עלי שעבי בן 73 ממג'ד אל כרום שליד כרמיאל, עבר השתלה של מסייע לב מלאכותי. כתבה: רונית קיטאי. צילום : דוברות הקריה הרפואית רמב"ם

עלי שעבי אב לתשעה ילדים וסב ל-23 נכדים ונכדות, אושפז לפני כחודשיים במחלקה הקרדיולוגית ברמב'ם, עבר הערכה ובדיקות להתאמה למסייע לב מלאכותי. בסופו של דבר הוחלט למרות גילו המבוגר ומחלות הרקע מהן הוא סובל כי הוא נמצא מתאים לעבור את הפעולה.

פורסם ב: 02/12/2021 17:59

הצוות המטפל יחד עם עלי שעבי. צילום :דוברות הקריה הרפואית רמב'ם
מסייע לב שמאלי (LVAD) הושתל לאחרונה בלבו של מטופל בן 73 מהגליל שהוא המבוגר ביותר עד כה שטופל על ידי המכשיר בקריה הרפואית רמב'ם.

עלי שעבי אובחן כמי שסובל מאי-ספיקת לב עוד משנת 1997 היה מועמד במהלך השנים להשתלת לב וסבל מאשפוזים חוזרים במספר מרכזים רפואיים. עלי מספר שאיכות חייו נפגעה בשל האשפוזים החוזרים, חוסר היכולת לתפקד ועייפות רבה בה הוא היה שרוי.

לפני כחודש הוא עבר השתלה של מסייע לב מלאכותי (Left Ventricular Assist Device - LVAD) על מנת להתמודד עם אי-ספיקת הלב ממנה סבל ב-24 השנים האחרונות. מדובר בשיתוף פעולה בין ד'ר אורן כספי, מנהל היחידה לאי-ספיקת לב במחלקה הקרדיולוגית לד"ר בנימין מדליון וד"ר צבי אדלר, רופאים בכירים במחלקה לכירורגית לב.

מהו מסייע לב שמאלי (LVAD)?

מדובר במכשיר אלקטרו-מכאני המושתל בלבו של המטופל הסובל בדרך מאי-ספיקת לב, ומסייע לשיפור תפקודי הלב. מדובר במכשיר מסוג HeartMate 3 והוא החדשני המתקדם בעולם לטיפול מסוג זה. ייחודיותו טמונה בפעולה על בסיס צנטריפוגה מגנטית המסתובבת במהירות של 5,000-6,000 סיבובים בדקה ללא חיכוך עם דמו של המטופל ומסייעת להזרמת הדם מהחדר השמאלי הכושל לשאר הגוף.

בתום הליך שארך כמספר שעות והסתיים בהצלחה, הושתל כאמור המסייע המדובר בליבו של עלי וכעת החל הליך ממנו הוא עשוי להתחיל לחזור לעצמו כאדם מתפקד מן השורה.

ד'ר אורן כספי מציין: 'עלי נמצא כמספר שבועות בודדים לאחר שעבר הליך השתלת LVAD. הליך שכזה לא בוצע עד היום בבית החולים במטופל בגיל כה מבוגר. מאוד מרגש להצליח ולהשפיע על היכולת התפקודית של מטופלים הסובלים מאי-ספיקת לב קשה בגיל המבוגר. שיתוף הפעולה המצוין בין המחלקה הקרדיולוגית ומחלקת כירורגית לב ברמב'ם מאפשר לנו לבצע מאמץ משותף, מולטי-דיספלינארי, עבור חולים כאלו. בנוסף לטיפול הרפואי, קיימת חשיבות רבה גם לשיקום וללמידה לקיים חיים שגרתיים עם המכשיר.

עלי שעבי ומשפחתו עברו תהליך למידה והכשרה ע'י צוות של אחיות המומחיות בטיפול ב-LVAD, אולפת סברא ואילונה משה, מהיחידה לאי-ספיקת לב. באמצעותן הוא למד לתפקד ולנהל חיים שגרתיים באופן עצמאי עם המכשיר. כבר היום אנחנו רואים שיפור במרבית המדדים מהם סבל עלי, דבר שמחזיר חלק מסוים מאיכות החיים שאבדה בדרך כתוצאה מההידרדרות האיטית במצבו.

(נתנאל אייזיק)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מחממים את קשישי העיר צפת. חם בגוף וחם...
*   מהנהלת מגן דוד אדום מודיעים לנו כי...
*   פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים