חדש ב'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי: ייעוץ תרופתי אישי על ידי רוקח אחראי במרפאת 'נאות פרס' .כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוד חורש דוברות 'כללית'

מטופלים רבים מגיעים לבית המרקחת עם רשימה ארוכה של תרופות, ואינם יודעים כי שילוב ואי נטילת התרופות עלול גם לעורר בעיות רפואיות חדשות. על מנת למנוע בעיות אלו כללית מרחיבה את השירות הרפואי במרפאת 'כללית' נאות פרס בקניון 'קסטרא'. לא פעם רוקחים עירניים ומוכשרים מצילים חיים ממש. אחד שמופקד על כך הוא הרוקח מוחמד שעבי שלמד רוקחות בירדן

פורסם ב: 30/03/2022 04:26

מוחמד שעבי, הרוקח במרפאת כללית נאות פרס.צילום: דוד חורש דוברות 'כללית'
הרוקח עוסק בייעוץ ,מתן מידע פרמקולוגי לצוותים הרפואיים והתאמת הטיפול התרופתי למטופל עצמו תוך כדי הבטחת איכות הטיפול ובטיחות המטופל.

במהלך הייעוץ, הרוקח, לאחר שעבר על תיקו של המטופל, ייתן הסבר והכוונה מתאימה בכל הקשור לתרופות ובין היתר לאיזו מחלה התרופה נועדה, מה הם השילובים המומלצים ומאילו רצוי להימנע ,מתי הזמן הנכון ליטול את הטיפול - מבחינת זמני ארוחות וסוגי מזון, היכן צריך לאחסן אותה, מתן הסבר על תופעות הלוואי האפשריים וכיצד ניתן להימנע מהם, הסבר לגבי חשיבות ההתמדה בטיפול תרופתי, הדרכה לאורח חיים בריא, פעילות גופנית, דיאטה ועוד.

מסביר מוחמד שעבי, הרוקח במרפאת 'כללית' נאות פרס ב'קסטרא': 'פעמים רבות רוקחים גילו כי מטופלים שילבו על דעת עצמם צמחי מרפא, תוספי תזונה, או אפילו תרופות ללא מרשם בנוסף לטיפול התרופתי הקבוע והיו לכך השלכות על איזון המחלות.

המידע שניתן במהלך הייעוץ מועבר לרופא המטפל, ובמידה ויש צורך בשינוי במתן התרופות, השינוי הוא מיידי. המטרה שלנו ב'כללית', היא שמירה על בריאות, העלאת המודעות והפיכת המטופל לשותף מלא בטיפול התרופתי שלו'.

מוחמד שעבי בן 31, שגדל בכפר מג'ד אל כרום, בחר ללמוד רוקחות כי אמא שלו ז'ל הציעה לו לבדוק את התחום בתום הלימודים.'אחרי התיכון התלבטתי מה ללמוד, נרשמתי ללימודי רוקחות וגיליתי שאני מאוד אוהב את הנושא', סיפר מוחמד, שעבר להתגורר בחיפה כדי להיות קרוב למקום עבודתו.

אגב, כאשר שאלתי את מוחמד שעבי אם היו לו בעיות עם העובדה שהוא ישראלי כאשר למד רוקחות בירדן, הוא השיב שאף אחד לא התייחס לכך שהוא ישראלי וזה כלל לא היתה תופעה מיוחדת. הסיבה לכך היא שלמדו שם סטודנטים ממדינות רבות בעולם.

סיכמה המנהלת אירנה מלנבסקי, רוקחת מחוזית: 'אנחנו בעידן חדש בעולם הרוקחות .רוקח כמטפל , מייעץ ומדריך וזה תופס תאוצה. הרוקח הרבה פעמים מהווה הגורם המקשר והמתאם בין הצוות הרפואי והמטופל ויש לו חלק חשוב בהתאמת הטיפול התרופתי, איתור בעיות בטיפול תרופתי ,שיפור הטיפול, וייעוץ הן לצוות הרפואי והן למטופל , תוך דאגה לאיכות הטיפול. המטרה שלנו בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי, היא העלאת המודעות והפיכת המטופל לשותף מלא בטיפול התרופתי שלו" . רק בריאות!

(אורטל ציגלמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   52 רופאים בכירים בבי'ח 'כרמל' שהם גם...
*   שיתוף פעולה מתקיים בין המרכז הרפואי...
*   שבוע המודעות למניעת זיהומים צוין...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים