תורים ארוכים השתרכו בכניסה למוזיאון העיר חיפה בערב פתיחת התערוכה על חייו של הזמר מייק ברנט ז'ל כתבה: רונית קיטאי. צילום: מתנסקי

התערוכה במוזיאון העיר בחיפה מבוססת על תרומת אוסף פריטיו האישיים של מייק ברנט ז'ל למוזיאוני חיפה, ע'י אחיו צביקה ברנד. מכל הארץ נהרו לתערוכה 'מייק ברנט - עד כלות הגוף'. צבי ברנד ובתו יונה ברנד, מנכ'ל מוזיאוני חיפה יותם יקיר, סטפן טולא הקונסול הכללי של צרפת בחיפה, המשנה לשעבר לנשיא בית משפט עליון השופט בדימוס שלמה לוין, אשת העסקים ליאורה עופר. מי עוד בין הסלבריטאים שנראו באירוע?

פורסם ב: 24/05/2022 16:18

יפעת אשכנזי אוצרת התערוכה, יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה ,סטפן טולא קונסול כללי צרפת בחיפה, יונה ברנד אחייניתו של מייק ברנט ז'ל, צביקה ברנד אחיו של מייק ,עינבר דרור לקס אוצרת התערוכה והמוזיאון. צילום: מתנסקי
מייק ברנט המנוח שהיה יפה תואר וכובש לבבות ובעל קול שממיס את הנשמה, נחשב עד היום לאחד מהזמרים הישראלים המצליחים ביותר בכל הזמנים ולאגדה בינלאומית־ישראלית. במשך הקריירה הבינלאומית הקצרה שלו הוא הצליח להוציא עשרות להיטים שכבשו את פסגות המצעדים, לככב על שערים של מאות מגזינים ולהופיע מול אלפי מעריצים ומעריצות. כארבעה עשורים אחרי מותו הטראגי תקליטיו ושיריו עדיין נמכרים בעותקים רבים בארץ ובעולם. בהקשר המקומי אפשר לומר כי הוא כבש לעצמו מקום בפנתיאון של עולם המוזיקה הישראלית.

התערוכה נולדה בעקבות תרומת אוסף ייחודי ונדיר של צביקה ברנד, אחיו של מייק ובתו יונה ברנד, אחייניתו של מייק. הם תרמו זאת לאוסף של מוזיאון העיר חיפה ובו פריטים מקוריים של מייק ברנט שנשמרו ונאספו במהלך חייו ולאחר מותו של מייק ברנט. האוסף מכיל פרסים ותקליטי זהב בחייו ולאחר מותו, תמונות נדירות מאלבומי משפחה, אלבומי מעריצים, שערי מגזינים מקומיים ובינלאומיים שהוקדשו לו, פריטי אספנות, מזכרות, פתקים ומכתבים בכתב ידו של מייק, פריטי לבוש ועוד.

עוד נראו בערב הפתיחה מנכ'ל התיאטרון הלאומי 'הבימה' נועם סמל שבעבר ניהל את התיאטרון העירוני בחיפה, השדרן ועורך המוסיקה יואב קוטנר, צביקה ברנד ובתו יונה ברנד , חברי מועצת העיר חיפה וחברי דירקטוריון המוזיאונים, ומאות אורחים נרגשים, מעריצים ומעריצות של ברנט, שחיכו חודשים ארוכים לפתיחת התערוכה.

צביקה ברנד אחיו של מייק ברנט התרגש כאשר פתח את התערוכה: 'מייק חי בחיפה במשך 20 שנה מתוך 27 שנותיו, לא הרחק מהמוזיאון , ומבחינתי חיפה ומוזיאון העיר חיפה זה בדיוק המקום הכי נכון והכי מתאים לתערוכה. מייק טמון באדמת חיפה, ולכן החלטתי לתרום למוזיאון חיפה את כל המוצגים.

מייק הופיעה על הבמות החשובות ביותר בעולם, הייתי המום מכמות האהבה והערצה לה זכה, אבל הוא אמר לי:'הכי הייתי רוצה להופיע בקולנוע 'ארמון' בחיפה עם הגג הנפתח'. הוא היה גאה בחיפאיות שלו והדגיש זאת בכל תקופת חייו. אני רוצה להודות למוזיאון חיפה שהנציחה את מייק בתערוכה הנהדרת הזאת'.

יואב קוטנר שדרן הרדיו האגדי והיועץ המדעי לתערוכה אמר: 'ברנט עשה מהפכה מאוד גדולה , הצורה שהוא הופיע והתנהג על הבמה היתה מאוד שונה ממה היה מקובל בארץ, בשבילי חיפה היתה מקום של הצנע לכת , זה היה חלק מהתרבות שלנו , ומייק ברנט עשה את זה אחרת. הפעם הראשונה שהתקרבנו לפופ ולזוהר זה דרכו ובזכותו. הוא היה מבצע יוצא מן הכלל, והותיר רושם עז על כולנו , אני מודה ושמח על הזכות להיות שותף בתערוכה הזאת'.

סטפן טולא, הקונסול הכללי של צרפת בחיפה : 'ראשית , תודתי לצביקה ויונה ברנד על התרומה למוזיאון , זו מחווה נהדרת לישראל וגם לצרפת , ואני אומר זאת כיוון שאנחנו הצרפתים, מנכסים אותו לעצמנו .תודה לצוות המוזיאון על התערוכה המצוינת . מייק ברנט לעולם לא ימות , הוא בלבם של הצרפתים והישראלים , ובעיקר בלבם של הנשים. התערוכה מספרת באופן אישי וייחודי על חייו שנגעו גם בחיינו. צרפתים וישראלים יחד'.

יותם יקיר מנכ'ל מוזיאוני חיפה: 'לא במקרה התערוכה הזו מתקיימת כאן במוזיאון העיר חיפה ולא במקרה בחר צביקה ברנט שאוסף הפריטים האישיים של מייק ייתרם למוזיאוני חיפה. דמותו ושירתו של מייק ברנט קשורה בעבותות לחיפה. כאן גדל, כאן שר לראשונה עם הרכב מוזיקלי שחלקו כאן עמנו הערב, כאן החל הסיפור המופלא, לכאן גם חזר מייק ברנט למנוחת עולמים.

השירה של מייק ברנט נוגעת בלבבות מיליונים עד עצם היום הזה, אבל נדמה שכאן בחיפה, במיוחד. השירה של מייק ברנט היא הזיכרונות שלנו. שלי. זכרונות של מסיבות שישי, של ריקודי סלואו שבצופים לא אהבו, זכרונות של התאהבות ראשונה. התערוכה הזו היא של כולנו, אבל היא בראש ובראשונה שלך, צביקה ברנד. לצוות האוצרות, האוצרת הראשית עינבר דרור לקס, ואוצרת המשנה יפעת אשכנזי שחתומות על התערוכה, מגיעה תודה גדולה. על יצירתיות יוצאת דופן, על מקוריות מחשבה ועל טיפול רגיש בנושאים כואבים'.
יונה ברנד ,תבור להט יו'ר מוזיאוני חיפה, קונסול כללי צרפת בחיפה סטפן טולא, ליאורה עופר יו'ר חברות עופר ומליסרון, נועם סמל מנכ'ל 'הבימה'. צילום: מתנסקי.

תערוכת מייק ברנט- מוזיאון העיר חיפה .צילום: מתנסקי

יואב קוטנר שדרן רדיו ויועץ מדעי לתערוכה. צילום: מתנסקי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   מלון 'המלך דוד' ירושלים אירח את קבלת...
*   קבוצת מג'ד אל כרום יצאה לטורניר כדורסל...
*   נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו עו'ד...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים