יתרה.
במשך השנים הייתי יזם ומנהל בתחום העיצוב, הפלסטיקה והטכנולגיה העילית בחברות פרטיות וחברה ציבורית אחת בארץ ובחו'ל בתפקידי ניהול בכירים.אני נשוי לאיה ואב שלושה ילדים בוגרים :נטע בת 34 , נעה בת 29 ועדו בן 23.


'קוצים של סברס' הוא ספרי הראשון וכתיבתו ארכה לי 10 שנים אבל התגבש לכדי מוצר מוגמר במהלך הסגר הראשון והשני של מגפת הקורונה. הספר מתמקד ביונתן נער ישראלי טיפוסי שנולד באמצע שנות החמישים בסמוך להקמת המדינה. תהליך התבגרותו, נושק להוייה הישראלית בסוף שנות הששים, שנות השבעים ותחילת שנות השמונים.

החויות המטלטלות של התבגרות על רקע מלחמת ההתשה, יום הכיפורים ומלחמת לבנון הראשונה מטביעות בו את חותמן כמו ברבים מבני גילו שהלכו באותו נתיב. הספר משקף את האירועים המרכזיים שהתרחשו באמת בתקופה הרלבנטית, והשאר הם דברים שהיו יכולים להתרחש במהלך אותה תקופה. אין זה מסמך דוקומנטרי או תיעוד היסטורי, אך הוא מציג נאמנה את רוח הדברים בשנים הללו. הספר מנסה להמחיש את החיים ותהליכי ההתבגרות המורכבים עם המחיר הריגשי והנפשי שתהליך כזה גבה ועדיין גובה ממי שחלק אותן חוויות'.


386 עמודים - 88 ש'ח. הוצאת 'סער'.


www.h-saar.co.il
'קוצים של סברס' מאת דגן שדה. הוצאת 'סער'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'אלי שלומיאלי' מאת אלינור חורי זיסברג...
*   'שלושה זוגות נעליים' מאת עידית פיס-פריד...
*   'סערת עלי, ארצי' אירועים שהסעירו את...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים