מרכז רפואי 'כרמל' הראשון והיחידי בצפון שמציע שאיבה והזרקת שומן עצמונית לחולים באמצעות מכשור רפואי חדשני ומתקדם. צילום: אלי דדון

המכשיר החדש מאפשר לשאוב שומן מהחולה לנקות ולסנן אותו ברמה גבוה והזרקתו חזרה לחולה כשהוא נקי ואיכותי יותר ועם סיכויי קליטה גבוהים ביותר. מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בכרמל פרופ' ירון הר שי על החדשנות וכיצד מבוצעת הפעולה הנ'ל

פורסם ב: 07/11/2021 13:45

פרופ' ירון הר שי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בכרמל פרופ' ירון הר שי: 'מדובר בבשורה משמחת וחשובה למטופלים הזקוקים להזרקות שומן . חדשנות בשילוב טכנולוגיה וידע רפואי מקצועי הובילה את צוות המנתחים הפלסטיים במרכז רפואי כרמל להטמיע את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום הזרקות שומן בחדר הניתוח לשיפור התוצאות הקליניות אצל המטופלים'.

שושנה בת ה- 50 תושבת הקריות עברה בעקבות מחלת הסרטן כריתת שד עם שיחזור מיידי של תותב סיליקון באותו הניתוח. לאחר הניתוח נותר חוסר בנפח השד בקוטב התחתון וכאן נכנסו לפעולה פרופ' הר שי מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי 'כרמל' ובמרכז רפואי 'לין' וצוותו.

באמצעות מכשיר חדשני מסוג body-jet evo בשילוב טכנולוגיה חדשה ומתקדמת שאבו פרופ' הר שי ורופאי המחלקה בחדר הניתוח שומן מהחולה. השומן נשאב לתוך המכשיר החדש שבתוכו השומן עבר תהליך מידי של ניקוי וסינון. לאחר מספר דקות השומן שהיה נקי באיכות גבוהה ועשיר בתאי גזע, הוזרק מידית לאזור השד בקוטב התחתון אשר חסר בשומן בשד המשוחזר של שושנה.

הניתוח שבוצע ע'י מנהל המחלקה פרופ' הר שי וד'ר עיסא מטאנס רופא בכיר ומנהל שירות השד במחלקה, עבר בהצלחה רבה, ושושנה השתחררה למחרת מבית החולים עם תוצאות אסתטיות יפות לשביעות רצונם המלאה שלה ושל הצוות הרפואי.

מסביר פרופ' ירון הר שי: 'במקרים של חוסר שומן באיברים אצל חולים כתוצאה מטראומה או מניתוח אנו מבצעים שאיבת שומן מאזורים בעלי שומן עודף בגוף החולה, ומזריקים את אותו שומן כחומר מילוי לאזורים החסרים.

עד היום אחוזי ההצלחה בהזרקות שומן לאיברים השונים עמדו על קרוב ל- 30 אחוזים בלבד כשהסיבות לאי ההצלחה היו איכות שומן לא מספקת מכיוון שהתאים היו נשאבים בצברים לא מסוננים המקשים על קליטתם בגוף החולה.
בנוסף לכך גילו החוקרים כי סיבה נוספת לאי קליטת השומן היא פגיעה או חסר בתאי הגזע וחוסר באספקת דם לקליטת תאי השומן באזור המוזרק.

כיום באמצעות הטכנולוגיה החדשה שהוטמעה בבי'ח 'כרמל' אנחנו מצליחים לסנן את השומן לקבלת תאים בצברים קטנים מאד העשירים בתאי גזע שהופך למאוד איכותי ולכן אחוזי ההצלחה עולים עד פי שתיים מהמקובל עד היום'.

השאיבה באמצעות מכשיר ה EVO JET מתבצעת בעדינות תוך מניעת פגיעה בתאי השומן ושמירה על החיוניות שלהם. בצמוד לצינורית השואבת ישנה הזרקה של סילוני מים המפוררים את צברי השומן הנשאב, ויוצרים מדיום של תאים בודדים ונקיים ללא גושים.

את תאי השומן הנקיים והעשירים בתאי גזע מזריק המנתח לאזור בגוף שחסר בו נפח. ההזרקה מתבצעת באמצעות צינוריות דקות שלא גורמות נזק לתאים ומגדילות את סיכויי הקליטה של תאי השומן.


המחלקה לכירורגיה פלסטית של מרכז רפואי 'כרמל' היא המובילה כיום בישראל בתחום הזרקות השומן עם כמות ההזרקות הגדולה ביותר בארץ. מטפופלים שם חולים מכל רחבי הארץ המגיעים לצורך הזרקות שומן והניתוח המשחזר לשד שנמצא בסל הבריאות והוא מבוצע ללא עלות.

'מוסיף פרופ' ירון הר שי: 'הכוונה שלנו היא להמשיך ולפתח את נושא הזרקות השומן בישראל כפתרון פשוט וטבעי עם תוצאות קליניות מהירות ואיכותיות. אנחנו מתכננים להמשיך ולפתח תחום זה ולהיות מתווה הדרך המקצועית בארץ ובעולם בהזרקות שומן'.

רכישת המכשיר התאפשרה בזכות תמיכת הנהלת מרכז רפואי 'כרמל' בראשותו של ד'ר אבי גולדברג המנהל, וסגנו ד'ר בני רביב האחראי על תחום חדרי הניתוח. עלות מכשיר ה EVO JET שנרכש לבי'ח כרמל היא כ 250,000 ₪ אשר יוסיף ויחזק את נדבך החדשנות והמובילות הטכנולוגית של מרכז רפואי כרמל בצפון הארץ.

פרופ' הר שי מסכם: 'המכשיר והשימוש בטכנולוגיה החדשה לטובת הזרקות שומן יוסיף מימד חדש לאיכות הטיפול שלנו במחלקה, ויתן בשורה למטופלים הסובלים מפגעים וחסרים של רקמה רכה בגוף'.

(רונית קיטאי)
פרופ' ירון הר שי בחדר הניתוח.צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

מכשיר האוו ג'ט בחדר ניתוח. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רק לכם קר? עכשיו ינואר 2022 אז צללנו...
*   תרומה מרגשת לזכר האחות מלכה גילינסקי...
*   תזונה ים תיכונית ירוקה מצליחה להאט...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים