על חזירי הבר בחיפה, אכיפת החנייה בחניונים הסמוכים לחופי הרחצה הדרומיים ולתחנת הרכבת חוף הכרמל ועוד

במהלך הטיפול בפניות רבות של תושבים על המצאות חזירי בר בחצרות הבתים מוצאים מפקחי העירייה שלל מזונות המושלכים מחלונות הבתים

פורסם ב: 14/07/2021 13:50

חזירי בר ברחוב מוריה בחיפה
לצד כל אלה 'זוכים' הפקחים להתמודד עם מצבים חברתיים מורכבים, כך למשל בבית אבות שדייריו מאכילים את חזירי הבר מהחלונות או תלונה של אישה הפוחדת מחזירי בר כנגד בעלה המאכיל אותם

מדוברות עיריית חיפה מדווחים על ירידה משמעותית בהיקף המפגעים הנגרמים ע'י חזירי בר בחיפה,לדבריהם כך עולה מניטור נתונים שמבצע wהפורום לטיפול בחזירי ברw של עיריית חיפה, בהובלת נחשון צוק סגן ומ'מ ראש העיר חיפה.

על-פי הנתונים חלה בחודש יוני, בו נרשמה בשנים קודמות עלייה חדה במספר התלונות על מפגעים שנגרמו על-ידי חזירי בר, חלה השנה ירידה של כ-32% במספר התלונות ביחס לחודש מאי 2021. הירידה באה לידי ביטוי במספר הדיווחים לעיריית חיפה על נזקים הנגרמים ע'י חזירי בר, בין היתר בפיזור אשפה בסביבת פחים, נזקים לגינות, פחי אשפה הפוכים ועוד.

על-פי הנתונים, מספר הדיווחים על נזקי חזירים בשכונות בהן התופעה בולטת ירד באופן חד. כך למשל בשכונת כרמליה ירד מספר הדיווחים מ-25 בחודש פברואר ל-16 בלבד בחודש יוני. בשכונת אחוזה ירד מספר הדיווחים מ-90 בחודש מרץ ל-57 בחודש יוני. באיזור גבעת דאונס ירד מספר הדיווחים מ-37 בחודש ינואר ל-19 בלבד בחודש יוני.

הירידה בהיקף המפגעים נרשמה בעקבות המדיניות אותה מוביל הפורום על בסיס ההבנה, כי ככל שהגנים, חצרות הבתים, המדרכות והמרחב הציבורי יהיו נקיים יותר ופחי האשפה מלאים פחות, כך יפחת מספר חזירי הבר וחיות בר נוספות המגיעות לעיר.

מדיניות הפורום מיישמת עיקרון פשוט של סגירת 'המזנון' העירוני והפיכת רחובות העיר לפחות אטרקטיביים עבור חזירי הבר. בין הפעולות אותן מבצעת העירייה במסגרת זו בכל שכונות העיר: קיבוע כל פחי האשפה בכל שכונות העיר, מעבר לאיסוף אשפה יומי, הוספת משמרות ניקיון בשעות אחה"צ והערב בגנים ובפארקים הציבוריים ולכל אלה התווספו צוותי ניקיון, לראשונה גם בסופי השבוע.

פעולות העירייה מקבלות משנה תוקף לאור מחקר חדש שהתקיים בטבעון ועל פיו קיימת ירידה מובהקת במספר תצפיות חזירי הבר ברחובות בהם בוצעו קיבועי פחים.

בכנס בינלאומי שנערך במהלך חודש יוני האחרון, ע'י Botstiber institute for wildlife fertility control מפנסילבניה שבארה"ב, הציגו חוקרים מכל רחבי העולם עלייה במספר חזירי הבר בשורה ארוכה של מדינות בהן מתבצע צייד מסיבי של חזירי בר בהן: גרמניה, הונגריה, איטליה אוסטריה צרפת וספרד. נתונים אלה הובילו את החוקרים למסקנה ברורה, לפיה דילול חזירי הבר איננו אמצעי יעיל לפתרון בעיית העלייה העולמית באוכלוסיית חזירי הבר.

לצד כל אלה, מבצעת העירייה אכיפה מוגברת שנועדה למנוע האכלת חיות בר, הימצאות פסולת במרחב הציבורי, והשארת שאריות מזון במרחב הציבורי. יש אנשים שמשאירים אוכל ליד דלת ביתם/החצר שלהם לחתול הפרטי שלהם ובסופו של דבר מי שמגיח לשם ומחסל את האוכל והשתייה אלה חזירי בר שלמדו 'להכיר' את 'המזנון' ומגיעים לשם מידי ערב בערב.

'לעיריית חיפה תכנית מסודרת לטיפול בתופעת חזירי הבר. אין ספק כי אין ביכולתנו להעלים אותם, אבל יש באפשרותנו לצמצם את הופעתם ברחובות העיר. עלינו לשמור על חיפה נקייה, להקטין את מוקדי המשיכה והחזירים לא יכנסו לעיר'. עד כאן תוכן ההודעה.


(רוני גרוסמן)
***

בנוסף לכך עיריית חיפה מתגברת את אכיפת החנייה בשעות הלילה בחניונים הסמוכים לתחנת הרכבת 'חוף הכרמל' ולחופי הרחצה הדרומיים.
החל מיום רביעי הבא, 21.7, תתוגבר אכיפת החנייה בחניונים הסמוכים לחופי הרחצה הדרומיים ולתחנת הרכבת "חוף הכרמל", לאורך כל השבוע, בין השעות 02:00-04:00 בלילה, על-פי השילוט הקיים במקום.

במהלך השבועות האחרונים, עם חזרת המשק לשגרה מתקופת הקורונה, סיום תקופת החל'ת וחידוש הטיסות מנתב'ג חלה עלייה חדה במצוקת החנייה באיזור. תגבור האכיפה בשעות אלה נועד להבטיח חנייה חופשית למאות אלפי מבקרים, הפוקדים את חופי הרחצה ומקומות הבילוי באיזור, זאת לאחר שבמהלך השנים האחרונות גברה התופעה, בה תושבים מאיזור חיפה והצפון אשר טסו לחו"ל נהגו להחנות את רכביהם בסמוך לתחנת הרכבת 'חוף הכרמל' המובילה לנתב"ג למשך ימים ארוכים עד לשובם ארצה,- דבר אשר גרם למצוקת חנייה באיזור ולקושי רב במציאת מקום חניה בקרב באי החוף.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   עו'ד ראם כהן העובד כיועץ משפטי במחלקת...
*   ‏‏‏‏‏‏‏‏‏ע ף הבניין והעץ בהסתדרות...
*   אנדרטה לזכרו של פקד פיטר יעקוב ז'ל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים