בעיריית חיפה התקיים הבוקר (ב') כנס חירום, אותו יזמה ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם, בשיתוף עם ארגונים ירוקים ואנשי מחקר ואקדמיה

בכנס השתתפו מלבד ראש העיר חיפה ד'ר קליש רותם, סגנה ומ'מ נחשון צוק, פרופ' עדי וולפסון מומחה לקיימות, פרופ' עמוס נוטע מהמכון הטכנולוגי חולון וראש המרכז לאפר'ן, ד'ר אליקים בן חקון מהטכניון, יוני ספיר יו'ר עמותת 'שומרי הבית', אלעד הוכמן מנכ'ל 'מגמה ירוקה', פרופ' אהוד קינן מהטכניון

פורסם ב: 21/03/2022 15:17

צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
ראש עיריית חיפה ד'ר עינת קליש רותם: 'תוכנית הממשלה לעתיד מפרץ חיפה תקבע את מטרופולין חיפה כאיזור מזוהם ומסוכן למשך עשרות השנים הבאות.

חיפה שילמה במשך עשרות שנים מחיר כבד על הימצאותה של התעשייה הפטרוכימית בעיר ואנו אומרים היום לממשלה: עד כאן! לא נסכים להמיר סכנה אחת בסכנה אחרת, אשר תרחף גם היא מעל ראשיהם של תושבי העיר. את המאבק, אותו אנו מובילים, לא נעצור עד להסרת הסכנה!'.

הכנס התקיים כאמור ביוזמת העירייה ובשיתוף ארגונים ירוקים ובכירים מהאקדמיה, ובו הושם דגש על הסכנות הטמונות בתוכנית הממשלה לפינוי בז'ן ולעתיד מפרץ חיפה.

ראש העיר חיפה הודתה למשתתפים, שנענו לפנייתה והגיעו לכנס בהתראה קצרה, במטרה להשמיע את עמדתם ביחס לתכנית הממשלתית ועתיד מפרץ חיפה.

הוסיפה ד'ר עינת קליש רותם: "לפני כשבועיים התבשרנו על המתווה הממשלתי לפינוי המפעלים המזהמים ועל כך כולנו מחאנו כפיים. לאחר שלמדנו את הדברים לעומקם התעוררו בנו שאלות קשות ביחס למה שיבוא במקומם. המטרה אמורה להיות הרחקת המפעלים המזהמים ולא להוציא צרה אחת ולהכניס אחרת במקומה. להחליף מרחב ייצור תזקיקים במרחב אחסון פטרוכימיה וחומרים מסוכנים ומאיימים לא פחות אשר יכלול בין היתר נמל דלקים גדול. כל אלה יקבעו את גורלה של חיפה והמטרופולין כולו כמטרופולין מזוהם ומסוכן לעוד עשורים רבים. כל אלה בלב אזור המאוים באופן תמידי'.

נציגי האקדמיה והארגונים הירוקים חיזקו את עמדת ראש העיר והציגו נתונים התומכים ביחס לסכנות המרחפות מעל עתיד המפרץ ועמדו על חשיבות המשך המאבק המשותף להסרתם.

ראש העיר חיפה סיכמה את הכנס ואמרה, כי מדובר בשלב נוסף במאבק אותו תמשיך להוביל העירייה יחד עם אנשי המקצוע והארגונים הירוקים על מנת למנוע את הסכנות הכרוכות בתכנית הממשלה לעתיד המפרץ.

פרופ' עדי וולפסון, מומחה לקיימות: 'ההחלטה שהתקבלה על-ידי הממשלה נמסרה ללא תאריך לסגירת המפעלים המזהמים, ללא סקר איומים מהתשתיות, והכל, מעל לראשיהם של האזרחים, ללא שיתוף ציבור ושמיעת דעתם של נבחרי הציבור. חוסר הידיעה והערפל הגדול שקיים, יגרום למצב שנגיע לקטסטרופה יותר גדולה מזו שקיימת היום'.

ד'ר אליקים בן-חקון מהטכניון עמד על ההשפעה הרחבה של האוניות העוגנות בנמל חיפה על זיהום האוויר במטרופולין חיפה.

אלעד הוכמן, מנכ'ל 'מגמה ירוקה' : 'מקבלי ההחלטות בממשלת ישראל חייבים לתת דין וחשבון להחלטות שעתידות לפגוע במפרץ חיפה, במטרופולין ובסופו של דבר בכל מדינת ישראל. ההחלטה מעכבת את היכולת לפתח משק דל-פחמן, שמבוסס על אנרגיות מתחדשות. חיפה היא חוד החנית של המאבק הזה ויחד נמשיך להניע את הציבור'.

יו'ר עמותת 'שומרי הבית' יוני ספיר: 'ללא הפחתת התזקיקים, התוכנית אותה מציעה הממשלה היא פארסה אחת גדולה. ללא תוכנית לאומית היא רק תביא להגדלת פוטנציאל אחסון התזקיקים במפרץ, הגדלת הבינוי לצרכי אחסון וכמות התזקיקים שיאוחסנו במרחב ועומדת בניגוד להצהרות הממשלה למעבר לאנרגיה נקייה'.

אפרים לאור ראש המרכז לחקר אפר'ן במכון הטכנולוגי חולון: 'אנחנו נמצאים באיזור לחימה. מדובר באיזור מלחמה מזה 70 שנה ולכן כל תוכנית שמתייחסת לאיזור צריכה להתייחס אליו ככזה'.

(רוני גרוסמן)
צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   עיריית חיפה והמרכז ליזמות עסקית וטכנולוגית...
*   בוגרי הטכניון היום הם מנהיגי המחר...
*   הטכניון העניק תואר דוקטור לשם כבוד...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים