10 דקות גג מאת שירלי נס-ברלין. הוצאת 'אוריון'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלבום פרטי

שירלי נס-ברלין מרצה חשיבה חיובית מזה 23 שנים , ממשיכה כדור שני בתחום זה מצד אמה, העיתונאית לשעבר רבקה פישר ז'ל, אתה כתבה שישה ספרים בנושא זה וביניהם רבי מכר. זהו ספרה השמיני במספר

פורסם ב: 03/05/2021 15:05

שירלי נס-ברלין וספרה '10 דקות גג' בהוצאת 'אוריון'. צילום: אלבום פרטי
הפעם היא מעניקה טיפים יום יומיים לחודש של תירגול קצר וחיובי לחיים.שירלי נס-ברלין נולדה וגדלה בחיפה, בת לאב ניצול שואה דואג ומתוח תמיד, ולאם שהיתה אופטימית ללא תקנה ושום דבר לא הלחיץ אותה. 'אם יקרה חלילה משהו, כבר ידאגו להודיע לי' זה היה המוטו שלה.

כשהיא מספרת על אמה המנוחה, רבקה צדיק פישר, שעבדה כמורה ואחר כך כעיתונאית, נאלצתי לתקן אותה על טעות בספרה..היא כתבה כי אמה עבדה בעיתון מקומי בשם 'כלבו' מרשת ידיעות אחרונות, אך אמה עבדה במקומון 'קול חיפה' ז'ל ,בתקופה שהיה עדיין היה ברשת 'כל הקריות בע'מ' ,שנים בטרם הפך להיות רשת 'ידיעות תקשורת'. 'כלבו' הוא מקומון השייך לרשת של עיתון 'הארץ',הבהרתי לה.

כיצד התחילה כל הגישה והשיטה של 'חשיבה חיובית'. שירלי מספרת לי וגם בספרה היא מתארת כי היה זה העורך של אמה אשר שלח אותה כדי שתכין כתבה 'צהובה' ולא מחמיאה כשהוא מגדיר את אלה העוסקים בשיטה זו כ'אנשים 'הזויים' והתכוון לשגר אותה להשתתף בסדנת שיטת סילבה.

מאחר והיתה לה הזדמנות לקבל שני כרטיסים לסדנא היא שאלה את בתה שהיתה אז נערה אם היא מוכנה להצטרף אליה ללימוד בסדנא. שירלי קפצה על ההצעה בשתי ידיים כי זה עורר את סקרנותה.

השתיים חזרו מהסדנא מהופנטות וכך במקום להביא לעורך שלה כתבה ש'קוטלת' את הסדנא, רבקה פישר ז'ל הגישה לו כתבה נלהבת. מוסיפה שירלי נס-ברלין: 'ההשתתפות באותה סדנא גרמה לי ולאמי להתחיל ולתרגל מדיטציה, דמיון מודרך וחשיבה חיובית ,רעיונות שהיו פחות מקובלים בשנות ה- 80. מסתבר שהשתתפות של שתינו באותה סדנא שינתה מבלי משים את חיי ואת חייה של אמי.

אמי רבקה, עזבה את מקום עבודתה והחלה לחקור בעולם החשיבה החיובית ובשלב מסוים גם להרצות עליו במרכזים קהילתיים שונים בחיפה. אני תמיד אומרת ששני מאסטרים גידלו אותי: מאסטר בחשיבה שלילית, ומאסטרית בחשיבה חיובית. אבי, אדולף פישר ז'ל ניצול השואה שעבד כפועל ב'סולתם' ומשחיז סכינים, ידע היטב לדאוג והיה מתוח כאמור. מצד שני אמי , רבקה פישר לבית צדיק שידרה כולה קלילות ושמחה, ואל מול כל אתגר, ידעה לצחוק ולהתמודד. התבוננתי בהם רבות, והבנתי בגיל צעיר, שאני מעדיפה ויכולה לבחור להיות יותר כמו אימא. וזה מה שעשיתי'.

במשך שנים שירלי חקרה את החשיבה החיובית, גם בהיותה סטודנטית באוניברסיטה העברית, שם למדה פילוסופיה של המזרח לתואר שני. כאשר אביה נפטר היא עזבה את הלימודים והתברר כי הסיבה שלמדה שם היתה בעיקר כדי לרצות אותו כי כל כך היה חשוב לו שבנותיו ילמדו ויוציאו תואר. מאז החלה ללמד חשיבה חיובית בעצמה.

'הדבר שהכי עניין אותי, מהרגע שהתחלתי לחקור וללמוד את החשיבה החיובית, היה איך להפוך את הדברים למעשיים. פגשתי אין ספור אנשים בקורסים שלי, וכולם היו חכמים (וחכמות) . הייתי מודעת שעדיף להיות שלווה ולשחרר מה שהיה ולא להילחם במה שלא ניתן, וכל הנשים שפגשתי היו עובדות וגם אובדות, כלומר אובדות עצות מול חייהן ולא מסוגלות לעשות זאת'.

אמה היתה ראשונה להוציא ספר.זה קרה בשנת 2000 והספר הראשון שלה 'מפתחות לאושר' יצא לאור בהוצאת 'אור עם'.חמש שנים לאחר מכן, כלומר בשנת 2005 יצא לאור ספרה הראשון של שירלי 'חשיבה חיובית כדרך חיים' בהוצאת 'מודן'.

לאחר מכן החלו האם ובתה לכתוב ספרים ביחד ובמהלך קרוב ל- 25 שנה שירלי ורבקה אמה לימדו, כל אחת מהן בדרכה, את נושא החשיבה החיובית,. ביחד הן הספיקו להוציא שישה ספרים.

נזכרת שירלי: 'נוהל הכתיבה היה פשוט. היינו שולחות אחת לשנייה טקסטים, מעירות הערות, מקיימות דיונים, מחזירות מתוקן ואז לסבב נוסף, וכך הלאה והלאה.

הספר הכי מצליח שלהן היה 'דגים לא אוהבים טופי, חשיבה חיובית לילדים'. כל כך הצליח הספר עד שזכה לספר זהב כפול. הן כתבו אותו במשך ארבעה ימים בעת שהיו בנופש בראש פינה, כשהן כותבות וצוחקות, כך כל היום וכל הלילה, לדבריה.

בשנת 2018 החל מצבה של אמה רבקה להידרדר במהירות.ושירלי לקחה לבית שלה את אמה ולא ראתה בכך עול אלא זכות. 'זכיתי שאמי תגור אצלי חודש ימים בדיוק לפני שאושפזה. ואני מלאה בהכרת תודה על החודש הזה ועל הזכות לטפל בה ולשמח אותה'. ביוני 2018 נפטרה האם לפני שהספיקה לחגוג את יום הולדתה ה-83.


מתארת זאת שירלי נס-ברלין: 'זה היה שוק נורא עבורי. עולמי התהפך עליי. הרגשתי שכל מה שידעתי עד עכשיו כבר לא רלוונטי, ואני יולדת את עצמי מחדש. החוויה של היתמות טילטלה את עולמי, אבל גם פתחה מעלי תקרת זכוכית שלא ידעתי שאני חיה מתחתיה.

עוד ב'שבעה', ניגשתי לבן זוגי ובישרתי לו שמעכשיו אין לי יותר את מי לרצות, אין לי יותר למי להתאים את מי שאני. מעכשיו אני ברשות עצמי. אבי ילדיי לא הבין איך אמא לארבעה ילדים מרגישה שהיא ברשות עצמה. אני לא יודעת אם עוד גברים או נשים שחוו יתמות בגיל מבוגר ומרגישים כמוני, אך כך הרגשתי'.

פתאום נחתה עלינו הקורונה ומצאתי שהיומן שלי 'התרוקן' לפתע מכל ההרצאות שהיו רשומות בו. זה הוסיף לחשבון הנפש שלי, וכך בשנת הקורונה נולד הספר '10 דקות גג – 31 יום לשינוי החשיבה לחיובית ב 10 דקות ליום – מקסימום'.

הספר החדש שלי הוא למעשה הראשון מזה 15 שנים שאותו כתבתי לבד. הספר הזה הוא אני. יש בו קלילות, הומור, המון אהבה ובמיוחד הוא מעשי. אני מציבה לקוראים ולקוראות תירגול של 31 ימים להפוך למחשבות חיוביות, בעזרת תרגילים שלוקח לבצע אותם פחות מעשר דקות ליום.

המסע שלי, לפני 37 שנים, לחשיבה חיובית מעשית התנקז לתוך הספר הזה. עשרות אלפי המפגשים שהיו לי עם תלמידים ותלמידות, ושיחות, ושאלות והבנה מה הקושי פשוט להתחיל לחשוב חיובי, באו לידי ביטוי בכל מילה, בכל אות הכתובה בספר'.

עכשיו גם הצילום שלך מתנוסס על הכריכה, אני אומרת לה, והיא בתגובה מודה: ' נכון, וזה דרש ממני אומץ, אבל שנת הקורונה הזאת שינתה לא רק שינתה את עבודתי כמרצה לחשיבה חיובית וכסופרת, אלא גם פתאום התחלתי לדגמן כשאני בת 50 (צוחקת) ולצאת עם מסר שהיופי לא שייך רק לצעירות'.

הספר '10 דקות גג' יצא לאור בתוך תקופת הסגרים, בסוף שנת 2020, וכבר במרץ 2021 יצאה המהדורה השנייה ואת שירלי נס-ברלין זה כמובן הרבה יותר מאשר משמח.

'העובדה שהספר מצליח מאוד משמחת אותי מאוד,במיוחד בגלל שהוא מעודד לעשות את התירגול בקבוצות: כל המשפחה יחד, קבוצת חברות, צוותים בעבודה. וכך באמת מתרגלים אותו. בתקופת הקורונה שמאופיינת בריחוק , יש פה כלי לקרוב, מעין מדורת שבט, אבל חיובית עם תירגולים של חשיבה חיובית שלוקחים פחות מ- 10 דקות ביום'.

קראתי את הספר כולו ואני רואה שאת כותבת בלשון נקבה אל קוראיך.

'זה נכון והרבה אמרו לי שאני פוגעת בסיכויי הספר להימכר, אבל לי נמאס שמדברות אלי בזכר בספרים, וזה מובן מאליו. רוב הקהל שלי הן נשים, ומגדרים אחרים שקוראים את הספר, יכולים להתחבר לצד הנשי שלהם. דווקא משהו כזה, שמערבב את המוח מחדש ודורש לצאת מהקופסא, יכול לעשות להם רק טוב'.

הספר '10 דקות גג – 31 יום לשינוי החשיבה לחיובית ב- 10 דקות ליום –מקסימום' נמכר עכשיו בכל חנויות הספרים במבצעים לקראת שבוע הספר, וגם אצל שירלי עצמה.

אם תרצו עוד חשיבה חיובית, תוכלו לפגוש את שירלי גם בפייסבוק בקבוצת 'חושבות חיובי עם שירלי' או באינסטגרם positive.shirly והכי חשוב, להתחיל לחשוב חיובי.

www.shirly.co.il
שירלי נס-ברלין תבל'א ואמה רבקה צדיק-פישר ז'ל. צילום: אלבום משפחתי

10 דקות גג מאת שירלי נס-ברלין. הוצאת 'אוריון'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'מועמדת יקרה' , ספרה השני של הסופרת...
*   אדיס וגמדי הצבעים מאת אשר (מסרשה) טרקין...
*   'ארוחה משפחתית' מאת: גנית אורין .עורכת:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים