Spencer Tonic האמן והצלם המפורסם, יגיע לצלם בערד, לקידום 'מוזיאון ים המלח' והעלאת המודעות למצבו העגום של הים.כתבה: רונית קיטאי

ספנסר טוניק ישהה בערד בימים 14-18 לאוקטובר 2021 לטובת פרויקט הצילום ובואו לעיר זו היא בזכות היזם היהודי אמריקאי Ari Leon Fruchter (ארי לאון פרוכטר) מעמותת 'תחיית ים המלח' (Dead Sea Revival) שעשה עלייה לישראל וגר בתל אביב. הבנים שלו הם ערד (18) ואגם (16) הקרויים ע'ש העיר ערד וע'ש האמן יעקב אגם

פורסם ב: 10/08/2021 18:36

Spencer Tonic and Ari Leon Fruchter פנסר טוניק וארי ליאון פרוכטר. צילום: אלבום פרטי
מאות אנשים כבר הבטיחו את השתתפותם בצילומי העירום ההמוני שיתקיימו בחודש אוקטובר 2021 בתצפית מואב בערד. האירוע יתקיים בחסות עמותת 'תחיית ים המלח, משרד התיירות ועיריית ערד.

הצלם המפורסם ברחבי העולם ספנסר טוניק, יחזור לישראל באוקטובר 2021 לצורך צילום פרויקט אמנותי נוסף של מאות נשים וגברים בעירום, הפעם הלוקיישן הנבחר הוא תצפית מואב בערד, על רקע נופי מדבר יהודה וים המלח.

טוניק יחזור לארצנו לאחר שצילם מיצגי עירום המוניים במהלך העשורים האחרונים. כך הוא הנציח 7,000 אנשים בתמונה אחת בברצלונה. 2,700 בארה'ב. למעלה מ- 1,700 התרכזו לסדרת צילום בממלכה האנגלית, ו-1,490 נשים וגברים עירומים צולמו בצרפת.

במקסיקו סיטי השתתפו בתמונה 18,000 גברים ונשים אשר הקשיבו להוראותיו. ב- 2008 ערך טוניק צילום בהרי האלפים בעזרת ארגון 'גרינפיס' להעלאת המודעות להתחממות הגלובלית ובאותה סצינה השתתפו 600 גברים ונשים.

בווינה, אוסטריה, צילם ספנסר בתמיכת ממשלת אוסטריה, באצטדיון שבו נערך גמר האליפות אירופה בכדורגל, 2,000 מתנדבים עירומים שחלקם אוהדי כדורגל.

לפני עשר שנים בדיוק הגיע טוניק לראשונה לישראל וצילם את מיצב העירום שלו ב'חוף מינרל' בים המלח עם 1,000 משתתפים. בערד כבר מחכים לבואו וכאמור כבר נרשמו מאות מתנדבים מרחבי הארץ לצילומי העירום, וההרשמה עדיין פתוחה.

לינק לאתר 'מוזיאון ים המלח' בו ניתן למצוא מידע על הפרויקט ועל מיזם הצילום הקרוב:

https://www.thedeadseamuseum.com/

הבחירה של טוניק בערד אינה מקרית. העיר ערד התגייסה לארח אמן בסדר גודל עולמי כספנסר במטרה ברורה, להעלות את המודעות למצבו העגום של ים המלח, שכן ערד היא העיר שצופה עליו ומארחת מידי שנה אלפי תיירים שמבקרים ולנים בה בזכותו.

ארי ליאון פרוכטר, יזם שהפך לתושב ישראל ועשה עלייה מארה'ב מגלה קשר חם והדוק עם העיר ערד עד כדי כך שלבנו הבכור הוא קרא על שם העיר. כאמור היום ערד בן 18 ואחיו אגם הקרוי ע'ש האמן הידוע יעקב אגם, הוא בן 16. שמות עם ערכים גבוהים מאחוריהם. האמא של הבנים היא גליה אדרי אותה הכיר ארי ליאון פרוכטר בערד בשנת 1997 ולפני 12 שנים הם התגרשו.

ארי ליאון פרוכטר והעמותה שואפים להקים מוזיאון ייחודי בערד להצלת ים המלח ולימוד ערכי הסביבה. בתחילה מוזיאון וירטואלי ולאחריו הקמת מוזיאון בנוי בערד.לארי ליאון פרוכטר יש קשר הדוק לאמנות. מי שמבין עברית ודובר את השפה הוא איש העולם הגדול. בן ה-50 הספיק לחיות בניו יורק, פריז, מילאנו, פילדלפיה ועוד. מה הוא עשה בערים הללו ומה הקשר שלו לארץ ולאמנות בכלל?

משיב לשאלות הללו ארי ליאון פרוכטר: 'הייתי מעצב אופנה במשך עשר שנים ובאותה תקופה נדדתי בין הארצות הללו עם המותג שלי שכבר לא קיים. מתחום האופנה עברתי להייטק ועבדתי ב'מייקרוסופט' בסיאטל.

את הצלם ספנסר טוניק הכרתי לפני 30 שנה. ב-1992 הוא צילם אותי לכתבה עבור מגזין אופנה בניו יורק והתיידדנו ומאז שמרנו על קשר. אולי זאת התחושה של שני יהודים בניו יורק' הוא צוחק , ומוסיף: 'מאז אנחנו עוזרים זה לזה.


גרתי בארץ משנת 2007 ואני תושב תל אביב וחבר בדירקטוריון של מוזיאון תל אביב לאמנות.המשפחה שלי היתה בין מקימי המוזיאון בירושלים. דודה שלי, שרלוט ברגמן ז'ל גרה בתוך מוזיאון ירושלים עד שנפטרה בגיל 99.היא היתה אספנית אמנות ידועה ו'בית ברגמן' במוזיאון ירושלים הוא מקום מוכר.

ארי ליאון פרוכטר והעמותה פתחו הד-סטארט למימון הגעתו של טוניק לערד, במטרה להעלות בעזרתו את המודעות לאותו מוזיאון ולאותה מטרת העל של שימור הים שקורס לתוך עצמו.

מוקדם יותר השנה קיימה העמותה תחרות צילום כחלק מפעילות להצלת ים המלח והקמת מוזיאון ים המלח בערד. בתחרות השתתפו 3,500 צלמים ששלחו 15,000 תמונות. חבר שופטים מקצועי בחר 40 תמונות והצילומים המרהיבים מוצגים בימים אלו בתערוכה מיוחדת במתנ'ס ערד.

ספנסר טוניק כבר בחר לוקיישנים בערד לצילום בנקודות תצפית מרהיבות המשקיפות לים המלח והרי מואב. זאת בסיוע של נציגי העירייה ועמותת תחיית ים המלח,

ארי ליאון פרוכטר, יזם מוזיאון ים המלח בערד והנציג של ספנסר טוניק בישראל : 'אני נרגש מהחלטתו של ספנסר טוניק לתמוך בהקמת המוזיאון באמצעות האמנות שלו. אני מקווה שהציבור הישראלי יתמוך בקמפיין להקמת המוזיאון למען עתידו של ים המלח'.

עו'ד ניסן בן חמו ראש עיריית ערד: 'ים המלח הוא אוצר טבע בריאותי ותיירותי ויש לעשות כל שניתן כדי לשמור עליו. הגעתו של אמן בסדר גודל כזה כמו ספנסר טוניק ויצירתו המתוכננת, תסייע להעלות את המודעות למצבו הקשה של ים המלח, ולגיוס גורמים רבים להצלתו'.
צילום: אלבום פרטי

ספנסר טוניק וארי ליאון פרוכטר. צילום: אלבום פרטי

הדמיית המוזיאון. צילום: ארי ליאון פרוכטר

צילום: ספנסר טוניק

ראש העיר ערד עו'ד ניסן בן חמו. צילום: עיריית ערד

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   איגוד בתי המלון הוקם היום במסגרת איגוד...
*   הצעת חוק חדשה של חברת הכנסת עו'ד לימור...
*   יעקב אמסלם מנכ'ל ובעל קבוצת אמסלם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים