השבוע ב'כללית' בחיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

חוגגים את שבוע האחות בנצחון על הקורונה. רונן נודלמן, רות ברוך., אורלי צור ושלושה חודשים של הצלחה במתחם החיסונים של 'כללית'. אולטרסאונד ביתי להריון ב'כללית', פרופ' אהוד דודסון מנכ'ל 'כללית', פרופ' ארנון ויז'ניצר,ד'ר אבי לייטמן

פורסם ב: 12/05/2021 19:15

רות ברוך מחסנת נגד הקורונה במרכז רפואי לין. צילום: דוד חורש דוברות 'כללית'
673 אחיות 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי מציינות את שבוע האחות בניצחון על הקורונה טיפלו ביותר מ-60 אלף מאושפזי קורונה בקהילה.

לכבוד שבוע האחות הבינלאומי מסכמות אחיות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, בניהולה של רות ברוך, תקופה של הישגים משמעותיים מתמיד. הקורונה הציבה בפני האחיות והאחים בקהילה, שגם כשיגרה מהווים גורם חשוב ביותר בשרשרת הטיפול, אתגרים חדשים והם הוכיחו יכולת תגובה למצבים בלתי צפויים בשילוב של מקצועיות ומסירות.

במהלך משבר הקורונה היו אלו האחיות שיצאו לבצע בדיקות קורונה בתנאים קשים, לעתים באוהלים בימי חום כבד. כשהן עטויות מיגון כבד ותוך סיכון להיחשף לנגיף. אחיות ואחים ב'כללית' במחוז ביצעו עד כה מאות אלפי דגימות והם ממשיכים להפעיל עמדות דיגום במרפאות ברחבי המחוז.

מעל 60 אלף חולי קורונה מבוטחי 'כללית' שאושפזו בביתם או במלוניות לוו מרחוק באופן צמוד על ידי האחיות והאחים שדאגו גם לפתור ולסייע לחולים גם בעיות שאינן דווקא רפואיות ונשאו באחריות כבדה לאבחן מרחוק מצבים של החמרה של החולים במחלה שמתאפיינת בשינויים פתאומיים ואכן הצילו חיי מטופלים רבים כשאיתרו בזמן אמת הדרדרות וקשיי נשימה ודאגו לפינוי בעוד מועד לבית חולים. אחיות ואחים יצאו בניידות עד הבית שהפעילה כללית במתכונת ייחודית לביקורי בית אצל חולים עריריים או מבוגרים שחששו להגיע למרפאות וגם זאת עשו תוך סיכון להידבק במחלה.

שיא הפעילות היה מבצע חיסוני השפעת, שהצלחתו התאפשרה בזכות מאות האחיות והאחים שביצעו את החיסונים עד שעות ערב מאוחרות, כולל שבת וחג. סך הכול ביצע צוות הסיעוד של כללית במחוז כחצי מיליון חיסונים והשיגו בדרך זו כיסוי חיסוני ללמעלה מ80% ממבוטחי המחוז (למעט ילדים שאינם בקבוצת יעד לחיסיון בשלב זה). המבצע כלל גם מתן חיסון למונשמים ומבצע מקיף בו הגיעו האחיות לכ-1600 מטופלים מרותקים וביצעו את החיסון בבתיהם.

כל זאת, תוך כדי המשך מתן שירות רציף ורגיל במרפאות ודאגה לשמור על האיכות הרפואית, המעקב והאיזון של מטופלים עם מחלות אחרות כמו סוכרת, אי ספיקת לב, יתר לחץ דם ועוד.

רות ברוך מציינת כי אחיות המחוז שגילן הממוצע הוא 45.3 הן צוות מיומן ומקצועי ביותר, כאשר לשני שליש מהן יש תואר ראשון ו-136 תואר שני ואף תואר שלישי וזאת בנוסף להכשרות רבות וקורסים על בסיסיים. כמו כן, יש אחיות שהתמקצעו בתחומים מסיימים, כמו סוכרת, פצעים קשיי ריפוי, פסיכיאטריה ועוד. פרט פיקנטי הוא העובדה שבקב האחיות השם הנפוץ ביותר הוא אירנה ובקרב האחים - מוחמד. מדובר בסקטור עם רוב נשי, אך יותר ויותר גברים מצטרפים למקצוע שמבסס עצמו כתחום מרתק ועם סטטוס גבוה.

לקראת שבוע האחות שיגרו רונן נודלמן מנהל המחוז ורות ברוך מנהלת הסיעוד, ברכות לכל צוותי הסיעוד במחוז בציינם את חשיבות המקצוע בשיגרה ובוודאי כפי שבאה לידי ביטוי מרשים במהלך הקורונה. תודות למבצע החיסונים המוצלח יוכלו האחיות לציין את יום האחות במפגש חגיגי ומפנק שמתוכנן בעבורן בחודש יוני על ידי הנהלת כללית במחוז.
****

בתום 3 חודשי פעילות אינטנסיבית מסתיימת פעילות מתחם החיסונים של 'כללית' במרכז הקונגרסים לאחר שבוצעו בו למעלה מ-60 אלף חיסונים.

המבצע שהתאפשר תודות להתגייסות מרשימה של עשרות אחיות ואחים מכללית, יחד עם חובשים שגייסנו במבצע בזק. הצוותים עבדו משך שעות רבות ביום, כולל בסופי שבוע, במתן חיסון המחייב לוגיסטיקה וזהירות יתרה, כך סיכמו רות ברוך מנהלת הסיעוד של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי ואורלי צור סגניתה שניהלה את המתחם.

המתחם הייחודי במרכז הקונגרסים השתרע על פני כ-4000 מ"ר והופעלו בו 25 עמדות שאוישו ע'י צוותי הסיעוד שקיבלו את הפונים לקבלת החיסונים. המתחם הייחודי עוצב כך שהמתחסנים יזכו לחווית חיסון משופרת ואכן, על אף כללית הפעילה עשרות מתחמי חיסון ברחבי מחזו חיפה וגליל מערבי, כולל שניים נוספים בחיפה, היו פניות רבות לאתר הייחודי הקונגרסים ובחודש פברואר נרשם שיא במספר המתחסנים, אז ניתנו 32 אלף חיסונים.

בימים אלה, לאחר שמרכז הקונגרסים עומד לשוב לפעילות, הרבה בזכות מבצע החיסונים המוצלח של צוותי 'כללית' ונוכח המספר המועט של מי שעדיין אמור להתחסן, יסגרו דלתות המתחם ביום שישי ה-7 למאי. כללית ממשיכה להפעיל בחיפה את מתחם החיסונים במרכז רפואי 'לין' ונערכת למתן חיסונים לילדים כאשר יינתן האות ממשרד הבריאות.

רונן נודלמן, מנהל 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי המתחם בקונגרסים היה 'היהלום שבכתר' מבין כ-40 מתחמי חיסון שהפעילה 'כללית' ברחבי המחוז והוא הוכח כמענה חשוב למשיכת צעירים שהתקשו לקבל החלטה להגיע להתחסן.

האווירה במקום, היעילות והמסלול הקצר, תרמו לשיפור בהיענותם של הצעירים להתחסן. המענה שלנו לאתגר גדול זה התבטא במספרים מרשימים: כ-13,000 חיסונים ניתנו במתחם לבני 15-24 ועוד כ-34,000 לבני 25-44.תודה מיוחדת, הוסיף מנהל המחוז, להנהלת 'גב ים:' וכיוון זאת לאבי יעקובוביץ המנכ'ל וליואב רוסו סמנכ'ל נכסים של חברת 'גב ים'. לדברי רונן נודלמן: 'הם שנתנו כתף למאבק בקורונה והעמידו לרשות 'כללית' את המתחם ללא עלות. עתה כולנו קוצרים את פירות המאמץ המשותף, לאחר שניתן לשוב ולהפעיל את המקום למופעים תודות להתחסנות וריסון המגיפה'.
רצ"ב צילום: דוברות כללית

****
'כללית' מציעה שירות פורץ דרך שמאפשר לאישה ההרה לבצע בדיקת אולטרה-סאונד באופן עצמאי. הסריקה משודרת באמצעות מכשיר חדשני, המתממשק לסמארטפון, למוקד מיוחד המנוהל על ידי מערך רופאי הנשים בבי'ח בילינסון
נשים הרות, מבוטחות 'כללית', נהנות מעתה משקט נפשי תודות לשירות חדיש של אולטרסאונד ביתי להריון, פרי פיתוח סטארטאפ ישראלי פורץ דרך, אשר מאפשר להן לבצע בביתן סריקת אולטרסאונד ולעקוב אחר התפתחות העובר בנוחות, בסביבתן הטבעית.

הסריקה מבוצעת באמצעות מכשיר קטן וקומפקטי שמורכב על הסמארטפון ומאפשר לבצע באופן עצמאי סריקת אולטרסאונד לעובר. מסך הסמארטפון משמש כמסך האולטרסאונד והאשה יכולה לראות מייד את תנועות העובר שלה ואת דופק הלב שלו.


בית החולים לנשים בבילינסון בניהולו של פרופ' ארנון ויז'ניצר, משמש כמרכז הארצי לתמיכה בשירות האולטרסאונד הביתי להריון כשסרטוני הסריקה משודרים למוקד ייעודי, המאוייש ברופאים מומחים וטכנאי אולטרסאונד של כללית שמפענחים את סרטוני האולטרסאונד – ונותנים לאשה ההרה משוב.

בתקופה שקדמה להשקת המכשיר נערך בבילינסון מחקר שבמהלכו נצפו למעלה מ־1,300 סרטוני אולטרסאונד ביתיים. מניתוח הסרטונים עלה כי האולטרסאונד הביתי מאפשר לצפות באיכות גבוהה בפעילות ליבו של העובר, בתנועות העובר ובנוזל מי השפיר. נמצא כי מדובר בפתרון שימושי, בטוח ויעיל, המעניק יכולת טובה לניטור עוברים מרחוק. בניסוי שבחן את השפעת הטכנולוגיה החדשה על המטופלות, נצפתה שביעות רצון רבה ביותר מהשימוש וניתנו ציונים גבוהים מאוד על ההתאמה לאורח החיים ועל האפשרות לבצע את הבדיקה במקום ובזמן שנוחים למטופלת, ללא יציאה מהבית, זימון תור והמתנה.

האולטרסאונד הביתי פותח על ידי חברת פאלסאנמור (PulseNmore) ומבוסס על מתמר נייד המתחבר לטלפון הנייד ומופעל על ידי הנבדקת. הוא נשלט באמצעות טלפון חכם כשברקע פועלות מערכת סריקה, ניווט ואפליקציה שמותקנת בו המפעילה את המתמר, כך שתמונות וסרטונים של העובר משודרים בצורה מוצפנת לשם פענוח וייעוץ מרחוק. בכל סריקה ניתן לשלוח עד 5 סרטוני אולטרסאונד קצרים. השליחה מבוצעת באמצעות אפליקציה מיוחדת, באופן מידי ומאובטח.

המכשיר קיבל אישור של משרד הבריאות ושל השוק האירופי (CE) ונמצא בהליכי אישור של ה־FDA. השירות ניתן לשימוש כבר מאמצע החודש הרביעי להריון, משבוע 14 ומעלה.

כאשר כל המדדים בבדיקה נמצאו תקינים, נשלחת תשובת הרופא, הכוללת ניתוח של המדדים שהתקבלו בבדיקה, ישירות לתיק הרפואי של המטופלת. המטופלת מקבלת הודעת SMS עם קישור לאון־ליין לצפייה בסיכום הביקור. במידה ונמצא מדד שאינו תקין, הרופא יוזם קשר טלפוני עם המטופלת ומנחה אותה כיצד עליה לפעול.

רק לאחר השיחה יישלח סיכום הביקור לתיק הרפואי של המטופלת. לדברי פרופ' אהוד דודסון, מנכ'ל 'כללית': 'כללית מובילה את תחום הרפואה מרחוק ומאמצת פתרונות ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים המעצבים חוויית טיפול מתקדמת. שירות טכנולוגי חדשני זה מצטרף למגוון הפתרונות שכללית מציעה למטופליה בתחום אבחון ורפואה מרחוק, כמו מכשיר ה־Tyto, שירותי האון־ליין ברפואת משפחה וילדים ועור ושירותים רבים ונוספים'.


לקוחות כללית מושלם זכאיות לרכוש את מכשיר האולטרסאונד הביתי להריון בהשתתפות עצמית מופחתת של 650 ₪, כולל משלוח עד הבית. בשלב הראשון המכשיר יהיה זמין לבעלי מכשיר אנדרואיד ובחודשים הקרובים יחל שירות גם במכשירי אייפון. יש להדגיש כי האולטרסאונד הביתי אינו מחליף את סקירת המערכות המוקדמת או המאוחרת ואינו מחליף בדיקות הריון שגרתיות.

ד"ר אבי לייטמן, מרכז רפואת נשים של 'כללית' בחיפה: 'המכשיר חשוב ושימושי מאד כי הוא מאפשר לכל מטופלת בהריון לעקוב ולראות בביתה ובזמנה החופשי את תנועות העובר ואת דופק הלב שלו. יתרונו בכך שניתן לראות זאת כבר החל משבוע 14, כאשר האישה עדיין לא מרגישה את תנועות העובר באופן רגיל, וגם בכל שלב של ההיריון לאחר מכן כאשר האישה לא בטוחה אם יש תנועות עובר.

חשוב להדגיש כי הבדיקה מראה רק חלק קטן מהמדדים המשקפים את מצבו של העובר ולא מחליפה בדיקת אולטרסאונד מלאה במרפאה או בי"ח שבה ניתן לאבחן את מצב העובר במדויק וכמובן שאינה מחליפה מעקב רפואי מלא ומסודר של ההיריון.

למכשיר יתרון נוסף, בעיקר במחוז חיפה וגליל מערבי שמפוזר על פני אזור גאוגרפי רחב ידיים עם הרבה ישובים מרוחקים, בכך שהוא מקל על נשים הרות תושבות איזורים אלה, כאשר מתעורר אצלן ספק אם יש תנועות עובר וברצונן לקבל אבחנה מהירה בלי לנסוע מרחקים ארוכים למרפאה או בית חולים.

(יוכי באואר, טלי שרייר וגנר)
מכשיר אולטרסאונד ביתי. צילום: דוברות 'כללית'

מתחם חיסוני קורונה של 'כללית' במרכז הקונגרסים. צילום: ד'ר ריאן אבראהים 'כללית'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מכשיר החייאה (דפיברילטור) חכם של מ.ד.א...
*   d
*   היו'ר המיועדת של הוועדה לביטחון פנים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים