חדשנות טכנולוגית באבחון סרטן ריאות במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

תחת מכשיר Cone beam C.T ובאמצעות תוכנה ייחודית אובחן לראשונה במרכז הרפואי 'כרמל' גידול סרטני בריאות בתלת מימד. הבדיקה בוצעה באמצעות ברונכוסקופ דק במיוחד לעומק הריאה והצליחה בעזרת ניווט מתקדם לדגום ביופסיה מהגידול ובכך למנוע מהחולה ניתוח גדול ומורכב

פורסם ב: 11/07/2021 10:16

ד'ר אמיר אברמוביץ מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית ב'כרמל .צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
ד'ר אמיר אברמוביץ': 'אנחנו גאים בבי'ח 'כרמל' להיות פורצי הדרך בטכנולוגיות אבחון וטיפול מהשורה הראשונה בעולם לטובת המטופלים שלנו '.

במרכז הרפואי כרמל בוצעה לראשונה בישראל בדיקה ייחודית לאבחון מתקדם של גידולים סרטניים או חשודים כסרטניים בריאות. מדובר בשילוב מתקדם של טכנולוגיית ניווט ותלת מימד יחד עם מיומנות ומקצועיות של הצוות הרפואי של בית החולים. סרטן הריאות הינו הסרטן הנפוץ והקטלני ביותר בישראל, המחלה גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל 85% מהחולים בה.

'אחת הבעיות המרכזיות בתפוצת סרטן הריאות הינה שהריאות אינן חשות בכאב, והמטופל לא מרגיש ולא יודע שהוא בכלל חולה', מסביר ד'ר אמיר אברמוביץ' מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית ומי שביצע את הפעולה החדשנית.

מוסיף ד'ר אמיר אברמוביץ':'כתוצאה מהזמינות הגבוה שיש כיום לבדיקות הסיטי, מבוצעים בקהילה ובבתי החולים יותר ויותר בדיקות CT למטופלים רבים, מה שמביא איתו יותר מקרים של גילוי ממצאים וגידולים חשודים בשלב מוקדם יחסית, המאפשר ריפוי על ידי הסרה ניתוחית . הממצאים החשודים מצריכים מאתנו רופאי הריאות בירור מעמיק יותר לטיב הגידול כדי לדעת האם מדובר בגידול סרטני ויש להסירו, או האם מדובר בנגע שפיר ומצריך רק מעקב'.

מנהל מכון הריאות ב'כרמל' פרופ' יוחאי אדיר מציין כי על פי הסטנדרט הרפואי המקובל כיום בעולם, הבירור העדכני לגידולי סרטן הינו לקיחת דגימה (ביופסיה) מהגידול עצמו ובדיקת הרקמה החשודה במעבדה פתולוגית.

'יש לא מעט גידולים קטנים בדרכי האוויר או גידולים שדרכי ההגעה אליהם מורכבות או מופרעות ע'י איברים קרובים. הדרכים המקובלות כיום לביצוע ביופסיה הן, או באמצעות ניתוח על כל ההשלכות והסיבוכים האפשריים של ניתוח, או הגעה לגידול באמצעות צינור אופטי (ברונכוסקופיה), צינור גמיש העובר דרך צינורות הנשימה בצורה לא פולשנית.

גבי בן ה 65 תושב הצפון ששכב על מיטת הטיפול, סבל ממחלת ריאות מתקדמת והוא הגיע לבית החולים עם נגע חשוד לסרטן שהתגלה בבדיקת CT.

באמצעות ברונכוסקופ דק במיוחד הנמצא רק בבי'ח 'כרמל', והוא בעובי של 3 מ'מ וכשהוא נעזר במערכת הניווט החדשה שהופעלה לראשונה בישראל בכרמל. מצליח ד"ר אברמוביץ לאתר ולראות בתלת מימד את הגידול הקטן. ד"ר אברמוביץ מנווט את הברונכוסקופ הדקיק בדיוק מרבי לאמצע הגידול, ודוגם את הרקמה החשודה בכמות מספקת לביצוע הבדיקה הפתולוגית לזיהוי הסרטן.

את הפעולה המיוחדת הנעשית תחת הרדמה מלאה בחדר האנגיו המתקדם של בי'ח 'כרמל' מבצע ד'ר אמיר אברמוביץ' באמצעות מכשיר ה - Cone beam c.t כשהוא משתמש לראשונה בטכנולוגיית הניווט ותלת המימד המאפשרת שיחזור והצגה מדויקת של הנגע החשוד, ומציגה את הדרך הטובה והבטוחה ביותר להגיע אל הנגע החשוד.כל הבדיקה שבוצעה בסיוע צוות מחלקת ההרדמה, וטכנאי האנגיו דוד הילאי ארכה 30 דקות בלבד ולמחרת גבי כבר השתחרר לביתו.

מסביר ד'ר אמיר אברמוביץ': 'במצב רגיל במקרים כמו של גבי, בגלל מורכבות מיקום הגידול וגודלו היינו צריכים להכניס את גבי לניתוח לא פשוט עם כל המשמעויות של הרדמה, ניתוח והחלמה ארוכה. כעת בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת שהכנסנו לבית החולים ,ביצענו את האבחנה בבדיקה לא פולשנית ללא כאב, והמטופל כבר שוחרר למחרת היום מבית החולים. מדובר בקפיצה טכנולוגית משמעותית העוזרת לנו להעניק למטופלים שלנו אבחון מהיר ומדויק בצורה לא פולשנית ועם תוצאות מדויקות מאוד'.

פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות של 'כרמל' שם עוברים אלפי חולים ומטופלים בכל שנה, מעדכן: 'בקרוב יכנסו לישראל בדיקות סקר למעשנים וקבוצות סיכון, שיבוצעו באמצעות CT עם קרינה נמוכה. המטרה שלנו היא גילוי ואבחון מוקדם ככל האפשר, של סרטן הריאות, כדי שנספיק להציל כמה שיותר אנשים ולמנוע מהם את הסבל והקושי שבהתמודדות עם המחלה הנוראית' .

היחידה לרפואת ריאות פולשנית שב'כרמל' בניהולו של ד'ר אמיר אברמוביץ' נחשבת לאחת היחידות הגדולות והמקצועיות ביותר בישראל. היחידה מובילה בתחום ה EBUS - ברונכוסקופיות מונחות אולטרה-סאונד בתוך דרכי האוויר והיא מבצעת כמות שיא של אבחונים וטיפולים עם יותר מ 1200 ברונכוסקופיות בשנה. כשהיחידה בכרמל מקבלת ומתמחה בפעולות מורכבות ובמקרים קשים.

ד'ר אמיר אברמוביץ' מציין כי בחודש הקרוב תגיע לכרמל מערכת ניווט ממוחשבת נוספת שתאפשר הגעה לנגעים דומים, ושתאפשר הרחבה את ארגז הכלים של הצוות הרפואי בהגעה לנגעים פריפריים תוך התאמה אישית את טכנולוגיה המתאימה ביותר לכל מטופל.

כיום נמצאים בעולם בשלבי פיתוח אביזרים באמצעותם נוכל לא רק לנווט ולאבחן באופן מדויק בנגע אלא גם לטפל בו ולהשמידו. אנו מקווים שיחד עם המקומות המתקדמים בעולם נוכל להציע גם אפשרות זו למטופלים תוך מספר שנים .

'כל העבודה וההתקדמות הטכנולוגית שאנו חווים לא הייתה מתאפשרת ללא תמיכה וגיבוי של הנהלת ביה'ח, ועל כך תודתי ותודה כלל המטופלים נתונה להם', אומר ד'ר אמיר אברמוביץ.

'אני שמח שמכון הריאות בבי'ח 'כרמל' ממשיך להיות פורץ דרך ומוביל בטכנולוגיות חדשות המאפשרות טיפול מיטבי ומדויק בסרטן ריאה בעיקר, ובפתוגניות של דרכי הנשימה', מסכם פרופ' אדיר.
ד'ר אמיר אברמוביץ מנהל היחידה לרפואת ריאות פולשנית ב'כרמל בעת בדיקה.צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

חדר האנגיו. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנכ'ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הגיע...
*   מעבדת החדשנות AION Labs, בתמיכת BioMed X, מפרסמת...
*   'פראנה' - רשת קליניקות לטיפולים בחדרי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים