להירגע ב--360 מעלות: חוויית מציאות מדומה הוכנסה לשימוש במטרה להקל על חולים המטולוגיים ברמב'ם. כתבה: רונית קיטאי

לדברי ד'ר נתי הורוביץ מנהל היחידה לטיפול יום המטולוגי: 'חולים אה חווים קושי רגשי נוסף הקיים כתוצאה מעצם קבלת הטיפול'. מרינה פורר, אחות אחראית מרפאה המטו-אונקולוגית ואשפוז יום המטולוגי ברמב'ם: 'המשוב שאנחנו מקבלים מהמטופלים מעיד על שביעות רצון גבוהה בלמעלה מ-80 אחוזים בקרב שהתנסה בשירות'

פורסם ב: 24/05/2022 17:21

צילום מסך מכתבה מצולמת
עשרות ממטופלי אשפוז יום במחלקה ההמטולוגית בקריה הרפואית רמב'ם כבר עושים שימוש במשקפי מציאות מדומה בזמן קבלת הטיפול, דבר המסייע להם להתנתק מסביבתם המיידית בחדר הטיפול וליהנות משלווה ורוגע.

מטופלי המחלקה הנ'ל סובלים ממחלות המטולוגיות שונות ומגוונות, דבר המצריך מהם לשהות זמן ממושך בחדר הטיפולים לצד חולים נוספים, והמקשה לעיתים על חלקם להתמודד עם קבלת הטיפול. מדובר בחולים הנאלצים להתמודד עם מתח רב, חרדה ועומס נפשי מטעמים מובנים.


אומר דר' נתי הורוביץ, מנהל היחידה לטיפול יום המטולוגי: 'לאחרונה אחרי פיילוט מוצלח שבוצע במהלך השנה שחלפה, הוכנסה לשימוש טכנולוגיית מציאות מדומה – Virtual Realty – באמצעות משקפיים ייעודיים, פרי פיתוח של חברת XRHealth הישראלית.

מדובר בתוכנות רפואיות עם אישור FDA האמריקני ואישור משרד הבריאות בישראל, כאשר הטכנולוגיה מאפשרת למטופל לצפות בתכנים מגוונים, כגון נופים מרהיבים מרחבי העולם, לדמות צלילה, לצפות בסרטוני מדיטציה, מיינפולנס, לשחק במשחקי מחשב, והכל ב-360 מעלות. כך מושגת הסחת הדעת של המטופל מהעירוי, דבר המסייע להרגיע את המטופל והמתח הנלווה לטיפול.

מחקרים קליניים שבוצעו בשנים האחרונות הצביעו על כך שמטופל השוקע בחוויית המציאות המדומה מדווח על ירידה ברמת הכאב ובאי הנעימות הכרוכה בטיפול. החוקרים משערים שהמציאות המדומה מפעילה מערך של תהליכים קוגניטיביים המייצרת תגובה הדומה באופן פעולתה למשככי כאבים, אולם ללא צריכת אמצעים פרמקולוגיים או תרופתיים, מה שהופך את ההליך לטבעי יותר ובריא יותר עבור המטופל.

מוסיפה מרינה פורר: 'מכיוון שמדובר בטכנולוגיה ניידת אז אפשר להשתמש בה בכל מקום כמו במיטת המטופל או בכיסא הטיפולים"במקרים מיוחדים, אנחנו מציעים את השירות גם לבני משפחה, מכיוון שחשוב שגם הם ירגישו טוב והם שותפים מלאים להחלמת יקיריהם'.


https://youtu.be/CgTI6hZMZYM

(נתנאל אייזיק)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   תערוכת 'האור שבליבי' מוצגת בימים אלו...
*   הכנס הבינלאומי המכוון של החברה לקריוכירורגיה...
*   במחוז חיפה וגליל מערבי של 'כללית' מוקירים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים