'בשם המוסד' מאת מנחם משגב.הוצאת 'אלרום'. ערכה : ד'ר דורית זילברמן. כתבה: רונית קיטאי

'ב'שם המוסד' הוא סיפור שיכול היה להתרחש אולי, בדמיונם של גימלאי המוסד, אשר בסתר ליבם, כמהים לחזור לפעילותם אפופת הסוד והתהילה. העלילה הינה דמיונית ואינה מבוססת על מקרים שקרו, אז אפשר להרגע, או שלא

פורסם ב: 17/11/2021 13:26

בשם המוסד מאת מנחם משגב. הוצאת 'אלרום'
מחבר הספר מנחם משגב נולד ביפו בשנת 1950. כיום הוא מתגורר עם רעייתו בהוד השרון. כמו ב'שושלת' (הסדרה כמובן.ר.ק) באותה שכונה גרים ילדיהם ונכדיהם. מנחם משגב פרש מהתעשיה האווירית בשנת 2009 ומאז הוא כותב ספרים. הוא כל כך מוצלח בזה עד שחלק מספריו כבר תורגמו למספר שפות והם מופצים בעולם. חוץ מזה הוא מוצא זמן להתנדב, שר בחבורת זמר ומשחק בתיאטרון קהילתי.

'המוסד' הוא ארגון מהיעילים והמיומנים מסוגו בעולם. למרות היותו קטן מאויביו המיידיים, פגיעתו לרוב קשה יותר מזו של כל ארגון חשאי אחר. במובן זה הוא מיקרוקוסמוס של מדינת ישראל. אנשיו חדורי הזדהות ומוטיבציה, בעלי ערכים ותרבות עבודה ייחודיים שהתפתחו בסביבה ארגונית יוצאת דופן.


אזרח ישראלי ממוצא הולנדי שגויס למוסד, עובר הדרכה בקורס ייעודי, אך מפוטר בסיומו, לפני שהוא מצליח להתקבל לארגון. הוא עוזב את הארץ וטס לאירופה, עם אגו רמוס ותדמית פגועה, עלבון צורב על כך שלא הכירו בכישוריו מלווה אותו. הוא מחליט לנקום. הוא כותב, מתראיין בכל כלי התקשורת ואף מציע את עצמו לתפקידים בשירותים החשאיים של מספר מדינות. הוא אף מחבר ומפרסם ספר פוגעני, עמוס בסיפורים מופרכים ושקריים.

הנזק שנגרם למדינת ישראל ולתדמית המוסד, הוא גדול. קבוצה של גמלאי המוסד, בני מחזורו, מאתרת קצה חוט שיסייע להם לפגוע בו. הם מתכננים 'מבצע עוקץ' פיננסי, עד הפרט האחרון. האם יצליחו במשימתם, ויוכיחו לעצמם שהם עדיין יכולים לעשות פעילות מבצעית ולשמש דוגמה חינוכית לדור הבא?

'לעולם לא נשכח מי שבגד במדינה ובמוסד'. הם מכריזים. הסיפור מעלה דילמה מרכזית בנוגע למבנה האישיות הרצויה ללוחם 'המוסד': האם נכון לגייס לארגון מסוג זה, מניפולטור, שתכונותיו ההכרחיות, לכאורה, עבור סוכן סמוי, עלולות להתגלות כחרב פיפיות? שהרי כבר אמר חכם ידוע: "ריגול הוא המקצוע השני העתיק בעולם, אבל פחות מוסרי מהראשון'.

שמות הדמויות והמונחים הייחודיים להן, המבצעים והאירועים, כולם בדויים, אבל התכנים מבוססים על ניסיונם וקורותיהם של ותיקי המוסד. זהו סיפור הומוריסטי סאטירי המשרטט דמויות ודיוקנים דמיוניים של אנשי מבצעים השואפים להנחיל לדורות הבאים מורשת יצוקה בסלע.

'בשם המוסד' הוא ספרו השמיני במספר של מנחם משגב. הספר מכיל 189 עמודים. עורכת הספר ובעלת הוצאת הספרים אלרום היא ד'ר דורית זילברמן שאכן היתה בעבר הרחוק נשואה למנחם זילברמן ז'ל. אם אינני טועה אלרום היה שם המשפחה של בעלה הראשון שהיה טייס והוא גם אביה של בתה הבכורה. מחיר הספר 79 ש'ח. להשיג ברשתות הספרים 'סטימצקי' ועוד.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'מעבר לגבולות האהבה' ספרו המרתק של...
*   'פיפי נצנצים' מאת נאוה נסים. עיצוב...
*   'אהבה כמעט הורגת' מאת סנדי כהן. הוצאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים