אופנה עכשווית והדפסת תלת מימד גוייסו ע'י חברת 'סטרטסיס' לצורך טיפול בצווארה של חיילת פגועה

צוות של חברת סטרטסיס - כחלק מתוכנית Makers for Heroes - מחבר בין אופנה לטכנולוגיה חדשנית כדי לספק למורן בראשי, שהייתה כלבנית בחיל האוויר - ונפצעה במהלך שירותה הצבאי, פתרון יוצא דופן לבעיה רפואית הם ביצעו באמצעות מדפסת תלת מימד

פורסם ב: 27/10/2021 10:44

סטרטסיס-מורן והתוצאה הסופית. צילום: יח'צ
הדפסה בתלת מימד משמשת זה מכבר בתעשיות ותמצאו זאת באביזרים למטוסים ומכוניות וגם לחלקי חילוף. עתה חיברו בין אופנה לבריאות.

כחלק מפרויקט Makers for Heroes של ריסטרט, מתקבצים מדי שנה מיטב המוחות בעולם הטכנולוגיה כדי לסייע לחיילים שנפגעו במהלך שירותם הצבאי. צוות של מתנדבים מחברת 'סטרטסיס', יצרנית מדפסות התלת מימד, התומכת במיזם מימיו הראשונים, התגייס כדי לסייע למורן בראשי, כלבנית בחיל האוויר לשעבר שעברה תאונת דרכים במהלך השירות. לאחר שיקום מתיש התאונה עדיין השאירה אותה עם פגיעה נוירולוגית בצוואר הגורמת לכאבים ממושכים, שמעייפות השריר גורמים לצווארה להישמט.

הפגיעה הציבה בפני מורן בראשי, סטודנטית לעיצוב תעשייתי במכללת 'הדסה', אתגר: על פי הנחיית המטפלים שלה היא אמורה ללכת עם סד על הצוואר כל היום. אולם הפתרונות הקיימים:- צווארונים חונקים מספוג, או פלסטיק, ממש כמו שרואים בטלוויזיה,- מנציחים אותה כמוגבלת בעיני הסביבה ועל אחת כמה וכמה שהם אינם נוחים ללבישה ממושכת.

יחד עם הצוות של 'סטרטסיס' עלתה הקבוצה המורכבת ממתנדבים, על פתרון שמנצל את ההתמחות של החברה שהיא הדפסה בתלת מימד, עם חשיבה מחוץ לקופסא. 'עיצוב לאדם עם מוגבלויות צריך להיות כל כך מיוחד שלא רק שהוא יעזור לאדם בעל המוגבלות ,אבל שגם אדם ללא מוגבלות ירצה אותו. זה האידיאל מבחינתי', אומר אוהד מיוחס, דירקטור חדשנות ופתרונות קיימות בסטרטסיס ומוביל הצוות בפרויקט.

הצוות שסרק את מורן בסורק תלת מימד הגיע למסקנה שחומר קשיח בצווארון יהיה בעייתי בגלל זריקות שמורן מקבלת באזור הפגיעה. 'רצינו לייצר ׳צווארון׳ שגם יתמוך בראש וגם משהו שהיא תסכים לשים עליה ייראה מיוחד, גם משהו שיהיה עליה למספר שעות רב וגם שהיא לא תרגיש שהמוגבלות שלה מוחצנת', מסביר אוהד מיוחס ומוסיף: 'הפתרון שנמצא הוא 'צווארון' תלת מימד לביש ותומך אשר משלב את ההדפסה בתלת מימד, אשר תשמש כמערכת תומכת, על גבי בד אופנתי שיאפשר חופש תנועה והתאמה לשינויים.

'הדפסנו את התכנון שלנו על גבי בדים יפים שמורן אהבה. השתמשנו בגמישות הבד והטקסטורה שלו והדפסנו עליו חומרים מאושרי מגע ייחודיים לסטרטסיס בצורות גיאומטריות. דאגנו שהשילוב יוכל לייצב את הצוואר וגם ייראה אופנתי. החומר השקוף שאיתו אנו מדפיסים נותן עומק ורובד נוסף לבד שחברות האופנה הגדולות בעולם משתגעות ממנו ורוצות להשתמש בו.

הדפסה על בד וטקסטורות שונות תאפשר למורן להצטייד בצווארונים שונים לאירועים שונים. הגיאומטריות השונות יאפשרו לחלק מהצווארונים ׳לנשום׳ יותר - נתון קריטי במהלך הקיץ - בעוד חלקם יותר מותאמים לחורף, או מתאימים לתקופות של כאבים חזקים במיוחד בצוואר. המוצר החדש גם קל יחסית כך שהיא לא תצטרך לשאת פריט כבד על הצוואר.

הכל היה תחת השגחה צמודה ועמידה בתקנים כדי לוודא שהפתרון יהיה מאושר למגע ובטוח למורן. עבדנו גם עם פיזיותרפיסטים וצוות מלווה שכיוון אותנו ועזר לנו. עם כל הפתרונות המסובכים שבחנו, בסוף הגענו לפתרון יחסית פשוט, אבל שמתפקד כ׳עיצוב מכליל׳ . עצם זה שמורן מדדה את הצווארון ואנשים אחרים בחדר אמרו 'וואו, זה יכול להיות מדהים לאירוע, זה כמו שרשרת מיוחדת, גם אני הייתי רוצה כזה', זה אומר שהצלחנו'.

מורן בראשי יותר מאשר מרוצה וכך היא נשמעה: 'אני ממש נהנית מהפרויקט עצמו. זה מדהים שעושים משהו כזה עבור נכי צה"ל, כי הרבה דברים לא כלולים בטיפול השוטף בנכות שלנו, או לא מותאמים לה. זה מאוד עוזר לנו לחיות חיים יותר טובים. הרבה צווארונים שניסיתי היו מחממים וכבדים, ולא נראו טוב לעין. הפרויקט ממש עזר לי לבנות צווארון ייחודי, אסתטי ופונקציונלי'.

סטרטסיס (Stratasys) היא חברה גלובלית המובילה את המעבר העולמי לייצור תוספי (additive manufacturing), עם פתרונות הדפסה תלת מימד חדשניים, בתעשיות דוגמת חלל, רכב, מוצרי צריכה ובריאות. באמצעות מדפסות תלת מימד חכמות ומחוברות, חומרים פולימריים ומערכות תוכנה חכמות מספקת Stratasys יתרונות תחרותיים בכל שלב בשרשרת ערך המוצר. כיום, הגופים והארגוניםהמובילים בעולם פונים אל Stratasys כדי לשנות את עיצוב המוצרים שלהם, להכניס גמישות ומהירות הגעה למערכי הייצור והאספקה שלהם ואף לשפר טיפול בחולים.
הצווארון הסופי. צילום: יח'צ

מורן וצוות סטרטסיס במדידות ראשונות. צילום: יח'צ

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור אופנה :
*   'מיס יוניברס' לובשות את 'הבוידעם', חנות...
*   מעצבת האופנה רעומה זק'ש ובתה שירז...
*   שני ימי סטיילינג ללקוחות :רעומה זק'ש...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים