כללית מחוז חיפה וגליל מערבי: אחיות 'כללית' הוכשרו באיתור, טיפול וליווי נשים בדיכאון סביב הריון ולידה. צילום: דוברות 'כללית'

איתור מוקדם, ככל הניתן, של נשים החוות דיכאון לאחר לידה דורשת התערבות מהירה וטיפול מתאים

פורסם ב: 01/08/2021 14:35

סיום קורס אחיות איתור וטיפול בנשים בדיכאון בהריון ולאחר לידה.צילום: דוברות 'כללית'
הריון ולידה הן תקופות משמעותיות ורגישות בחיי האישה והמשפחה, המאופיינות בשינויים גופניים רגשיים והתנהגותיים. לעיתים שינויים רגשיים אלו מלווים בקשיים של האם ומשפיעים על האינטראקציה שלה עם התינוק ועלולים להוות גורם סיכון להתקשרות לא בטוחה עימו, לעיכובים התפתחותיים, בעיות בריאות וקשיי גדילה של התינוק. כמו כן, מצב זה משפיע על הקשר עם בני הזוג ותפקוד המשפחה כולה.

23% מהנשים סובלות מתסמיני דיכאון במהלך ההיריון ו-10% מהיולדות סובלות מדיכאון או מצב רגשי, הדורש ליווי טיפול מקצועי. דיכאון סביב לידה נמצא כגורם מעכב בתהליך ההתקשרות בין האם לתינוק וכמחצית מהיולדות הסובלות מדיכאון לאחר לידה עלולות לחוות הפרעה משמעותית בתפקוד גם שנה לאחר הופעתה. מצב זה שהוא לא מטופל עלול להפוך לכרוני.

לדיכאון סביב לידה יש השלכות רבות על התפתחותו של התינוק, גם לטווח ארוך, מעבר לסיכון המיידי בקושי שחווה האם, מכאן שאיתור מוקדם והפניה לגורם מקצועי לקבלת טיפול חיוני לבריאות האם והילוד כאחד. איתור נשים בסיכון לדיכאון בהיריון ולאחר הלידה נעשה במרכזי בריאות האישה ובטיפות חלב באמצעות שאלון אדינבורג. בהתאם לממצאים העולים מהשאלון נקבע אם יש צורך בתוכנית התערבות כוללת אשר נבנית בהתאמה אישית לכל אחת. התוכנית החלה לפני מעל לעשור ביוזמת הכללית ואומצה על ידי משרד הבריאות והוטמעה בכל שירותי בריאות הציבור.

יוליה רוזנברג, אחות במרכז בריאות האישה עכו 'כללית' ריכזה את הקורס, בליווי של מירי בלאופלד רכזת פיתוח מקצועי בסיעוד במחוז חיפה וגליל מערבי ב'כללית'.שותפות להצלחת הקורס, אלישבע כהן ארזי רכזת תחום רפואה מונעת והנקה, מיכל אידלמן רכזת פסיכיאטריה בסיעוד, דניאל זיידנר- מנהלת סיעוד מרכז רפואי 'לין' ורכזת תחום נשים.

הקורס מקנה ידע לאחיות ומפתח מיומנויות מקצועיות באיתור דיכאון בקרב נשים בהריון ולאחר לידה, ניהול הטיפול, ליווי הנשים המאותרות תוך שימת דגש לכלל הצרכים.

רות ברוך מנהלת הסיעוד ב'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, שלחה בירכתה והוסיפה כי קיימת חשיבות רבה בהכשרת אחיות לאיתור נשים הנמצאות במצב זה. האחיות מלוות את האישה והיילוד במספר מעגלים שונים בחייהם. לכן, איתור מוקדם, ככל הניתן, של נשים החוות דיכאון לאחר לידה דורשת התערבות מהירה וטיפול מתאים. הצוותים במרפאות זמינים לך, אנחנו כאן בשבילך ולמענך.

(טלי שרייר-וגנר)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנכ'ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הגיע...
*   מעבדת החדשנות AION Labs, בתמיכת BioMed X, מפרסמת...
*   'פראנה' - רשת קליניקות לטיפולים בחדרי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים