בבי'ח 'כרמל' בוצע טיפול בגידולים סרטניים בכבד ובכליה באמצעות מערכת ניווט רובוטית חדשנית עם שיקוף CT. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מרכז רפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' נבחר כמרכז הרפואי הראשון בישראל להערכת ובדיקת טכנולוגיה חדשנית בתחום הנווגיציה הרובוטית . במה מדובר? ד'ר ריאד חדד אחד מהמנתחים המומחים והמובילים בישראל בתחום ניתוחי כבד ולבלב מעדכן

פורסם ב: 28/06/2021 10:17

ד'ר ריאד חדאד וד'ר נטליה גולדברג במהלך הטיפול. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
לראשונה בישראל ארבעה גידולי סרטן שנמצאו על כליית החולה נצרבו והוסרו בעזרת המערכת החדשה ללא צורך בניתוח וכך הצילו את החולה מכריתת כליהץ

'אנו גאים להוביל ולהשתמש בטכנולוגיות המובילות בעולם לטובת המטופלים שלנו' , אמר דקר ריאד חדאד מנהל המחלקה הכירורגית ב' ב'כרמל' שביצע לראשונה בישראל את הטיפול בחולה באמצעות המערכת החדשה.

מדובר במערכת טכנולוגית ממוחשבת Cas-one מתוצרת חברת Cascination השוויצרית, המאפשרת ניווט מתקדם באמצעות תוכנת תלת מימד ייעודית, וסיוע לרופא באמצעות זרוע רובוטית משוכללת. כל זאת מתבצע תחת שיקוף CT. בזכות המערכת יכול הצוות הרפואי לבצע צריבות מדויקות מאוד של גידולי סרטן ולבצע ביופסיות מורכבות במקומות מאוד מסובכים תוך חיסכון של סבל ובמקרים רבים גם ניתוחים קשים וסיבוכים.

המערכת מאפשרת ביצוע צריבות מתקדמות (אבלציה) ונטילת דגימות (ביופסיות) בחולי סרטן כבד גרורתי מהמעי הגס לגוש שלא ברור מה טיבו.

ד'ר ריאד חדאד מנהל המחלקה הכירורגית ב' בכרמל מי נחשב לאחד המנתחים והמומחים המובילים בישראל בתחום ניתוחי הכבד והלבלב ודרכי המרה, היה זה שהשתמש ובדק את המערכת החדשה מעדכן : 'בישראל מתגלים בכל שנה קרוב ל- 3,200 מקרים חדשים של סרטן מעי הגס. 25% מתגלים עם גרורות כבר בפעם הראשונה ורק חצי מתוכם יכולים להינתח, בעוד שאר החולים יקבלו טיפול כימותרפי'.

ד'ר ריאד חדאד מעדכן כי 'למערכת הטכנולוגית החדשה יתרונות רבים וחשובים.אם עד היום במקרים של נגע סרטני הממוקם במקום מורכב היינו צריכים "לנחש" ולדקור את החולה מספר פעמים עד שהיינו פוגעים בדיוק בגידול. כיום באמצעות הניווט הממוחשב המערכת מאפשרת לנו דיוק של 100 אחוזים וראיית אזור הטיפול בהדמיית תלת מימד מתקדמת. למערכת ישנה זרוע רובוטית עם סנסור ומחט מיוחדת המובילה את ידו של המנתח עד לנקודה המדויקת ביותר של הגידול.

המערכת החדשה יכולה לתת שתי דקירות באותו מקום בזויות שונות בתכנון מראש מה שאי אפשר לעשות באופן ידני, והיא גם מחשבת במדויק את כמות האנרגיה לצריבה שצריך לתת במקום הגידול. אנרגיה שצריכה להשמיד את הגידול מצד אחד ולמנוע מצד שני נזק סביבתי לשאר האיברים סביב הגידול.

ד'ר נטליה גולדברג מנהלת מכון הדימות ב'כרמל' שאחראית על יותר מ- 600 ביופסיות בשנה המבוצעות בבית החולים תחת דימות CT או אולטרה-סאונד אומרת:'דיוק המערכת החדשה חוסך הקרנות סיטי רבות לחולה ומצריך הקרנה אחת בלבד. בנוסף לכך המערכת הנ'ל חוסכת הזרקות של חומרי ניגוד לחולה, חומרים שבחלקם בעייתיים לחולי כליות ומקשים על החולים, וזאת על ידי יצירת הדמיית הנגע על בסיס נתוני ה-MRI '.


במהלך היום טיפל הצוות הרפואי של 'כרמל' בעזרת המערכת הממוחשבת בשני מקרים מורכבים. באחד המקרים היה זה חולה שעל כלייתו נמצאו גידולים ראשוניים רבים שחייבו במצב רגיל ניתוח ואפילו כריתת הכליה. הצוות צרב במדויק את הגידולים וכך ניצלה הכליה של החולה.

חולה שניה היא בת 70 עם סרטן כבד ראשוני ומחלת כבד מתקדמת שאי אפשר היה לכרות את הגידול שלה בגלל גודלו והמיקום הבעייתי שלו לגישה. החולה עברה את טיפול האבלציה בעזרת המערכת החדשה בהצלחה רבה, ולמחרת היא כבר הלכה הביתה.

מי שמובילה בבית החולים את תחום הביופסיות תחת שיקוף היא ד'ר נדיה בריזגלין מנהלת השירות הרדיולוגי לבדיקות מונחות דימות. והבדיקות הראשונות עם המכשיר החדש נערכו ב'כרמל' בשיתוף מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בניהולו של ד'ר זאב גולדיק, מחלקת דימות וצוות ה-CT בניהולו של מתי שנפ ובשיתוף יחידת הכבד.

את המערכת הניווט החדשנית גילו במקרה ד'ר נטליה גולדברג מנהלת מכון הדימות וד'ר ריאד חדאד בביקור שערכו באחת מתערוכות הטכנולוגיה בעיר ברן שבשוויץ. 'מיד כאשר ראינו את המערכת הבנו שיש כאן גישה חדשנית שפותרת לנו בעיות מורכבות בתחום הדגימות וצריבות נגעי הסרטן והחלטנו לעשות הכל להביא את המערכת לבדיקה אצלנו בכרמל', מספרת ד'ר נטליה גולדברג.

עלות מערכת הניווט החדשנית הינה כמיליון ₪. המערכת פועלת כבר ב כ 250 מרכזים רפואיים מובילים ברחבי אירופה ובארה"ב והיא הגיעה לראשונה לישראל ולכרמל להערכה לפני ביצוע רכש עתידי של המערכת עבור שירותי בריאות כללית. ביה"ח כרמל נבחר לביצוע ההערכה ובדיקות התאמה למכשיר עקב הניסיון הרב והמקצועיות של כרמל כמרכז מצוינות מוביל בתחום ניתוחי הכבד והלבלב בישראל.

" זה מאוד מרגש שהצלחנו להביא את המערכת להערכה כאן בכרמל ", אומרים ד"ר גולדברג וד"ר חדאד, אנחנו מרגישים שסגרנו מעגל. המערכת ממצבת את מכון הרנטגן ומערך ניתוחי הכבד שלנו ברמה הגבוה ביותר בישראל. אנחנו מובילים בחדשנות וזאת גאווה גדולה".
מערכת הנייוט החדשה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

הצוות והמערכת החדשה במהלך הטיפול.צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

ד'ר נדיה בריזגלין במהלך הביופסיה. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   המרכז הרפואי וולפסון השיק שתי מרפאות...
*   שיתוף פעולה שיקדם תורים ללקוחות 'כללית'...
*   המרכז הרפואי 'רמב'ם' יוצא אל הקהילה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים