מי היו בין המרואיינים בכנס לשכת עורכי הדין?

שרת החינוך ד'ר יפעת שאשא ביטון, מנהל בתי המשפט ד'ר יגאל מרזל מנהל בתי המשפט ונשיא בית המשפט המחוזי, השופט בדימוס דוד רוזן נציג תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות

פורסם ב: 02/09/2021 17:36

בכנס לשכת עורכי הדין התראיינה שרת החינוך ד'ר יפעת שאשא ביטון מ'תקווה חדשה' ליובל אראל על ההיתכנות להקמת הממשלה:'אנחנו בישורת האחרונה ומאוד קרובים לממשלת שינוי. אני חושבת שאנחנו נמצאים במציאות שבה ברור לכולם שצריך לעשות הסדרה, ולהחליט מחדש מהם חוקי המשחק בין הרשויות השונות.

המטרה שלנו היא לא לכופף ידיים אחד לשני אלא להחזיר את האמון שנשחק במערכות. כשנדע בדיוק מהי מערכת היחסים בין הרשויות נוכל לנהל את זה כמו שצריך. יש נושאים עקרוניים לדיון, ביניהם גם נושא פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. יש פרדוקס מובנה בתפקידו וזה משהו שצריך לדבר עליו.

אם תסתכל על המבנה של הממשלה שעומדת לקום יש בה דגש ימני מאוד חזק, כל הקשקוש שמדובר בממשלת שמאל אין בו מן האמת, גדעון סער הוא ימין, נפתלי בנט הוא ימין אביגדור ליברמן הוא ימין בני גנץ הוא ימין. יש פה כוח ימני משמעותי. אנחנו דואגים שכל עקרונותינו ישמרו. להשתתף בשיח שמדובר בממשלת שמאל זה השיח שנתניהו מוביל. צריך להקים ממשלה מאוד מורכבת וצריך לתת דגש למה שאנחנו מייצגים אידיאולוגית, לא תהיה פריטטיות כמו שהיה, אנחנו מורידים את מספר השרים בממשלה ואנחנו רוצים שתהיה ממשלה טובה ועניינית, שבעיקר תאחד את העם.

על מערכת המשפט: 'גם במערכת המשפט יודעים שצריך לייצר איזושהי מערכת יחסים מוגדרת בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת, וככל שדבר כזה יקרה במסגרת חוק יסוד החקיקה יהיו פחות מתחים ונדע לנהל את הדברים בצורה נכונה, וגם אם לא בצורה א-פוליטית, כי אנחנו במסגרת פוליטית, אך כן בצורה הוגנת'.

על תפקידה כשרת חינוך: 'מערכת החינוך נמצאת אחרי שנה מאוד קשה, התלמידים והמורים צריכים לחזור לשיגרה. צריך לשים דגש על החינוך וההיבטים הרגשיים. יש להחזיר את החינוך למערכת החינוך. לתת אוטונומיה למנהלי בתי הספר, שיהיה מקום ליצירתיות שהמורים ייזמו וייצרו. צריך לדאוג למעמד המורה, להביא להסדרת היחסים במשולש מורים-הורים-תלמידים, לחבר את בתי החינוך לקהילה, לחזק את מקצועות הליבה, לשנות את פורמט הבגרויות ולצמצם מקצועות ולהכניס רב תחומיות.

אני חושבת שאפשר לייצר התאמה של החופשות במערכת החינוך לחופשות של המשק, אפשר לייצר מצב שהחופש הגדול זז, וזה יעשה בשיתוף פעולה עם המורים. יהיו פה תהליכים משמעותיים במערכת החינוך, אך כולם יעשו ביחד עם המורים, ההורים והתלמידים'.

***

יומו הרביעי והאחרון של כנס לשכת עורכי הדין באילת, נפתח בראיון אחד על אחד של כבוד השופט ד'ר יגאל מרזל, מנהל בתי המשפט ונשיא בית המשפט המחוזי, למתן וסרמן:

על מעמד בית המשפט : 'הרשות השופטת היא נכס חשוב מכדי שנשלים עם פגיעה בה. זאת מערכת שחייבים לשמור עליה ועל העצמאות שלה וזו המשמרת שלנו. המערכת הופכת להיות שק חבטות ויש ניסיונות לגרור אותה לשיח הפוליטי. זה תהליך שמעמיד בסיכון נכס של כלל הציבור, לא שלי ולא של הנשיאה חיות. מערכת המשפט היא אחת משלוש הרשויות וחובתנו להגן עליה'.

על המערכת בעתיד: 'אנחנו עוסקים בשאלה איך יראו בתי המשפט ב- 2030. צריך לשמר את מקצוע עריכת הדין, אבל עם הכנה דיגיטלית, שימוש בפלטפורמות חדשות, בינה מלאכותית ועוד. אנחנו משקיעים הרבה בטכנולוגיות של הגשה והנגשת מידע, אנחנו מנסים להסתכל על הדברים מנקודת המבט של חוויות הלקוח..לשכת עורכי הדין שותפה אסטרטגית לכל מהלך שאנחנו עושים, לא תמיד אנחנו מסכימים, אך לרוב כן'.

****


בכנס לשכת עורכי הדין התראיין כבוד השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות:

על פרקליטות המדינה: 'אני יודע שהפרקליטות היא גוף חזק וחשוב, הייתי רוצה לראות אותה אפילו חזקה יותר, חייבים מערכת אכיפה חזקה כדי לנהל שלטון חוק. הייתי רוצה שהפרקליטים יפעלו בהגינות ובשקיפות. בהגינות הם עושים זאת, בשקיפות - זה פחות ברור'.

לגבי 'תפירת תיקים' :'כשעורך דין מרגיש שתיק הוא 'מטומטם' לחלוטין הוא מדבר על תפירת תיקים. זה מאוד מסוכן שמי שאומר זאת עושה זאת בכוונת מכוון. בתיקים של יעקב נאמן וקהלני למשל, נעשו טעויות דרמטיות. טימטום אבל לא תפירת תיקים'.

על מעמדו כנציב: 'הגעתי למסלול עבודה של שיתוף פעולה עם הפרקליטות. האם אני מרגיש שאין לי כוח או שיניים? ממש לא. היום יש פי שלוש תלונות לפרקליטות מאז שנכנסתי, וזה המדד. יש לי אפשרות להמליץ על צעדים אופרטיביים, ובלמעלה מ-80 אחוז מהמקרים הפרקליטות מיישמת את ההמלצות שלי״.

כשנשאל האם היו זיכויים בעקבות מחדלים השיב: 'אני פונה לעתים תוך כדי הליך משפטי בבקשה לקבל דו״חות על הצעדים שנעשו. יש פה חריגה מסמכות אבל זה נראה לי מספיק חשוב כדי להתעמק בזה. אני גם אזרח במדינה ויש דברים שאני לא מוכן להשלים איתם. אם ינסו לעצור אותי, אהיה בשלושה אולפני חדשות'.
השרה ד'ר יפעת שאשא ביטון. צילום: לשכת עורכי הדין

השופט בדימוס דוד רוזן. צילום :הרשות השופטת

השופט ד'ר יגאל מרזל מנהל בתי המשפט. צילום : הרשות השופטת

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   ח'כ לימור מגן תלם ערכה סיור במפרץ חיפה...
*   מוזיאון העיר חיפה בשיתוף קרן ג'נסיס...
*   'אתם כאן אצלי אבל אני כאן כי אתם הייתם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים