במוצ'ש החולף נפתחה המהדורה ה-23 במספר של פסטיבל הקולנוע היהודי ירושלים. כתבה: יפעת רובינשטיין. צילום: סיון פרג'

האירוע המרכזי החל בשעה 20:00 עם טקס הפתיחה ב'סינמטק' ירושלים במעמד שר התפוצות ד'ר נחמן שי שהיה בין המברכים. מי עוד היה בין הנואמים באירוע?

פורסם ב: 28/11/2021 15:10

צילום: סיון פרג'
אחריו נאמו מנהלת הפסטיבל היהודי ירושלים ד'ר נועה רגב, המנהלת האמנותית של הפסטיבל דניאלה תורג'מן, מנהלת תחום התרבות של הקרן לירושלים רות דיסקין, וסטיבן שמרץ מנכ'ל המשרד לכלכלה, מדע, טכנולוגיה, חינוך וחילופי נוער של בוואריה בישראל.

מדברי שר התפוצות ד'ר נחמן שי: 'רק השבוע זכתה הסדרה 'טהרן' בפרס האמי הבינלאומי, פרס שאומר הרבה על התעשייה המקומית שלנו.

כאשר ניתנים המשאבים, אין גבולות לכשרונות האמנתיים שצומחים כאן, הסרטים הם שגרירי רצון טוב של ישראל ומוציאים את הצדדים היפים שבנו ומרככים את תדמינתנו הצבאית מלחמתית.אנו לא רק משווקים סרטי מלחמה, אלא גם סיפורים אישיים, ומקומות במדינה.

הסיפור היהודי משתלב בפסטיבל, היו יוצרים לכל אורך הדרך, תעשיית הסרטים לא הייתה קמה אם לא היו כל כך הרבה יהודים שהפכו את המדיום הזה לאחד מהמשפיעים מאז'.


עוד כיבדו את האירוע בנוכחותם: יו'ר הוועד המנהל של 'סינמטק' ירושלים דני מימראן, נשיא הקרן לירושלים שי דורון, שופטי התחרות: ענת ריבלין, הבמאי דוד אופק, הבמאי ויוצר הקולנוע התיעודי אייל דץ.

בתחילת הערב הושקה תערוכתו של הצלם והעיתונאי חיים ריבלין, חתן פרס סוקולוב לתקשורת אלקטרונית, שהוזמנה במיוחד לרגל פסטיבל הקולנוע היהודי- תחת השם 'חיים בירושלים' שכוללת 50 תמונות מהחיים בסביבה המגוונת והרב-תרבותית של ירושלים.

את הפסטיבל השנה פתח הסרט "משחק המלכים", עיבוד קולנועי מרהיב לספרו של שטפן צוויג, "נובלת שחמט". במרכז הסרט, שמתרחש בוינה בשנת 1938 (ושהקרנתו תתקיים יום לפני ציון 140 שנה להולדתו של צוויג), ניצבת דמותו של עורך הדין יוזף ברטוק שנכלא בידי הנאצים, ושמעביר את זמנו בבידוד עם ספר ישן על שחמט.

אורח הכבוד של הפסטיבל הינו הפילוסוף הצרפתי הנודע, ברנאר-אנרי לוי, במסגרתו יוקרן סרטו התיעודי החדש 'קרוב רחוק' שעוסק דרך מסעותיו מסביב לעולם, בקונפליקטים ובזכויות אדם. כמו כן, יוענק לברנאר-אנרי לוי אות ההוקרה של הפסטיבל בשם סינמטק ירושלים ע'י יו'ר קרן ון ליר העולמית. בתום הקרנת הסרט תתקיים שיחה של ברנאר־אנרי לוי עם הכתב עטור הפרסים והיוצר התיעודי איתי אנגל.

****

פסטיבל הקולנוע היהודי ירושלים 2021 יצא לדרך במהדורתו ה-23 ויתקיים בין התאריכים 27.11-2.12 בחג החנוכה, בסינמטק ירושלים.פסטיבל הקולנוע היהודי מציע לקהל חוויה קולנועית תרבותית עכשווית, והזדמנות נפלאה להיחשף לחיים היהודים המרתקים - בראי הקולנוע - מנקודות מבט שונות וייחודיות.

השנה הפסטיבל חוזר להיקפו המקורי, יתקיים באופן פיזי באולמות הסינמטק בירושלים ויכלול שלל סרטים של יוצרים יהודים או כאלה שעוסקים בדמויות יהודיות.

התוכנית כוללת מפגשים עם יוצרים ושחקנים, אירועים, הקרנות מיוחדות, הרצאות, פאנלים, תחרויות סרטים נושאות פרסים, הופעות מוזיקה חיה ועוד.

התוכנית האמנותית השנה מעמיקה, מגוונת ואיכותית עם מבחר משובח של סרטים העוסקים בשאלות של זהות יהודית, אמונה ואורח חיים, תרבות, היסטוריה, זיכרון, החיים העכשוויים בישראל ובגולה, השואה, והיחסים בין היהדות ובין דתות אחרות. במהלך הפסטיבל יוצגו עשרות סרטים מכל מגוון קשת היצירה הקולנועית: קולנוע תיעודי העוסק בסיפורן של משפחות יהודיות מכל רחבי תבל, קולנוע ישראלי הדן בנושאים חברתיים עדכניים, סרטים שבמרכזם עומדים גדולי ההוגים ואנשי תרבות משפיעים מהעולם היהודי, סרטים ישראלים קצרים, תחרות קולנוע בינלאומי, תחרות הסרט הקצר, הקרנות מיוחדות, קלאסיקות משוחזרות ועוד.את הפסטיבל השנה יפתח הסרט "משחק המלכים", עיבוד קולנועי מרהיב לספרו של שטפן צוויג, "נובלת שחמט". במרכז הסרט, שמתרחש בוינה בשנת 1938 (ושהקרנתו תתקיים יום לפני ציון 140 שנה להולדתו של צוויג), ניצבת דמותו של עורך הדין יוזף ברטוק שנכלא בידי הנאצים, ושמעביר את זמנו בבידוד עם ספר ישן על שחמט.

סרטים נוספים שיוקרנו בפסטיבל: "נערה קורנת" שמתאר את סיפור התבגרותה של נערה יהודייה בפריז בשנות ה-40, "רוז" של אורלי סעדה על אלמנה יהודייה טרייה שמתחילה את חייה מחדש, "אבולוציה" של קורנל מונדרוצו שמגולל את התפתחותו של זיכרון השואה הבין-דורי. "שרלוט", סרט אנימציה המתאר את סיפורה של האמנית היהודייה-גרמנייה שרלוטה סלומון שנספתה באושוויץ.

במהלך הפסטיבל יוקרנו גם סרטים על הוגים ואנשי תרבות יהודים, כמו "הרפתקאותיו של סול בלו" של אסף גלאי, שמגולל את קורותיו של הסופר המהולל ששינה את פני הספרות המודרנית.

"סורוס" של ג'סי דילן (בנו של הזמר בוב דילן) שמתמקד בדמותו של המיליארדר והפעיל הפוליטי ג'ורג' סורוס. "מהפך - המסע של מנחם בגין" של ג'ונתן גרובר, שנעזר בחומרים ארכיוניים ובראיונות חושפניים כדי להציג את חייו של ראש הממשלה המנוח. "גינסבורג, זמן חיים", שמשרטט דיוקן רגיש ואינטימי של הזמר הצרפתי סרז' גינסבורג.

אירועים מיוחדים כוללים מפגש בין הבמאי והיוצר חגי לוי לעורכת ענת ריבלין, שיעסוק באבולוציה של הגבר היהודי ביצירותיו של לוי, הקרנת עותק מ'שוחזר של "אהבתה האחרונה של לורה אדלר" של אברהם הפנר, והקרנת בכורה לגרסה המדובבת של סרט האנימציה "איפה אנה פרנק" של הבמאי ארי פולמן.
צילום: סיון פרג'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ח'כ לימור מגן תלם ערכה סיור במפרץ חיפה...
*   מוזיאון העיר חיפה בשיתוף קרן ג'נסיס...
*   'אתם כאן אצלי אבל אני כאן כי אתם הייתם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים