'שיק פריז' מאת ד'ר עיינה פרידמן. הוצאת 'אוריון'. כתבה: רונית קיטאי

ד'ר עיינה פרידמן סופרת כשרונית ואמנית רב תחומית מצטיינת , היא גם אוצרת תערוכות אמנות המתמקדות בנושאים חברתיים. הספר מביא את עולמה האישי -משפחתי על כל היבטיו והיא כותבת בצורה מרתקת ביותר. עיינה פרידמן גדלה בקריית חיים ולאחר מכן ברחוב דרך הים בכרמל המערבי בחיפה

פורסם ב: 28/05/2021 16:20

שיק פריז מאת עיינה פרידמן. הוצאת 'אוריון'
ד'ר עיינה פרידמן בת למשפחת וירטהיים החיפאית , בתו של תעשיין למוצרי גומי - פלסטיק, מביאה את את סיפורה המרגש של דניאלה, אמנית הנאבקת להגשים את שאיפות היצירה שלה חרף קשיי חיי היום יום. היא מתגלה כרגישה ונוגעת ללב כשהיא מארחת אישה המאושפזת בבית חולים שאין לה אף קרוב משפחה שיקח אותה אליו לחג, והאישה הנרגשת לא מפסיקה להודות לה ולבעלה הרופא וליתר בני משפחתה.

זכרונות מהשואה של המשפחה מובאים בספר ותמצאו שם סיפורי עבר והווה על החיים בארץ. אלה מתפרסים על פני שבעה עשורים, כמניין שנותיה של מחברת הספר.

אמה גדלה בבית ענק ואביה של עיינה שהיה מהנדס מכונות, הבטיח לאמה ביום שנישאו כי ברגע שירווח לו כלכלית הוא יקנה לה בית גדול כפי שהיה לה בילדותה. הבטיח וגם קיים. לדבריה של עיינה הוא הגה את מטבע היורו שאז קראו לו גירו . אז בואו נחזור לסיפור הבטחת האב. בעקבות זה עקרה המשפחה בשנת 1956 מקריית חיים לבית קסום ברחוב דרך הים בכרמל המערבי בחיפה, בסמוך לרח' אשכולות. עיינה זכרה שבסביבת ביתה היתה חנות מכולת קטנה.הנ'ל עדיין קיימת אך במתכונת אחרת קצת ואותה מנהל יוסי כהן, בעבר טכנאי טלפונים ב'בזק' ביחד עם רעייתו שעבדה בעבר הרחוק באולם אירועים. עיינה שהיתה תמיד ילדה חברותית היתה מוקפת בחברים רבים שרובם גרו ברחוב דרך הים ובדירה היה גם סטודיו שם נהגה לשחק עם חברותיה והרבה חוויות מאותו הבית בו גדלה שלימים חזירים עלו מהוואדי והגיעו עד לפתח הבית. אז כמו היום מסתבר כשחיפה מוצפת בחזירי בר.

בפני הקורא נפרסים ברגישות אירועים מהחיים בארץ, מתקופת הצנע של דב יוסף ועד לימינו אלה, כשברקע שזורים סיפורי הזיכרונות מהשואה של בני המשפחה והיחסים המורכבים ביניהם. לכריכת הספר 'שיק פריז' בחרה ותבת הספר להצטלם כשהיא עטופה בשמלת פסים שחורים כהזדהות עם עם בגדי האסירים בשואה.

ד'ר עיינה פרידמן אמנית רב תחומית (וידאו, פיסול ומיצב) פירסמה עד כה 12 ספרי ילדים, העוסקים במצבים מורכבים בחייהם של ילדים, ובפרקים מתולדות העם היהודי. 'שיק פריז' הוא הרומן הראשון שלה.

היא הספיקה לעבוד כמורה בבי'ס תיכון גימנסיה רחביה בירושלים ובין תלמידיה היה מי שמוכר כיום כשף אייל שני, שעליו היא מעידה ש'כבר אז היה שובב' .עם חלק מתלמידיה היא שומרת על קשרים חמים עד עצם היום הזה, וביניהן תמצאו את עו'ד אירית רוזנבלום שהקימה את 'משפחה חדשה' , רעייתו של משה רוזנבלום מנכ'ל קניוני עופר מקבוצת 'מליסרון' של ליאורה עופר שגם היא ילידת חיפה שגדלה בכרמל.

מחיפאית עם תיאור ילדותה בעיר הכרמל הפכה עיינה לבית וירטהיים- לירושלמית לצורך לימודיה ואחר כך גם לימדה שם. זו הסיבה שתמצאו גם תיאורים על פיגועים בירושלים ועוד.כיום מתגוררת עיינה ברמת גן והיא מגיעה לא אחת לביקור בעיר הולדתה.

עריכת הספר: עמיר שינקמן. עריכה גרפית:כרמית בן ימיני. הפקה: אורלי לוי. 179 עמודים -60 ש'ח. להשיג בחנויות נבחרות ובהוצאת 'אוריון'.

www.orion-books.co.il

לאתר של הסופרת והאמנית ד'ר עיינה פרידמן:

https://www.google.com/search?rlz=1C1GCEA_enIL950IL950&sxsrf=ALeKk02s1DkRshisEGOw74Y88xcdROQI5A:1622211604215&source=univ&tbm=isch&q=%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%93%D7%9E%D7%9F&sa=X&ved=2ahUKEwismK2TyezwAhVMgP0HHR7UCi4QjJkEegQIDxAB
ד'ר עיינה פרידמן וספרה 'שיק פריז' בהוצאת 'אוריון'. צילום: אלבום פרטי

בפתיחת תערוכה בעבר נראית ד'ר עיינה פרידמן עם מי שהיה אז ראש העיר חיפה אלוף (מיל) עמרם מצנע. צילום: אלבום פרטי

ד'ר עיינה פרידמן ופרופ' גדעון פרידמן בטכס קבלת הפרס שלה. צילום: ד'ר ענבל רגב

עורכת דין אירית רוזנבלום מייסדת 'משפחה חדשה'. צילום: עצמי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'קפה שחור ברכבת אקספרס' מאת מאיר גז...
*   שאלה במתנה מאת שירה נורית נגר. איורים:בעז...
*   'מאחורי מחסן שקים' מאת שמוליק טסלר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים