משה כהן (68) תושב טירת כרמל כמעט נפח את נשמתו בגלל דג אבו נפחא שאכל. כתבה: רונית קיטאי. צילום: משה כהן, אלי דדון דובר בי'ח כרמל

במחלקת המיון של בית חולים 'כרמל' הצילו את חייו לאחר שהובהל לשם. אחות עירנית, ליהי עינב, קלטה שמשהו לא תקין והזעיקה את מי שצריך לעזרה. הרופאים ממחלקות שונות שיתפו פעולה במהירות וכך ניצל ממוות

פורסם ב: 06/06/2022 13:38

דג אבו נפחא שמצא משה כהן מטירת הכרמל על חוף הים בחיפה. צילום: משה כהן
משה כהן מצא בחוף הים בחיפה דג שקפץ מהמים. אסף אותו וטיגן אותו, מבלי לדעת כי זהו דג מסוכן מאוד לאכילה היכול לגרום למותו. מזל שצילם את הדג שמצא, ויכול היה להראות לאחר מכן את תמונתו בנייד שלו

הדג 'התמים' אבו נפחא כמעט הביא למותו כי באמצעות הרעל המיוחד שיש בו ,הוא מסוגל לשתק את שרירי הנשימה ולגרום לאוכל אותו חנק ומוות תוך שעות. רק זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של בי'ח 'כרמל' יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית הצליחו להציל את חייו של משה.'חשוב לשים לב ולא לאכול דגים לא מזוהים ולא מוכרים, זה היה יכול להיגמר באסון ואני שמח שהצלחנו להציל אותו', אמר מנהל חדר המיון של 'כרמל' ד'ר סלים חלבי

אצל משה כהן מטירת כרמל זוהי שיגרה כבר חמש שנים ברציפות שהוא פותח את הבוקר שלו בהליכת בריאות על חוף הים בחיפה.הוא ראה הרבה מציאות והפתעות על חוף הים , רק שהפעם הדג הגדול שפרפר וקפץ לו על החוף קרץ לו במיוחד.

' פתאום ראיתי מולי דג גדול מבריק ויפה יוצא מהמים, וחשבתי שיהיה מעניין לטעום ממנו לארוחת צהריים' הוא סיפר לאחר שהתאושש. מה שקרה בפועל הוא שדקות ספורות לאחר שמשה סיים משה לטגן את הדג ולאכול חתיכה ממנו הוא כבר התחיל להרגיש סחרחורת אבל לא קישר זאת לאכילת הדג, וכך הוא מספר: 'פתאום הרגשתי איך כל העולם מתחיל להסתובב סביבי.הרגשתי שאני נחנק ואין לי אויר ולא הבנתי ממה זה, מיד אמרתי לאשתי שתיקח אותי דחוף לבית חולים'.

במלר'ד בי'ח 'כרמל' (המחלקה לרפואה דחופה) התלונן משה על בחילות וסחרחורות אבל לא סיפר על הדג שהוא אכל . הצוות הרפואי התחיל בבדיקות שגרה ובטיפול סימפטומטי לטיפול בבחילות. עד שעיניה החדות של האחות ליהי עינב אחות חדר המיון קלטו שמשהו כאן לא רגיל.

'הרגשתי שמשהו אצל משה לא הולך כמו אצל חולה רגיל עם כאבי בטן, מספרת האחות ליהי הוא התחיל להחוויר, הוריד סטורציה ונראה שהוא הולך לאבד את ההכרה'. ליהי זיהתה כי יש כאן מקרה חירום ומיד הזעיקה את רופא המיון ד'ר רביע הלון שבדק ותישאל את משה. ד"ר הלון הבין שמדובר במקרה לא רגיל וקרא להתייעצות גם את הרופא הבכיר והאחראי במיון ד'ר מוחמד גנאיים.

ד'ר רביע הלון מספר: 'משה התחיל להתדרדר לנו מול העיניים ותחקרנו אותו מכל הכיוונים ולא מצאנו משהו מיוחד, עד שפתאום הוא סיפר לנו על דג חדש שאכל היום בצהריים דג שאותו הביא מחוף הים. שאלנו אותו עם במקרה יש לו תמונה של הדג והוא הראה לנו את תמונת הדג שצילם בחוף הים'.כאן קפץ ד'ר מוחמד גנאיים שהכיר את דג האבו נפחא והבין שמדובר במצב חירום מסכן חיים.

מדובר ברעל מסוכן ביותר הנמצא בבשר הדג, רעל הגורם לשיתוק שרירים ומסוגל לשתק את שרירי הנשימה עד למצב של חנק ומוות.

צוות המלר'ד יצר קשר עם טוקסיקולוג בית החולים ד'ר אופיר נבון שהנחה מיד את הצוות להיערך למצב חירום, להכין חדר הלם, ולהתכונן להעברת החולה בדחיפות ליחידה טיפול נמרץ.

מצבו של משה המשיך להתדרדר במהירות, וצוות המיון העביר אותו בדחיפות לחדר ההלם שם החלו הצוותים הרפואיים בטיפולים אינטנסיביים יותר כדי לייצב אותו תוך כדי הכנות להעברתו ליחידה לטיפול נמרץ.

חלק מרכזי בהצלת חייו של משה היה בזיהוי המהיר של האחות ליהי עינב במיון ובקשר ההדוק בין הצוות הסיעודי ובין הרופאים במיון.' כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצוין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר'ד באים מיד לידי ביטוי',הסבירה יפעת אלון מנהלת הסיעוד במלר'ד כרמל.

' לעיתים מדובר רק בתחושת בטן, הרגשה שמשהו אינו כשורה. אבל הודות לחיבור המיוחד בין הצוות הסיעודי ובין הצוות הרפואי, נוצרה שפה משותפת. בזכות ההבנה הזאת וההקשבה ההדדית ניצלים חיים רבים.
הזיהוי של האחות ליהי עינב כי המטופל שלה מדרדר במהירות, התגובה המהירה של דר' הלון לקריאתה של ליהי וההתעקשות של דר' גנאים שהביאה לגילוי של סוג הדג הם אלה שהצילו את חייו של משה כהן. בנוסף ברצוני לשבח את שיתוף הפעולה הנפלא והמהיר בין המלר'ד ובין מחלקת טיפול נמרץ',סיכמה מנהלת הסיעוד במיון יפעת אלון .

דג אבו נפחא ממנו אכל משה הוא דג ממשפחת הנפוחיתיים הוא ידוע ביפן כדג הפוגו ונחשב למעדן. עם השנים הפכו דגי האבו נפחא לאטרקציה של ממש בשל יכולתם לגדול עד פי שניים ושלושה מגודלים המקורי. עם זאת, יש במשפחה זו עשרות סוגים, חלקם כלל לא מוכרים לאדם, ובמצבם הרגיל אותם דגים לא ייראו מיוחדים או מסוכנים במיוחד. עובדה זו היא גם המקור לסכנה מהדג הזה. כחלק ממערכת ההגנה שלו, גופו של האבו נפחא מכיל גם רעל קטלני, טטרודוטוקסין, אשר מי שבא איתו במגע עלול להימצא בסכנת חיים. כבר היו לא מעט פעמים בהן בני אדם משו מן המים דג אבו נפחא מבלי לדעת שהוא כזה, אכלו ממנו ונפגעו פגיעה חמורה עד כדי מוות.

אחרי שהועבר מהמיון משה הורד במהירות ליחידה לטיפול נמרץ שם החל מיד הצוות המקצועי לעבוד עליו כדי להחזיר אותו לחיים.

מירה שטרית מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ מספרת: 'קיבלנו את משה עם אבחנה מאוד ברורה ומסודרת מהמיון מה שהקל עלינו את הקבלה והטיפול בו. משה הגיע אלינו כשהוא מונשם וכשהרעל כבר החל לשתק לו חלקים מסוימים בגוף. מיד התחלנו טיפול אינטנסיבי איתו כשצוות רפואי מקצועי צמוד אליו 24/7'.

משה טופל במסירות במשך ארבעה ימים ביחידה לטיפול נמרץ ב'כרמל' שכשהוא מורדם ומונשם ובסופם הוא החל להגיב לטיפול התאושש כשהצוות גומל אותו ממכונת ההנשמה.לאחר שהתאושש עוד מעט עלה משה להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול מוגבר במחלקה הפנימית א'1.

אומר משה כהן תושב טירת כרמל: 'אני מודה לצוות הנהדר של בי'ח 'כרמל' שהצילו את החיים שלי. יש כאן צוות מסור בצורה בלתי רגילה, צוות של מקצוענים עם נשמה ונתינה מיוחדת. אני כבר מחכה לחזר לשגרה לחזור למשפחה ולנכדים המתוקים שלי. מה שבטוח" הוא שאמשיך ללכת על שפת הים אבל אני כבר לא אגע יותר בדגים שאני לא מכיר, זאת ממש סכנת חיים'.
משה כהן מטירת כרמל והצוות הרפואי של 'כרמל' שטיפל בו. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

יפעת אלון וד'ר רביע הלון. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   תערוכת 'האור שבליבי' מוצגת בימים אלו...
*   הכנס הבינלאומי המכוון של החברה לקריוכירורגיה...
*   במחוז חיפה וגליל מערבי של 'כללית' מוקירים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים