משה עלמני בן 97 לא הרגיש טוב והגיע לרמב'ם. כך שברה שיא היחידה לקרדיולוגיה פולשנית ברמב'ם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם

מה קורה כאשר לבו של איש שלא כל כך רחוק מגיל 100 צריך 'שיפוץ'? ד'ר ארתור קרנר מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית וד'ר אמיר סולומוניקה רופא בכיר ביחידה זו, על הניתוח המורכב

פורסם ב: 21/06/2021 12:23

צילום: הקריה הרפואית רמב'ם
היחידה לקרדיולוגיה פולשנית ברמב'ם שברה לאחרונה את השיא שקבעה לפני מספר חודשים, במהלכו הוחלף מסתם בלבו של תושב חיפה בן 97. (השיא הקודם היה פעולה דומה שבוצעה בהצלחה במטופלת בת 95)

משה עלמני, אדם פעיל וצלול, לא חש בטוב והתאשפז במחלקה פנימית בעקבות קושי בנשימה במאמצים קלים תוך שהוא מרגיש כאבים בחזה. הוא עבר סדרת בדיקות, במהלכן נמצא כי הוא סובל מהיצרות קשה במסתם האאורטלי, המסתם בין החדר השמאלי לאבי העורקים. צוות הרופאים בהובלתו של ד'ר ארתור קרנר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה פולשנית וד'ר אמיר סולומוניקה, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית בקריה הרפואית רמב'ם, ערכו שורה של התייעצויות במהלכן הוחלט לבצע את הצנתור בליבו של משה כפתרון לבעיה ממנו הוא סובל.

בהליך צנתורי שארך כ-50 דקות בלבד, הוחלף בהצלחה וללא כל סיבוך מסתם אאורטלי בליבו של משה. משה הושאר במחלקה לטיפול נמרץ לב במהלך סוף השבוע על מנת לוודא כי הוא מרגיש טוב והמדדים משתפרים.

"לדברי ד'ר ארתור קרנר: 'החלפת מסתם בליבו של איש שמתקרב לשנת ה-100 שלו, זו פעולה מורכבת מאחר שהרקמות 'יודעות' שהן בנות 100, לכן כל פעולה פולשנית שכזו מעלה בהכרח את הסיכון הניתוחי שקיים בה'.

ד'ר אמיר סולומוניקה: 'כאשר מדובר באנשים בני 97 יש לנו סייגים בבואנו לביצוע פעולה. אנחנו מנסים להבין האם היא נחוצה ושוקלים את התועלת מול הסיכונים; כשראינו את המצב התפקודי של המסתם של משה עלמני ולאור העובדה שתיפקודו גבוה, קיבלנו את ההחלטה על הצנתור, וכעת אנחנו יכולים לבשר שמצבו טוב יותר'.

בתמונה מימין לשמאל נראים ד'ר ארתור קרנר, משה עלמני וד'ר אמיר סולומוניקה, רגע לפני שמשה שוחרר לביתו. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם


https://youtu.be/B8_Az2qjcRQ

(נתנאל אייזיק)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנכ'ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הגיע...
*   מעבדת החדשנות AION Labs, בתמיכת BioMed X, מפרסמת...
*   'פראנה' - רשת קליניקות לטיפולים בחדרי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים